Trwa ładowanie...
bEisIVVh

Notowania

Wzrost Cen – Wszystkie wiadomości

Budowa droga jak nigdy, ceny wystrzeliły. "To początek podwyżek"
1
22.06.2021 12:35

BUDOWA
 / 
Budowa droga jak nigdy, ceny wystrzeliły. "To początek podwyżek"

Ceny materiałów budowlanych rosną najmocniej od roku, co wpływa na tak dynamiczny wzrost? - Przyczyn jest wiele, zaczynając od szoku podażowego, bo po okresie pandemii cały świat się buduje, rządy wychodzą z kryzysu i finansują inwestycje budowlane, odbudowuje się przemysł, jest bardzo duży popyt, to jedna przyczyna. Kolejna to pozrywane łańcuchy dostaw, podczas pandemii doświadczyliśmy tego, co to naprawdę znaczy, że Chiny są fabryką świata - powiedział w programie "Money. To się liczy" Paweł Kisiel, prezes Grupy Atlas. - Rosną także ceny surowców i paliw, a do tego koszty związane z emisją dwutlenku węgla. To wszystko powoduje, że ceny materiałów rosną. O ile część tych czynników ma charakter czasowy, o tyle w części nie ma co się spodziewać trendu odwrotnego. Myślę, że należy spodziewać się kolejnych kwartałów ze wzrostem cen - dodał.

Ogromne koszty budowy. 50 tys. zł więcej na 100 mkw. "Będzie jeszcze drożej"
22.06.2021 12:35

CENA
 / 
Ogromne koszty budowy. 50 tys. zł więcej na 100 mkw. "Będzie jeszcze drożej"

Z danych GUS wynika, że cena budowy 1 mkw. nieruchomości podrożała o niemal 500 zł, przy 100 mkw. daje to wzrost kosztu budowy aż o 50 tys. zł. - Tak, matematyka jest okrutna. Tego należy się spodziewać, bo proszę również zwrócić uwagę na rosnące wynagrodzenia pracowników budowlanych. W pandemii firmy wykonawcze obniżały swoje ceny, ale nie obniżały wynagrodzeń pracowników, w obawie, że ich stracą. Ci, którzy tak zrobili, dziś są na wygranej pozycji, bo deficyt pracowników jest przeogromny. Co z tego, że są pieniądze na inwestycje, skoro nie ma ich kim prowadzić. A przemysł deweloperski angażuje bardzo dużo ludzi, co stwarza bardzo duże problemy - powiedział w programie "Money. To się liczy" Paweł Kisiel, prezes Grupy Atlas. - Też chętnie zwiększylibyśmy zatrudnienie, ale są problemy z pozyskaniem pracowników - dodał. Był też pytany o przyszłość, jakich podwyżek powinniśmy się spodziewać. - Jeśli nic się nie zmieni z cenami surowców, do końca roku należy spodziewać się podwyżek na poziomie średnio 4 proc. w przypadku chemii budowlanej. Ale będą też materiały, których ceny wzrosną nawet o kilkadziesiąt procent - dodał.

Planujesz remont? Na ekipę możesz czekać nawet rok
5
22.06.2021 11:50

REMONT
 / 
Planujesz remont? Na ekipę możesz czekać nawet rok

Branża budowlana zmaga się z brakiem rąk do pracy, to również wpływa na wzrost cen remontu czy budowy. - Jest bardzo duży deficyt, już widzimy jakie są problemy, ale mamy też ogromny program zielonej transformacji, w ramach którego miliony budynków powinny podlegać termomodernizacji. Popyt na pracę będzie rósł także w tym sektorze. Wszystkich znajomych, którzy odkładają remont na później, bo może będzie łatwiej i taniej, zachęcam do tego, żeby nie odkładali, bo nie będzie ani łatwiej, ani taniej - powiedział w programie "Money. To się liczy" Paweł Kisiel, prezes Grupy Atlas. - Sam chciałem przeprowadzić remont elewacji dachu, skontaktowałem się z wykonawcą na przełomie lutego i marca, umówiliśmy się na pierwszy wolny termin, pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku - dodał.

Budowa i remont horrendalnie drogie, ceny wystrzeliły. Ekspert: To nie koniec podwyżek
6
22.06.2021 11:15

REMONT
 / 
Budowa i remont horrendalnie drogie, ceny wystrzeliły. Ekspert: To nie koniec podwyżek

