Trwa ładowanie...
bETtuXDV
Notowania

Termomodernizacja – Wszystkie wiadomości

Ociepl dom przed zimą. Sprawdź, ile w tym roku za to zapłacisz
49
06.11.2021 6:48

NIERUCHOMOŚCI
 / 
Ociepl dom przed zimą. Sprawdź, ile w tym roku za to zapłacisz

Koszty ocieplenia domu wełną mineralną będą nawet o kilkanaście procent wyższe niż w przypadku użycia styropianu. Dobre efekty daje wykorzystanie metody na mokro i styropianu z grafitem (szarego). Jeśli ocieplane są ściany domu o wielkości 100 m kw., to szacunkowy koszt z użyciem styropianu i metody lekkiej mokrej wyniesie około 30 tys. zł.

Mój prąd nie dla każdego taki sam. Poseł pyta o różnice w zwrotach. Minister wyjaśnia
3
01.08.2021 14:08

FOTOWOLTAIKA
 / 
Mój prąd nie dla każdego taki sam. Poseł pyta o różnice w zwrotach. Minister wyjaśnia

Inwestując w fotowoltaikę można zyskać dopłaty w ramach programu "Mój prąd", ale też skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Jak się jednak okazuje, zwroty podatku nie dla każdego będą takie same. Przy tych samych kosztach instalacji, różnica może przekraczać nawet 2 tys. zł.

Obowiązkowy spis pieców i kominków. Nie warto ukrywać kopciucha, ekspert tłumaczy
160
30.06.2021 15:45

KOMINEK
 / 
Obowiązkowy spis pieców i kominków. Nie warto ukrywać kopciucha, ekspert tłumaczy

1 lipca rusza Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB), za którą odpowiedzialny jest Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB). Obowiązek spoczywa na każdym właścicielu lub zarządcy nieruchomości, a co, jeśli ktoś będzie ukrywał fakt, że ogrzewa kopciuchem? - Gdy mówimy o osobach najuboższych, konieczne jest włączenie ich w system prefinansowania, by nie musiały wykładać pieniędzy, żeby taki kocioł wymienić. Obecnie takiego systemu nie ma. 70-letnia emerytka o niskich dochodach, która ogrzewa kopciuchem i nie ma ani oszczędności, ani zdolności kredytowej, nigdy takiego kopciucha nie wymieni - powiedział w programie "Money. To się liczy" Piotr Siergiej, Polski Alarm Smogowy. - Brakuje kampanii informacyjnej, brakuje prostego komunikatu do obywatela: "musisz się spisać, ale dostaniesz wsparcie, jeśli musisz wymienić piec". To powinno być w jednym, jasnym pakiecie, by do obywatela dotarła informacja, że jest to dla niego korzystne - dodał.

Nowy obowiązek właścicieli domów. Kłamstwo może wypłynąć
898
27.06.2021 18:02

NOWE PRAWO
 / 
Nowy obowiązek właścicieli domów. Kłamstwo może wypłynąć

1 lipca rusza spis kopciuchów. Obowiązek spada na każdego właściciela nieruchomości, musi on zadeklarować, czym ogrzewa dom. Niewysłanie deklaracji grozi karą grzywny, ale bać się nie ma czego, bo rząd zapewnia, że nie chce karać obywateli za złe ogrzewanie, ale wiedzieć, komu trzeba pomóc.

Energetyczne ubóstwo Polaków. Jak rząd ich wesprze?
242
22.04.2021 17:19

ULGA
 / 
Energetyczne ubóstwo Polaków. Jak rząd ich wesprze?

Milion gospodarstw domowych zmaga się z ubóstwem energetycznym. Co z pomocą państwa? - Nasze oczy skierowane są na osoby, których nie stać, by pokryć wkład własny na termomodernizację. Przypomnę, że przy wyższym poziomie finansowania możemy uzyskać do 37 tys. zł na wykonanie tych zadań. Oczywiście pracujemy i rozmawiamy choćby z Bankiem Światowym, żeby wprowadzić jeszcze jakiś element, który pozwoli w większym stopniu sfinansować zadania termomodernizacyjne dla tych, których na to nie stać - powiedział w programie "Money. To się liczy" Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Można skorzystać z kredytu z dotacją. Mamy zapewnienie z banków, że będzie on korzystny. Dotacja pójdzie na częściową spłatę kredytu, ale do tego banki będą miały gwarancję, że jeśli komuś pogorszy się sytuacja finansowa i nie będzie mógł go spłacać, będzie to pokrywane z Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji. Banki tym samym nie będą musiały tworzyć dodatkowych odpisów zabezpieczających te pożyczki, a to sprawi, że kredyt będzie tańszy i bardziej dostępny - dodał.

bETtuXDX
"Money. To się liczy". Mój prąd. Co się zmieni w popularnym programie?
5
22.04.2021 7:51

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Mój prąd. Co się zmieni w popularnym programie?

