Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Ceny żywności nadal rosną. Ten produkt bije światowe rekordy

15
Podziel się:

Początek 2022 r. przyniósł wzrost indeksu światowych cen żywności w okolice historycznego rekordu. Subindeks cen olejów roślinnych rekord już osiągnął - pisze "Rzeczpospolita". Według wyliczeń Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w styczniu drożały oleje palmowe, sojowe, rzepakowe i słonecznikowe.

Ceny żywności nadal rosną. Ten produkt bije światowe rekordy
Ceny olejów biją światowe rekordy. Dotyczy to zarówno palmowych, rzepakowych i słonecznikowych. (Adobe Stock, Sergey Ryzhov)

Subindeks cen olejów roślinnych FAO w styczniu osiągnął 185,9 pkt., co oznacza wzrost aż o 7,4 pkt. (4,2 proc.) w porównaniu z grudniem 2021 r. "Tym samym wskaźnik ten znalazł się na historycznym szczycie" - pisze "Rz".

Wzrost cen oleju palmowego napędzany był obawami przed możliwym ograniczeniem eksportu z Indonezji, która jest jego największym producentem na świecie. Z kolei ceny rzepaku i oleju słonecznikowego w górę ciągnęła utrzymująca się słaba podaż i rosnący globalny popyt. "Na wzrost cen olejów roślinnych przekładały się też rosnące ceny ropy naftowej" - czytamy.

Dziennik dalej wylicza, że wzrósł też indeks produktów mlecznych, a na początku 2022 r. najmocniej rosły ceny odtłuszczonego mleka w proszku i masła. Na świecie nieco wolniej rosły za to ceny mięsa i zbóż, a drugi miesiąc z rzędu spadały ceny cukru.

Zobacz także: Obniżka VAT-u na żywność. Różnicy nie widać. "Nic na tym nie zyskamy"

Ceny żywności rosną na świecie. Widać to na sklepowych półkach

Jeszcze w pierwszej połowie zeszłego roku to, co dzieje się na światowych rynkach żywności, nie przekładało się znacząco na ceny na naszych półkach sklepowych. W końcu jednak i u nas ceny ruszyły ostro w górę. W sklepach zapanowała drożyzna - pisze dziennik.

Winne są nie tylko rosnące ceny surowców rolnych, ale również wzrost kosztów energii, ogrzewania, transportu i kosztów pracy. "Do tego także opakowania, palety. Na to nakładają się zakłócenia w łańcuchach dostaw" - dodaje "Rz".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
TED55
2 lata temu
To ciekawe. A polscy emeryci, są bardzo zadowoleni z rewaloryzacji emerytutur. Popierają PIS-owców i dyktatora. Jakiś fenomen.
rzeszowiak
2 lata temu
Dlaczego pan Redaktor pisze BZDURY ogłupiajac czytelników ? To nie ceny towarów rosną TYLKO SIĘ ZMIENIAJĄ. Wartości towarów są JEDNAKOWE tylko WARTOŚĆ PIENIĄDZA SPADA a więc trzeba więcej pieniedzy ZA TEN SAM TOWAR.
Xowic
2 lata temu
Wszyscy korzystają na spekulacjach . Nie ma takich czynników usprawiedliwiających 100% podwyżki r/r.
logiczny
2 lata temu
Numer z oliwa rozwalil bliskowschodni lad bo Araby nie miały na czym placów smarzyc po czym nastąpiła rewolucja i 🔯 wojna o ropę a teraz rozwalają Europę dla 🌈 ideologi aby się nachapac na maksa !🌈💩🚽
emerytka
2 lata temu
Jarosław Polske zbaw !