O taniej budowie czy remoncie można zapomnieć, ceny rosną, a to nie koniec podwyżek. - Podwyżki jeszcze nie paraliżują portfeli, bo wciąż mamy do czynienia z boomem budowlanym. Jedna kwestia to koszty zakupu materiałów, a druga część to siła nabywcza. Wynagrodzenia również rosną w szybkim tempie, więc nie mamy do czynienia jeszcze z czynnikiem hamowania. Trudno powiedzieć, które ceny rosną najbardziej, bo sytuacja jest bardzo dynamiczna, nie ma jednak takich materiałów, których cena nie rośnie - powiedział w programie "Money. To się liczy" Paweł Kisiel, prezes Grupy Atlas. - Końca podwyżek cen nie widać, one będą dalej rosły. Może już nie w tak drastycznym tempie, ale będą dalej rosły, bo jest ku temu wiele przyczyn. Na wykresie można pokazać, jak bardzo ceny energii wpływają na ostateczną cenę materiałów budowlanych, a została wprowadzona opłata mocowa, to wzrost kosztów energii o 20 proc. Do tego rosną ceny gazu i ropy. Duży koszt stanowi też logistyka i transport. Jest dużo kosztów, które po drodze są dodawane, zanim materiał trafi na budowę. Każde te składowe koszty wzrosły - dodał.

Najbardziej zdrożała... herbata. Po kieszeni biją nas też kurczaki
11
22.06.2021 6:53

WZROST CEN
 / 
Najbardziej zdrożała... herbata. Po kieszeni biją nas też kurczaki

Kilogram piersi z kurczaka zdrożał w rok o 2,48 zł, schab o 2,04 zł. Ale największy wzrost cen w ciągu 12 miesięcy zaliczyła herbata - aż o 33 procent, wynika z analizy dziennika "Fakt".

bEisIVVj
10 zł za gałkę lodów. Drożyzna dopiero nadciąga
83
21.06.2021 10:58

WAKACJE
 / 
10 zł za gałkę lodów. Drożyzna dopiero nadciąga

Paragony grozy zapanowały w miejscowościach turystycznych. Odwiedzający kurorty przecierają oczy ze zdumienia, gdy widzą ceny popularnych dań i przekąsek. Nie mamy dobrych informacji, będzie jeszcze drożej. - W branży lodziarskiej jeszcze nie ma paragonów grozy, ale wszystko do tego prowadzi. Podwyżki cen na pewno będą, zmagamy się z brakiem pracowników oraz wyższymi cenami towarów, to sprowadza się do tego, że niedługo lody będą kosztowały 10 zł za gałkę - powiedział w programie "Money. To się liczy" Radosław Charubin, właściciel marki Lody Bonano. - Pewnie w tym roku nas to nie dogoni, ale za rok, w szczególności w kurortach, zakładam, że będzie to około 10 zł za dobrej jakości gałkę - dodał. Był też pytany, co składa się na taką cenę. - Przede wszystkim koszt wyprodukowania, czyli składu lodów. Jeśli jest to doskonała śmietana, mleko, owoce - to jest to połowa ceny. Reszta to koszt pracowniczy, ale i dzierżawa terenu - wyjaśnił.

Sklepy zarabiają na inflacji. Ty tracisz, one liczą zyski
17
19.06.2021 14:26

INFLACJA
 / 
Sklepy zarabiają na inflacji. Ty tracisz, one liczą zyski

Inflacja i coś jeszcze, tak wygląda kreowanie cen w sklepach. Te zarabiają na drożyźnie, bo wszystko tłumaczą rosnącymi kosztami produkcji i dostaw. Gdy ty łapiesz się za głowę i zastanawiasz, gdzie jest górna granica, sklepy liczą zyski.

Najbardziej przegrzane rynki nieruchomości. W tych krajach urosły największe "bańki”
7
19.06.2021 14:13

GOSPODARKA
 / 
Najbardziej przegrzane rynki nieruchomości. W tych krajach urosły największe "bańki”

Nowa Zelandia, Kanada i Szwecja są najbardziej przegrzanymi rynkami mieszkaniowymi na świecie, wynika z analizy Bloomberga. Wśród krajów OECD w czołówce rankingu znajdują się również Wielka i Stany Zjednoczone.

Minister finansów powiedział, kiedy wyhamuje inflacja
37
17.06.2021 10:01

GOSPODARKA
 / 
Minister finansów powiedział, kiedy wyhamuje inflacja

Czerwiec będzie ostatnim miesiącem ze wzrostem inflacji, do końca roku powinna już spadać - powiedział minister finansów Tadeusz Kościński w Programie I Polskiego Radia.

bEisIVVp
Nowe dane o wzroście cen. Hamowania nie widać
3
16.06.2021 15:54

GOSPODARKA
 / 
Nowe dane o wzroście cen. Hamowania nie widać

We wtorek dane na temat inflacji podał GUS, a w środę NBP. Okazuje się, że inflacja bazowa, po wykluczeniu cen żywności i energii, wyniosła w maju 4 proc. w skali roku. Wnioski? Na razie nie widać hamowania wzrostu cen.