Dziś w programie tematem dofinansowania w ramach programów Czyste powietrze i Mój Prąd. Co się zmienia w najnowszych edycjach programów wyjaśni Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zapraszamy od 9.15.

Money. To się liczy. Więcej pieniędzy na termomodernizację
3
22.02.2021 9:01

MTSL
 / 
Money. To się liczy. Więcej pieniędzy na termomodernizację

Dziś w programie tematem termomodernizacja budynków, zmiany w budownictwie i tanie rządowe mieszkania. Gościem będzie Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii. W drugiej części o podatku handlowym i jego wpływie na ceny sprzętu elektronicznego mówi Agata Szostak, dyrektor ds. finansowych RTV EURO AGD. Zapraszamy od 9.15.

Rząd i banki zachęcają Polaków do ekologii. Sprawdź, jak zdobyć finansowanie termomodernizacji
183
14.02.2021 8:38

NIERUCHOMOŚCI
 / 
Rząd i banki zachęcają Polaków do ekologii. Sprawdź, jak zdobyć finansowanie termomodernizacji

Premier Mateusz Morawiecki podczas jednego ze swoich wystąpień przekonywał Polaków, że „poprawa jakości powietrza to nasz wspólny cel”. Dlatego rząd na 2021 rok przygotował szereg programów i modyfikacji ich założeń, by zachęcić polskie społeczeństwo do bycia ekologicznym. Ma to przynieść poprawę jakości powietrza i środowiska naturalnego.

Ważne zmiany w programie "Czyste powietrze". Dlaczego tak późno?
7
09.02.2021 12:58

KREDYT
 / 
Ważne zmiany w programie "Czyste powietrze". Dlaczego tak późno?

Banki wchodzą do programu "Czyste powietrze". Dlaczego tak późno? - Program został uruchomiony w ogromnym pośpiechu, przed wyborami. To miał być efekt propagandowy, program był kompletnie nieprzygotowany i jest wciąż łatany. Banki miały być włączone już w połowie zeszłego roku, wszyscy możemy trzymać kciuki, by ta operacja się udała - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jan Ruszkowski, Polska Zielona Sieć. - Badania z 2015 roku pokazały, że jeszcze gdy nie było dopłat, 40 proc. osób, które termomodernizowały domy, korzystało z kredytów. Zapotrzebowanie na te kredyty, przy dofinansowaniach, jest bardzo duże - dodał.

bETtuXEd
Money. To się liczy. Dodatkowe pieniądze na walkę ze smogiem. Kto zyska?
5
09.02.2021 8:06

MTSL
 / 
Money. To się liczy. Dodatkowe pieniądze na walkę ze smogiem. Kto zyska?

Dziś w programie pytamy o dodatkowe 100 mln na promocję programu "Czyste powietrze". Do kogo trafią pieniądze? Gościem będzie Jan Ruszkowski z Polskiej Zielonej Sieci. Zapraszamy od 9.15.

Program "Mój prąd", będzie 3. edycja. Znamy szczegóły
11
03.02.2021 11:47

PRĄD
 / 
Program "Mój prąd", będzie 3. edycja. Znamy szczegóły

Zbliża się 3. edycja programu "Mój prąd". - Mam nadzieję, że uruchomimy ją w drugim półroczu tego roku. Mogę powiedzieć, że w 3. edycji będziemy finansowali nie tylko zadania związane z produkcją prądu z energii słonecznej, czyli fotowoltaiki. Będziemy chcieli zachęcać Polaków także do tego, żeby prowadzili autokonsumpcję tego, co wyprodukują. Chcemy współfinansować na przykład ładowarki do samochodów elektrycznych, ale także magazyny ciepła i chłodu czy inteligentne systemy zarządzania energią w domu - powiedział w programie "Money. To się liczy" Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW. - Jeżeli chodzi o kwoty, nie chciałbym ich teraz podawać, ale chcielibyśmy zastosować progresywny model finansowania. Jeżeli będzie sama instalacja fotowoltaiczna, kwoty będą nieco niższe. Natomiast jeżeli zamierzamy zastosować jeden z wymienionych przeze mnie elementów, kwota na instalację fotowoltaiczną będzie wyższa, a dodatkowo pojawi się dofinansowanie tej drugiej inwestycji - dodał.

Pieniądze na termomodernizacje. Będzie szybciej i łatwiej. A na co można je przeznaczyć?
47
03.02.2021 11:10

PIENIĄDZE
 / 
Pieniądze na termomodernizacje. Będzie szybciej i łatwiej. A na co można je przeznaczyć?

