Archiwum artykułów autora Marcin Walków
SAMOLOTY / LOT szykuje się do wymiany samolotów, producenci zacierają ręce. "Szansą dla Embraera jest plan budowy CPK"
Faktem jest, że strategia flotowa LOT-u będzie wymagała podjęcia konkretnych decyzji w zakresie wymiany tych samolotów, które są najdłużej w eksploatacji - mówi w rozmowie z money.pl Arjan Meijer, prezes Embraera, brazylijskiego producenta samolotów pasażerskich. Dodaje, że Embraer upatruje szansy w planach budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.
ELEKTROMOBILNOŚĆ / Miał być milion "elektryków", są tylko 23 tysiące. Wiemy, ile czasu potrzeba na spełnienie obietnicy premiera
Premier Mateusz Morawiecki obiecał milion samochodów elektrycznych w 2025 r. Po sześciu latach od tej pamiętnej zapowiedzi nie jesteśmy nawet w jednej dziesiątej tej drogi. Z szacunków Carsmile dla money.pl wynika, że licząc jedynie na naturalny rozwój rynku, aby dojść do poziomu miliona "elektryków", potrzeba nawet 107 lat. Skuteczny plan i polityczna determinacja mogłyby skrócić ten okres nawet do 2029 r.
ZWIĄZKI ZAWODOWE / Sporów w PAŻP jest więcej. Inni związkowcy zarzucają dyskryminację w nowym regulaminie wynagrodzeń
Prezes PAŻP uspokoiła Polaków, że paraliż przestrzeni powietrznej już nie grozi, bo osiągnięto porozumienie z kontrolerami. Chodzi o Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego. Ale w agencji takich organizacji jest kilkanaście. Co najmniej dwie nie zgadzają się z wynegocjowanym przez ZZKRL nowym regulaminem wynagradzania. Mówią o dyskryminacji pozostałych grup zawodowych. Od 9 czerwca w PAŻP toczy się też inny spór zbiorowy. A to może być pierwszy krok do strajku.
PAŻP / Koniec sporu z kontrolerami ruchu lotniczego. "Kończymy dywagacje na temat paraliżu nieba"
- To porozumienie jest pierwszym krokiem stabilizacji funkcjonowania agencji. Zachowujemy zatem ciągłość zapewnienia służb żeglugi powietrznej, tym samym kończymy dywagacje na temat paraliżu nieba - powiedziała Anita Oleksiak, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, wygłaszając oświadczenie w siedzibie agencji.
LINIE LOTNICZE / Lato opóźnionych i odwołanych lotów. "Wróciła chęć do latania, brakuje ludzi do pracy na lotniskach"
LOT odwołał część rejsów do Amsterdamu i Londynu, bo lotniska nie nadążają z obsługą pasażerów. Klienci Itaki utknęli na wakacjach za granicą. Na początku wakacji część pasażerów musi zmienić plany, a inni boją się rezerwować bilety nie wiedząc, czy ich lot dojdzie do skutku. Problemy największych lotnisk w Europie uderzają rykoszetem w polskich podróżnych.
TRANSPORT LOTNICZY / Spór w PAŻP. Minister: Polacy mogą spokojnie planować wakacje. Jest porozumienie
Polacy mogą spokojnie planować wakacje z wykorzystaniem transportu lotniczego — zapewnił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas konferencji prasowej. Przed godz. 15 Polsat News nieoficjalnie poinformował, że jest porozumienie z kontrolerami ruchu lotniczego.
AIRBUS A380 / Lufthansa zmienia zdanie: największy samolot na świecie wraca do latania
Lufthansa ogłosiła, że reaktywuje swoją flotę samolotów Airbus A380. Dzieje się to zaledwie dwa miesiące po decyzji o wycofaniu ich ze względu na wysokie koszty paliwa. Sześć maszyn już sprzedano. Skąd ta zmiana zdania? "W odpowiedzi na gwałtowny wzrost popytu ze strony klientów i opóźnienia w dostawach zamówionych samolotów" - czytamy w oświadczeniu.
KLASA BIZNES / Tak się lata w klasie biznes Qatar Airways. Sprawdziliśmy na trasie z Warszawy do Dohy
Qatar Airways to linie lotnicze, które dotychczas sześciokrotnie zostały uznane za najlepsze na świecie w rankingu Skytrax. Bilet w klasie biznes kosztuje w nich kilka tysięcy złotych za rejs w jedną stronę. Co pasażerowie dostają w zamian? Mieliśmy okazję sprawdzić podczas lotu z Warszawy do Dohy i z powrotem.
TURYSTYKA / Kamperem do Chorwacji. Ile kosztują rodzinne wakacje na czterech kołach?
Chorwacja to jeden z najpopularniejszych letnich kierunków dla polskich turystów. Mimo rosnącej oferty połączeń lotniczych, większość rodaków wybiera się tam nadal własnym transportem. Czy alternatywą dla podróży samochodem do hotelu może być wyjazd kamperem lub kampervanem? Platforma Camptoo policzyła to dla money.pl.
