Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
HTO
|
aktualizacja

KE grozi Polsce. Przewiduje karę za niewdrożenie ważnej dyrektywy

34
Podziel się:

Polska nie zdążyła wdrożyć postanowień tzw. dyrektywy plastikowej. Prawo krajowe dostosowanie do rozporządzenia miało funkcjonować od 3 lipca 2021 r. Teraz Komisja Europejska dała rządowi dwa miesiące na zmianę ustaw. Jeśli się to nie uda, to skieruje wniosek o ukaranie Polski przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej - donoszą wiadomoscihandlowe.pl

KE grozi Polsce. Przewiduje karę za niewdrożenie ważnej dyrektywy
Tzw. dyrektywa plastikowa miała wejść w życie rok temu, ale Polska jeszcze jej nie wprowadziła (Inne, Aungsumol)

Polska nie przyjęła tzw. dyrektywy plastikowej. Prawo, które miało obowiązywać od lipca 2021 r., nie zostało jeszcze przez Polskę uchwalone. Do tej pory rządowi udało się jedynie przygotować propozycję ustawy i projekty rozporządzeń.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Emeryci niesłusznie tracą na Polskim Ładzie? "Błędy się zdarzają"

Czym jest tzw. dyrektywa plastikowa

Dyrektywa plastikowa ma na celu usunięcie z europejskiego rynku niektórych produktów plastikowych. Prawo dotyczy jednorazowych przedmiotów z tworzyw sztucznych, takich jak słomki, sztućce, patyczki do uszu, naczynia, kubki itp., które zalegają na wysypiskach śmieci i zanieczyszczają środowisko.

Oprócz zaimplementowania dyrektywy, Polska jest zobowiązana do całościowego przyjęcia tzw. pakietu odpadowego.

Czym jest pakiet odpadowy?

Pakiet odpadowy to zestaw rozwiązań systemowych. W jej skład wchodzi w całości tzw. dyrektywa plastikowa, a także Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta (nakłada na producentów opakowań nowy podatek) oraz system kaucyjny na butelki plastikowe i metalowe puszki.

Polski rząd do tej pory jest na etapie wdrażania kompleksowego systemu kaucyjnego, który jest tylko składową całościowego pakietu odpadowego.

Komisja Europejska podjęła kroki prawne oraz nakazała Polsce przyjęcie tzw. dyrektywy plastikowej w ciągu dwóch miesięcy. Jeśli rząd nie podejmie się prac nad nową ustawą, KE może skierować wniosek do TSUE o nałożenie kar finansowych.

Plastik nadal w obrocie

Tzw. dyrektywa plastikowa zakazuje stosowania także styropianowych opakowań oraz tych, które ulegają oksydegradacji, ponieważ podczas rozkładu powstaje z nich mikroplastik.

Choć coraz częściej można w sklepach spotkać biodegradowalne zamienniki plastikowych produktów, to plastikowe słomki i mieszadełka nadal można kupić, np. na aukcjach internetowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
prawo
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(34)
Xaverysta
2 lata temu
Kołchoz w rozkwicie.
Janek Pawełek...
2 lata temu
Gdyby to chodziło o okradanie zaradnych i pracowitych obywateli, kosztem rozdawania nierobom i nieudacznikom pisowskim to już dawno by mieli przegłosowaną ustawę.
węgiel waznie...
2 lata temu
Rząd jest zajęty węglem. Za chwilę będziemy ukarani za smog który będzie wisiał nad Polską. Jarosław stwierdził że można paliw wszystko co się da.
asdasd
2 lata temu
niemiecka unia sobie może :)
EMERYT
2 lata temu
Tusk dla władzy zrobi wszystko ! Jest winien śmierci Prezydenta RP i pozostałych 95-ciu osób ! Oddał śledztwo smoleńskie w ręce Rosji bezprawnie i zagwarantował, że wrak Tupolewa nie wraca do Polski ! Tylko za to powinien był stanąć przed Trybunałem Stanu ! Nie mówiąc o innych podłościach przeciwko Polsce ! Tusk to typowy Niemiec, który sprzeda Polskę za garść srebrników ! Podwójny agent Niemiec i Rosji i mają na niego zarówno w Moskwie jak i w Berlinie mocne papiery dlatego mówi to, co mu każą mówić !
...
Następna strona