Stopy procentowe niskie, to nakręca drożyznę. Gronkiewicz-Waltz: Wina NBP, brak reakcji
5
16.06.2021 15:05

HANNA GRONKIEWICZ-WALTZ
 / 
Stopy procentowe niskie, to nakręca drożyznę. Gronkiewicz-Waltz: Wina NBP, brak reakcji

Rada Polityki Pieniężnej nie podnosi stóp procentowych, to wpływa na wzrost inflacji, a więc drożyznę w sklepach. - Przez 9 lat walczyłam z drożyzną, stopy procentowe były stosunkowo wysokie, a mimo to gospodarka się rozwijała. Natomiast teraz musiałabym poznać dane, ale skoro przestrzelono już cel inflacyjny, który był na poziomie 2,5 proc., a mamy już 5 proc. inflacji, to oczywiście wcześniej bym podniosła te stopy procentowe. Teraz być może trzeba będzie podnieść już o 1 proc., a wcześniej może wystarczyłoby o 0,25 proc. Takie rzeczy się bada - powiedziała w programie "Newsroom" Hanna Gronkiewicz-Waltz, była prezes NBP. - Inflacja na poziomie 5 proc. już się wydarzyła, to jest na tyle niebezpieczne, że może nie udać się już jej wyhamować. Teraz NBP zrzuca coś na rząd, ale przecież NBP widział to wcześniej, więc powinien działać i za siebie, i za rząd. To przede wszystkim naruszenie ustawy, bo NBP powinien dbać o stabilność cen - dodała.

Drożeją nawet ubrania i buty. Pierwszy wzrost od dekady
10
15.06.2021 16:28

DROŻYZNA
 / 
Drożeją nawet ubrania i buty. Pierwszy wzrost od dekady

Pierwszy raz od 118 miesięcy wzrosła cena ubrań i butów. Analitycy PKO BP nie mają dobrych wieści, twierdzą, że inflacja na poziomie powyżej 3,5 proc. utrzyma się przez cały rok.

Nowe dane GUS o inflacji. Wiadomo, skąd skokowy wzrost cen
11
15.06.2021 10:17

GOSPODARKA
 / 
Nowe dane GUS o inflacji. Wiadomo, skąd skokowy wzrost cen

Ceny w maju były średnio o 4,7 proc. wyższe niż rok wcześniej – podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Inflacja okazała się zatem minimalnie niższa, niż wynikało ze wstępnego odczytu sprzed dwóch tygodni, który wskazywał na 4,8 proc. Dodatkowo wiadomo już, co i o ile zdrożało.

bEisIVVq
Kiedy NBP zacznie hamować wzrost cen? Jednoznaczne głosy z RPP
2
14.06.2021 12:01

GOSPODARKA
 / 
Kiedy NBP zacznie hamować wzrost cen? Jednoznaczne głosy z RPP

Wypowiedzi dwóch członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) dość mocno sugerują, że w hamowanie wzrostu cen poprzez normalizację polityki pieniężnej może rozpocząć się listopadzie.

Wzrost cen. Ekonomiści ostrzegają przed "bombą zegarową”
17
09.06.2021 15:23

GOSPODARKA
 / 
Wzrost cen. Ekonomiści ostrzegają przed "bombą zegarową”

Zdaniem ekonomistów Deutsche Banku inflacja może się utrzymać i doprowadzić do kryzysu w nadchodzących latach. Wzrost cen będzie "bombą zegarową” dla gospodarki amerykańskiej, a w konsekwencji również dla wielu krajów na świecie.

Podatek od elektroniki. ZCP: Nie pomoże twórcom, uderzy po kieszeniach konsumentów
10
08.06.2021 16:43

OPŁATY
 / 
Podatek od elektroniki. ZCP: Nie pomoże twórcom, uderzy po kieszeniach konsumentów

Artystom nie pomoże, a konsumentom i przedsiębiorcom zaszkodzi - taka ocena nowego podatku od elektroniki płynie ze strony Związku Cyfrowa Polska. Ten wydał właśnie negatywną opinię w sprawie rozszerzenia opłaty reprograficznej, którą planuje wprowadzić rząd. Opinia trafiła na biurko Ministerstwa Kultury, odpowiedzialnego za projekt.

Zamieszanie na budowach. Ceny materiałów szaleją
127
08.06.2021 9:49

BUDOWLANKA
 / 
Zamieszanie na budowach. Ceny materiałów szaleją

Ceny materiałów rosną tak szybko, że ekonomiści nie nadążają z aktualizacją danych - pisze "Puls Biznesu". Firmy chcą renegocjować zapisy waloryzacyjne w umowach.

Wzrost cen. Inflacja rozlewa się na wszystkie kategorie. Ekonomiści nie mają dobrych wieści
393
01.06.2021 13:02

GOSPODARKA
 / 
Wzrost cen. Inflacja rozlewa się na wszystkie kategorie. Ekonomiści nie mają dobrych wieści

Ceny w Polsce rosną najszybciej od dekady. Co dalej z inflacją? Czy możemy liczyć, że odpuści? A jeśli tak, to w jakich kategoriach? Ekonomiści nie mają dobrych wieści.