TURYSTYKA / Spędziłem noc na pustyni w Dubaju. Czy to już jest glamping? Namiot zamiast kolejnej doby w hotelu
Dubaj, który wzbogacił się na ropie naftowej, dziś żyje z turystyki i handlu. Zarówno tym, którzy przylatują bezpośrednio do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, albo mają tam dłuższą przesiadkę na inny rejs, oferuje liczne atrakcje. Jedną z nich jest noc na pustyni kilkadziesiąt kilometrów od miasta.
LINIE LOTNICZE / Kolejna pomoc publiczna dla LOT-u? Były prezes: linie lotnicze ponoszą konsekwencje nie swoich decyzji
– Mam nadzieję, że Komisja Europejska zachowa się fair i pomoże przewoźnikom. Linie lotnicze znowu ponoszą konsekwencje nie swoich decyzji – mówi Sebastian Mikosz, starszy wiceprezes IATA i były szef Polskich Linii Lotniczych LOT, w rozmowie z money.pl. Zwraca uwagę, że w ostatnich dwóch latach narodowy przewoźnik otrzymał dwa silne ciosy.
SAMOLOTY / Prawie wróciliśmy do latania jak przed pandemią. Ale na horyzoncie jest jedno poważne zagrożenie
Ruch lotniczy wrócił do ponad 80 proc. poziomu sprzed pandemii. Ale po koronawirusie i wojnie w Ukrainie na horyzoncie jest nowe zagrożenie. – Najważniejsze pytanie: czy tych, którzy cieszą się dziś z powrotu do latania, pod koniec roku będzie jeszcze stać na kupno biletu? – powiedział Henrik Hololei, szef dyrekcji generalnej ds. transportu i mobilności w Komisji Europejskiej.
LOTNICTWO / "Wakacji nie będzie"? PAŻP odpowiada kontrolerom ruchu lotniczego
"Niestety PAŻP wycofuje się z porozumień. Wakacji nie będzie" - od tych słów Anny Garwolińskiej, pełnomocniczki Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego, rozpoczęła się niemała burza. Do 10 lipca obowiązuje rozejm w sporze PAŻP z kontrolerami. Agencja wydała oświadczenie, w którym przekonuje, że słowa te są nieprawdziwe. Do sprawy odniosła się też Anna Garwolińska: "podtrzymuję wszystko to, co powiedziałam".
TRANSPORT / Koronawirus nie zniknął. Branża lotnicza ostrzega: zamykanie granic nie jest receptą
– COVID-19 nie będzie ostatnią globalną pandemią. Mam nadzieję, że rządy wyciągną wnioski, jak sobie radzić z takimi kryzysami – powiedział Willie Walsh, dyrektor generalny Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych IATA. Zdaniem tej organizacji skutki błędnych decyzji z 2020 r. odczuwalne są do dziś, m.in. w postaci paraliżu na największych lotniskach w Europie.
TRANSPORT / Spór z kontrolerami powraca. Tym razem grożą odejściami z pracy w lipcu
Do 10 lipca w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej trwa rozejm z kontrolerami ruchu lotniczego. Jak mówili niedawno związkowcy, są już tylko o krok od podpisania ostatecznego porozumienia. Teraz jednak znów grożą postawieniem sprawy na ostrzu noża, bo zarząd PAŻP ma odrzucać część z ich postulatów. Agencja twierdzi jednak, że nie wycofuje się z żadnego z punktów.
SAMOCHODY ELEKTRYCZNE / Zakaz rejestracji aut spalinowych od 2035 r. Toyota pokazała swoją odpowiedź, czyli pierwsze auto elektryczne na baterie
Toyota bZ4x to pierwszy seryjnie produkowany w pełni elektryczny model tej marki wyposażony w baterie. Japoński producent przez 25 lat stawiał na hybrydy i przekonywał, że przyszłością elektromobilności są nie baterie, a wodór. Przegłosowanie zakazu rejestracji w UE samochodów innych niż elektryczne od 2035 r. to jeden z czynników, który sprawił, że Toyota musiała zmienić strategię.
SAMOLOTY / Dlaczego na lotnisku pasażerowie nie zawsze idą do samolotu przez rękaw? Linia lotnicza wyjaśnia
Pasażerowie odlatujący z warszawskiego Lotniska Chopina nie zawsze wchodzą lub wychodzą z samolotu przez tzw. rękaw. Może się też zdarzyć, że mimo że maszyna stoi przy wolnym pomoście, dla podróżnych i tak podstawiany jest lotniskowy autobus. Rzecznik Polskich Linii Lotniczych LOT wyjaśnia money.pl, od czego to zależy.
CPK / Dwa pasy startowe, trzy stacje kolejowe i tunel. Pokazali, jak ma wyglądać Centralny Port Komunikacyjny
Centralny Port Komunikacyjny ma zajmować powierzchnię 28 kilometrów kwadratowych na terenie 11 gmin. Na kolorowej mapie to więcej niż pobliski 40-tysięczny Żyrardów. Państwowa spółka CPK pokazała wariant inwestorski nowego lotniska. Na tej podstawie będzie się ubiegać o decyzję środowiskową. I przekonuje, że termin wbicia pierwszej łopaty na budowie w przyszłym roku cały czas jest aktualny.