Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Oliwia Skindzier
|
aktualizacja

Premier kazał ocieplać domy. Czy są na to dopłaty?

67
Podziel się:

Nieodpowiednio ocieplone lub nieszczelne budynki to wyższe koszty energii cieplnej oraz większa emisja szkodliwych dla środowiska zanieczyszczeń. Termoizolacja budynku pozwala na zmniejszenie zapotrzebowania nieruchomości na energię konwencjonalną, co przekłada się na niższe rachunki za energię. Na czym polega termoizolacja budynku, czy można liczyć na dofinansowanie i ile to kosztuje?

Premier kazał ocieplać domy. Czy są na to dopłaty?
Termomodernizacja budynku może obejmować wiele przedsięwzięć: od ocieplenia ścian zewnętrznych po zmianę źródła energii cieplnej. (Getty Images, Pamela A Moore)

Kancelaria Premiera zamieściła na Twitterze wpis, w którym Mateusz Morawiecki nawołuje do ocieplania domów. W czasach rosnących cen usług budowlanych i szalonych rajdów cenowych na materiałach Polacy odebrali tę odezwę jako cokolwiek niefortunną i spóźnioną. Wpis zniknął, następnego dnia pojawił się ponownie z "doprecyzowaniem" słów premiera. Rządowe kryzysy w social mediach na bok, bowiem docieplenie budynku jest formą termomodernizacji, dlatego są szanse na dopłaty, choć niekoniecznie w tym roku.

Czym jest termomodernizacja budynku?

Termomodernizacja budynku to rodzaj inwestycji, która polega na zredukowaniu zapotrzebowania na energię cieplną na potrzeby ogrzewania nieruchomości oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Dzięki temu można zaoszczędzić na rachunkach za energię cieplną, dlatego powodem termomodernizacji są głównie aspekty ekonomiczne. Zmniejszenie zużycia i strat energii cieplnej to najistotniejsza korzyść przeprowadzenie termomodernizacji. 

Na czym polega termomodernizacja? 

W praktyce termomodernizacja to ocieplenie domu, wymiana okien na bardziej szczelne czy rezygnacja ze starego pieca i zainwestowanie w bardziej ekologiczne źródło ogrzewania. Lista działań, które można podjąć w ramach termomodernizacji domu jednorodzinnego, obiektu publicznego lub nieruchomości firmy, określona jest w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Należy do nich m.in.:

  • ocieplenie ścian zewnętrznych,
  • uszczelnienie oraz ocieplenie dachu lub stropodachu,
  • zmiana paliwa opałowego,
  • wymiana kaloryferów,
  • inwestycja w odnawialne źródła energii (np. fotowoltaika),
  • wymiana stolarki okiennej i drzwiowej,
  • montaż pompy ciepła,
  • inwestycja w system instalacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła. 

Jakie budynki mogą zostać poddane termomodernizacji?

Termomodernizacja może dotyczyć tych budynków, które już istnieją i ze względu na wiek oraz stan techniczny kwalifikują się do podjęcia działań, które pozwolą spełnić współczesne wymagania. Termomodernizację można przeprowadzić nie tylko w budynkach, które mają kilkadziesiąt lat, ale także kilkanaście.    

Ile kosztuje termomodernizacja?

Ze względu na to, że energooszczędność nie jest jedynie trendem, a wiele przepisów narzuca na właścicieli budynków spełnienie określonych wymagań, termomodernizacja jest przedsięwzięciem, którego nie warto odkładać na później. Koszt termomodernizacji zależy od bardzo wielu czynników, ale przede wszystkim od tego, jaki jest zakres prac termomodernizacyjnych — czy ktoś decyduje się jedynie na wymianę źródła ogrzewania, czy może chce wymienić także okna i ocieplić ściany zewnętrzne.

Szacunki ekspertów mówią o koszcie na poziomie od 200 do 400 zł za metr kwadratowy powierzchni użytkowej. Dlatego dla przykładowego domu, który ma 150 m², koszt modernizacji wyniesie od 30 do 60 tys. złotych. Warto mieć jednak na uwadze to, że obecna inflacja stale podnosi ceny inwestycji, ponieważ wzrastają koszty nie tylko usług, ale także materiałów budowlanych.

Jeśli chce się poznać aktualny koszt termomodernizacji, najlepiej skorzystać z audytu energetycznego. Firmy proponują indywidualną analizę z uwzględnieniem różnych możliwości oszczędzenia energii, na podstawie której możliwe jest przeprowadzenie termomodernizacji.

Jakie jest dofinansowanie termomodernizacji budynku?

Osoby zainteresowane termomodernizacją budynku mogą skorzystać z jednego z programów dopłat oraz dotacji przygotowanych przez rząd i samorządy. Informacji o możliwości uzyskania dofinansowania warto więc szukać na oficjalnych stronach rządowych czy urzędów gmin lub powiatów. Stale uruchamiane są nowe projekty, które oferują dopłaty do przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

W zależności od warunków programu dopłat można liczyć na dofinansowanie na poziomie nawet 30 tys. złotych. Rządowy Program Czyste Powietrze to jeden z przykładowych form dofinansowania, jednak nie należy zapominać o tym, że można również skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(67)
Janek K
rok temu
Termomodernizacja tak!!!, ale tylko sprawdzonymi izolatorami, przed zakupem sparwdż na stronie GUNB który producent oszukuje nie spełniając parametrów deklarowynch na opakowaniu. na Stronie głownej wykaz kontroli. Tylko dobry materiał gwarantuje sukces termomodernizacji, oszczędności energii , itd
Ok PIS
2 lata temu
Premier ma rację. Jak nie ma to patrz pkt.1.
bura
2 lata temu
Ledwo mnie stać, żeby ogrzać dom gazem, piec skręciny na minimum. Porady milionera BEZCZELNOŚĆ!!!
Mateuszek M.
2 lata temu
KOCHANE WY MOJE RODAKI !!! NAJEDZCIE SIĘ DO SYTA NA ZAPAS I ODIZOLUJCIE SIĘ W DOMU !!!!!!!!
Anna
2 lata temu
Co warto wiedzieć?-że niewielu na termomodernizację stać. Kryteria dochodowe w programie dopłat są zbyt niskie,same dopłaty nawet nie wystarczą na wymianę pieca,od której jest uzależniona dopłata,a drzewa czy też chrustu w lesie nie ma- już sprzedany. Kto zainwestował w fotowoltaike czy pompę ciepła tez będzie stratny,sieci energetyczne mogą wyłączyć panele fotowoltaiczne,a przerwa w dostawie prądu oznacza brak możliwości pracy pompy ciepła. Węgla brak- wszyscy będziemy marznac.
...
Następna strona