"Czyste powietrze" na nowych zasadach. Ile pieniędzy jest do rozdysponowania? - Na część dotacyjną przyznawane przez wojewódzkie fundusze przewidzieliśmy 1,5 mld zł. Konsultowaliśmy to ze Związkiem Banków Polskich, takiej kwoty banki oczekują od nas na lata 2021-2022, czyli tak naprawdę na półtora roku, bo ścieżkę bankową planujemy ogłosić w połowie roku - powiedział w programie "Money. To się liczy" Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW. - Dzięki temu, że banki wejdą do programu "Czyste powietrze", czas rozpatrywania wniosków będzie jeszcze szybszy. To nie będzie ciągnęło się miesiącami, a mówimy też o prefinansowaniu inwestycji, czyli dostajemy środki i wykonujemy inwestycję. To też jest bardzo ważny element zmian - dodał. Podkreślił też, że za te pieniądze można będzie wymienić stary piec, przeprowadzić tzw. głęboką termomodernizację, a dodatkowo sfinansować odnawialne źródła energii.

Czyste powietrze. Banki wchodzą do programu, będzie łatwiej o dotacje?
127
03.02.2021 10:36

KREDYT
 / 
Czyste powietrze. Banki wchodzą do programu, będzie łatwiej o dotacje?

Banki zostaną włączone do procesu przyznawania dotacji w ramach programu "Czyste powietrze". - Ogłosiliśmy nabór dla banków, które razem z nami będą chciały wdrażać program "Czyste powietrze". Mamy nadzieję, że wpłynie duża liczba ofert - powiedział w programie "Money. To się liczy" Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW. - Chcemy umożliwić mieszkańcom naszego kraju uzyskanie atrakcyjnego kredytu w banku na sfinansowanie tej części inwestycji w ramach "Czystego powietrza", na którą nas nie stać. Kowalski będzie mógł złożyć wniosek w banku, wniosek będzie składał się z dwóch części: dotacyjnej i kredytowej. Po dokonaniu weryfikacji zdolności kredytowej, bank prześle wniosek do wojewódzkiego funduszu, ten przyznaje dotację, a ona zostanie przeznaczona na spłatę części kapitału kredytu - wyjaśnił.

bETtuXEe
Money. To się liczy. Zmiana w programie Czyste Powietrze. Będzie łatwiej wymienić piec
6
03.02.2021 8:57

MTSL
 / 
Money. To się liczy. Zmiana w programie Czyste Powietrze. Będzie łatwiej wymienić piec

Dziś w programie tematem rządowy program walki ze smogiem. Ile pieniędzy można dostać na wymianę pieca lub ocieplenie budynku? Co się zmienia? O to pytamy Pawła Mirowskiego, wiceprezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zapraszamy od 9.15.

Program "Czyste powietrze" do poprawy. Likwidacja "kopciuchów" idzie za wolno
44
25.01.2021 17:28

EKOLOGIA
 / 
Program "Czyste powietrze" do poprawy. Likwidacja "kopciuchów" idzie za wolno

Spośród 3 mln "kopciuchów" udało się na razie zlikwidować tylko 70 tys. Takie są "efekty" po dwóch latach funkcjonowania programu "Czyste Powietrze". Eksperci mówią wprost – rządowy program trzeba przebudować, bo inaczej będziemy się truć jeszcze długo.

Termomodernizacja. Program "Czyste powietrze" ze wsparciem
23
28.10.2020 6:46

TERMOMODERNIZACJA
 / 
Termomodernizacja. Program "Czyste powietrze" ze wsparciem

Więcej osób będzie mogło skorzystać z dopłat do wymiany źródła ciepła i termomodernizacji budynku. Nowe przepisy przewidują także stworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Smog a transmisja koronawirusa. "Uruchamiamy program dla najuboższych"
6
21.10.2020 15:19

KLIMAT
 / 
Smog a transmisja koronawirusa. "Uruchamiamy program dla najuboższych"

Smog może sprzyjać rozprzestrzenianiu koronawirusa, co rząd zamierza z tym zrobić? - Uruchamiamy program dla najuboższych, to ważny krok w kierunku poprawy jakości powietrza. Od teraz można składać zaświadczenia o dochodzie, można je uzyskać w gminie, a to upoważnia do złożenia wniosku o podwyższony poziom dofinansowania termomodernizacji, nawet do 37 tys. zł - powiedział w programie "Newsroom" Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska. - Wykonujemy ogromny krok naprzód, nie każda rodzina ma takie same zdolności finansowe. Zależy nam, by wesprzeć najuboższych, wnioski już można zaciągać i składać do gminy, by przystąpić do programu "Czyste powietrze". Zachęcamy również gminy do dołączania do programu "Stop smog" - tu finansowanie państwa sięga 70 proc. inwestycji, a pozostała część jest uzupełniana przez samorząd - dodał.

Termomodernizacja. Do wzięcia 37 tys. zł z programu "Czyste powietrze"
142
21.10.2020 8:15

CZYSTE POWIETRZE
 / 
Termomodernizacja. Do wzięcia 37 tys. zł z programu "Czyste powietrze"

Podwyższono kwotę dotacji w programie "Czyste powietrze". Na termomodernizację domu, wymianę źródła ciepła, czy montaż paneli fotowoltaicznych będzie można dostać do 37 tys. zł.