Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marcin Walków
Marcin Walków
|
aktualizacja

"Nie ma zgody na sprzedaż LOT-u" Wiceminister: walczymy o miliard złotych zysku

29
Podziel się:

W 2023 r. walczymy o zysk netto LOT-u w wysokości miliarda złotych - powiedział Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych, odpowiedzialny za nadzór nad narodowym przewoźnikiem.

"Nie ma zgody na sprzedaż LOT-u" Wiceminister: walczymy o miliard złotych zysku
Polskie Linie Lotnicze LOT chcą wypracować miliard złotych zysku netto (GETTY, SOPA Images)

- W 2023 r. walczymy o wynik netto LOT-u w wysokości miliarda złotych. Mamy wszyscy świadomość, jak trudny, wymagający i konkurencyjny jest rynek lotniczy. Mówię o miliardzie złotych z nadzieją i spokojem. Chciałbym, żebyśmy spotkali się po zamknięciu roku i powiedzieli "udało się" - powiedział Małecki. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Piloci i stewardessy na umowach B2B. "Rozwiązanie co najmniej kuriozalne"

W 2022 r. Polskie Linie Lotnicze LOT wypracowały zysk netto w wysokości blisko 114 mln zł. Przed narodowym przewoźnikiem również perspektywa spłaty pomocy publicznej uzyskanej w związku z pandemią COVID-19.

Minister podkreślił, że nie ma mowy o prywatyzacji narodowego przewoźnika. - Mówię to z całą stanowczością. Nie ma zgody na sprzedaż Polskich Linii Lotniczych LOT, nie ma zgody na pozbycie się polskiego żurawia z polskiego i każdego innego nieba. LOT jest dobrem wspólnym wszystkich Polaków - podkreślił wiceminister. 

Prywatyzacja państwowych przedsiębiorstw

Brak zgody na prywatyzację państwowych przedsiębiorstw to jeden z motywów w kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości. Partia rządząca poświęca mu jedno z czterech pytań w referendum, które ma się odbyć łącznie z wyborami parlamentarnymi.

Tematu prywatyzacji Polskich Linii Lotniczych LOT nie ma na agendzie. Jak wielokrotnie zwracaliśmy jednak uwagę w money.pl, na europejskim rynku lotniczym postępują procesy konsolidacyjne. Część ekspertów oraz managerów branży lotniczej ocenia, że w perspektywie długoterminowej, LOT może zostać przejęty przez inną większą grupę lotniczą.

Jeszcze niedawno sam wykazywał ambicje konsolidacyjne, czemu służyło powstanie Polskiej Grupy Lotniczej i - ostatecznie niesfinalizowane - przejęcie niemieckich linii lotniczych Condor.

Marcin Walków, dziennikarz i wydawca money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(29)
Witold-Donat
9 miesięcy temu
Poważnie czy Polska jest w stanie mieć swojego przewoźnika pasażerskiego. Samolot zakup miliardowy , części zagranica , paliwa lotnicze drogie zagranica ( z Rosji taniej ale nie można ).
nieżaba
9 miesięcy temu
Nie kumam. Nikt nie chce kupić lotu, to po co Rząd planuje jego sprzedaż, a potem podejmuje decyzje, że nie sprzeda. Szkoda czasu na takie rozważania. Jak nie ma chętnych to od razu trzeba podjąć decyzję, że nie sprzedajamy. Po co rząd w ogóle rozpatruje taki projekt?
samu-raj
9 miesięcy temu
Wszystko sprzedajcie wszystko rozdajcie , najlepiej POLSKE "zaorajcie " Czwarty rozbior czeka na bogatego "czlowieka " .
Twój nick
9 miesięcy temu
Socjalistom z PiS skończyły się cudze pieniądze? Przecież 8 lat temu PiS obiecał, że LOT ma wykupić Lufthansę, a polskie dopłaty bezpośrednie wyrównają się z niemieckimi
Ealdon
9 miesięcy temu
Każdy, kto w patriotycznym zapale domaga się, żeby LOT pozostał spółką państwową, powinien zadeklarować, ile jest gotów dołożyć do niej z własnej kieszeni. Szwajcaria sprzedała Swissair a kraj się nie zawalił.
...
Następna strona