Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|
aktualizacja

Państwowi giganci zawieszają produkcję. Premier poprosił Jacka Sasina i Henryka Kowalczyka o wypracowanie mechanizmu

39
Podziel się:

Rzecznik rządu zapowiedział, że Mateusz Morawiecki poprosił Jacka Sasina i Henryka Kowalczyka o wypracowanie mechanizmu stabilizacji i kształtowania cen nawozów. Z powodu wysokich cen gazu produkcję nawozów sztucznych zawiesiły lub ograniczyły w ostatnich dniach należące do Grupy Azoty i Anwilu.

Państwowi giganci zawieszają produkcję. Premier poprosił Jacka Sasina i Henryka Kowalczyka o wypracowanie mechanizmu
Mateusz Morawiecki rozmawiał z Henrykiem Kowalczykiem i Jackiem Sasinem w sprawie problemów z nawozami (East News, Piotr Molecki)

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w trakcie konferencji prasowej, że minister rolnictwa Henryk Kowalczyk i aktywów państwowych Jacek Sasin mają wypracować mechanizm stabilizacji i kształtowania cen nawozów — oświadczył w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

Premier rozmawia z Sasinem i Kowalczykiem o nawozach

Piotr Müller powiedział, że mechanizm dla nawozów, który "mógłby pozwolić na odpowiednie zabezpieczenie kosztowe zakupu lub produkcji, aby sytuację cenową możliwie mocno stabilizować i kształtować ceny". Jak dodał, rozwiązanie takie miałoby być przyjęte na następnym, albo kolejnym posiedzeniu Rady Ministrów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Będą wyjątkowo słabe zbiory w tym roku? "Trudny czas dla rolników"

Komentując przerwanie produkcji nawozów przez niektóre polskie zakłady chemiczne, rzecznik rządu stwierdził, że największą część składową cen nawozów stanowi cena gazu.

Aby nie doprowadzać do sytuacji, gdy produkowany nawóz jest niezwykle drogi, te podmioty zdecydowały się na przerwę techniczną na remonty infrastruktury, ale i po to, aby ceny produktu nie były bardzo wysokie — oświadczył Müller.

Rzecznik rządu zapewnia, że zapasy nawozów są wystarczające

Zapewnił jednocześnie, że zapasy nawozów w magazynach "są wystarczające, by zabezpieczyć aktualne potrzeby rolników". Müller zwrócił też uwagę, że problem dotyczy nie tylko Polski, ale ma globalny charakter. Wiele europejskich fabryk nawozów ograniczyło produkcję — przypomniał.

Z powodu wysokich cen gazu produkcję nawozów sztucznych zawiesiły lub ograniczyły w ostatnich dniach należące do Grupy Azoty zakłady w Tarnowie, Puławach i Kędzierzynie, a także należący do PKN Orlen włocławski Anwil.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(39)
prawda
2 lata temu
Związki fosforowe niezbędne zbrojeniówce / wojna na Ukrainie/ dlatego obecnie ich brakuje. Jedna linia tylko pracuje na potrzeby rolnictwa taka jest prawda.
Tusku wracaj
2 lata temu
Ceny paliw darowałem , energii też ale podwyżki cen piwa z powodu braku bąbelków tego nie daruję , za to na przekór zagłosuję na Tuska.
zzz
2 lata temu
Jeden plus, może będzie trochę zdrowsza żywność.
Alessandro
2 lata temu
To są bandyci świadomie niszczący NASZĄ POLKĘ.
dkgj
2 lata temu
sasin wszystko naprawi , jak wybory , sprzedaż ENERGA itd gość ma talent
...
Następna strona