Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Afera reprywatyzacyjna. Prokuratura zatrzymała "znanego handlarza roszczeń"

0
Podziel się:

Prokuratura na ostro wzięła się za aferę reprywatyzacyjną. Handlarz roszczeń Mirosław B. został zatrzymany. Prokuratura już zapowiedziała, żeby przygotował się na zarzuty.

Kolejne zatrzymanie ws. afery reprywatyzacyjnej
Kolejne zatrzymanie ws. afery reprywatyzacyjnej (East News, BARTOSZ KRUPA)

Prokuratura zatrzymała kolejną osobę w śledztwie dotyczącym afery reprywatyzacyjnej w Warszawie. Chodzi o "znanego handlarza roszczeniami" Mirosława B. Mężczyzna już wcześniej usłyszał zarzuty, dziś zostaną rozszerzone.

Do zatrzymania doszło na polecenie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu. Jak informuje Prokuratura Krajowa (PK), zatrzymanie związane jest z prowadzonym przez wrocławską prokuraturę śledztwem dotyczącym nieprawidłowości w reprywatyzacji warszawskich nieruchomości o adresach: Mokotowska 40, Emilii Plater 15, Mokotowska 63.

Zobacz także: Zobacz też: PiS i PO mają wspólne interesy w Warszawie

Zatrzymanemu, po przewiezieniu do wrocławskiej siedziby Prokuratury Regionalnej, ogłoszone zostanie "postanowienie o przedstawieniu i uzupełnieniu dotychczasowych zarzutów".

Jak informuje PK, postanowienie obejmuje dwa czyny o charakterze korupcyjnym oraz jeden o charakterze urzędniczym. Po przesłuchaniu i rozszerzeniu zarzutów, prokurator rozważy czy skierować do sądu wniosek o tymczasowy areszt wobec Mirosława B.

Mężczyzna był wśród pięciu osób zatrzymanych na początku lutego przez CBA. Obok Mirosława B. funkcjonariusze zatrzymali też jego pełnomocnika Krzysztofa D., a także radcę prawną w Biurze Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy Bogusławę D.-R., byłego głównego specjalistę w tym Biurze - Jacka W. oraz notariusza Leszka Z.

Wszyscy usłyszeli zarzuty dotyczące przestępstw o charakterze korupcyjnym i urzędniczym. Z ustaleń śledztwa wynika, że ich efektem było bezprawne przekazanie na rzecz Mirosława B. prawa do użytkowania wieczystego nieruchomości w centrum Warszawy.

Wartość szkody poniesionej przez Warszawę wyceniana jest na ponad 13,5 mln zł.

Sprawa przed sądem

Dotąd dziewięć osób zostało oskarżonych w sprawach związanych z tzw. dziką reprywatyzacją. Chodzi m.in. o słynną działkę przy Pałacu Kultury w Warszawie, o przedwojennym adresie Chmielna 70.

- Obiecałem, że przestępcy, którzy dopuścili się wyłudzeń, oszustw i którzy wyrzucali na bruk ludzi starszych, schorowanych, nie będą spać spokojnie. Akt oskarżenia dowodzi ciężkiej pracy prokuratorów związanych z dziką reprywatyzacją warszawską – mówił w ubiegłym roku minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Dziewięć osób, które zasiądzie na ławie oskarżonych, to znane osobistości ze świata warszawskiej adwokatury oraz wpływowi urzędnicy. Są to m.in. Jakub R., czyli były zastępca dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami, adwokat Alina D., czyli matka Jakuba R., Robert N., znany adwokat specjalizujący się w odzyskiwaniu kamienic, Marzena K., była urzędniczka Ministerstwa Sprawiedliwości czy Grzegorz M., znany warszawski adwokat i były dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)