Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powstaje raport o spłacalności długu Grecji

0
Podziel się:

Tak zwana trojka udostępni dokument, który przedstawi stan greckiej gospodarki.

Powstaje raport o spłacalności długu Grecji
(PAP/EPA)

Możliwe, że jeszcze dziś lub jutro tzw. trojka przedstawi raport o spłacalności długu Grecji. Będzie on podstawą decyzji szczytu UE w niedzielę, co dalej z długiem Grecji i o ile zwiększyć straty sektora prywatnego ponad 21 proc. wartości greckich obligacji.

Na zdjęciu protestujący Grecy

_ - Raport jest prawie ukończony, tak by był kluczowym dokumentem do dyskusji w niedzielę o drugim pakiecie pomocy dla Grecji _ - powiedział rzecznik komisarza do spraw walutowych Ollego Rehna Amadeu Altafaj. Dodał, że jego publikacja to _ kwestia godzin, góra najbliższych dni _.

Inni anonimowi informatorzy w UE ujawnili, że raport może być przekazany do ministerstw finansów 17 państw strefy euro nawet jeszcze dziś wieczorem, a najpóźniej w środę.

Czytaj w Money.pl

Chodzi o kwartalny raport tzw. trojki, czyli ekspertów Europejskiego Banku Centralnego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Komisji Europejskiej na temat spłacalności greckiego długu. Będzie on opublikowany obok innego raportu trojki - o spełnianiu przez Grecję warunków koniecznych do otrzymania kolejnej transzy pomocy finansowej od partnerów w eurolandzie i MFW. Oba będą podstawą decyzji na szczycie przywódców eurolandu w niedzielę, poprzedzonym w piątek posiedzeniem ministrów finansów eurogrupy.

_ - Tak więc nie chodzi tylko o pilną decyzję ws. szóstej transzy pomocy dla Grecji, ale też o dyskusję o drugim pakiecie pomocy _ - powiedział rzecznik. Sprecyzował, że chodzi o _ techniczne dostosowania _ do decyzji podjętych 21 lipca, które są _ relatywnie ważne i konieczne _.

Sprawdź aktualne notowania dolar amerykański
W UE od dłuższego czasu spekuluje się, że raport ujawni, że z powodu większej recesji gospodarczej dług Grecji znacznie wzrósł w relacji do PKB, z dotychczasowych prawie 170 proc. do nawet 200 proc., i w związku z tym uzgodniony na szczycie euro 21 lipca pakiet drugiej pomocy w wysokości 109 mld euro jest niewystarczający.

W planie z 21 lipca uzgodniono, że prywatni wierzyciele będą uczestniczyć w programie pomocy dla Grecji - zobowiązując się, że poniosą straty średnio do 21 proc. wartości greckich obligacji rządowych o terminie wykupu do 2020 roku. W związku z gorszą sytuacją Grecji w grę wchodzi albo zwiększenie pomocy publicznej albo, co najbardziej prawdopodobne, zwiększenie strat banków posiadających greckie obligacje. Ten drugi przypadek jest praktycznie restrukturyzacją długu Grecji.

Otwarcie już mówił o tym szef eurogrupy Jean-Claude Juncker oraz niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble. Zapytany przedwczoraj, czy grecki dług można umorzyć o 50-60 proc., minister odparł w wywiadzie dla telewizji ARD: - _ Trwałe rozwiązanie dla Grecji nie jest możliwe bez umorzenia długu, i to prawdopodobnie większego, niż brano pod uwagę latem _.

Z kolej Juncker sugerował, że jeśli banki i ubezpieczyciele prywatni nie zgodzą się dobrowolnie na większe straty niż uzgodnione latem 21 proc., to w grę wchodzi nawet wymuszona redukcja poprzez restrukturyzację długu.

_ - Prywatne banki muszą wiedzieć, że jeśli dobrowolne zaangażowanie sektora prywatnego nie będzie wystarczające i jeśli nie zgodzimy się z ofertą, jaką przedstawią banki, to będziemy musieli rozważyć obowiązkowe zaangażowanie wierzycieli _ - powiedział Juncker 14 października w _ Deutschlandfunk _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t94164.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tona;w;dlugach;jest;recepta;na;katastrofe,135,0,831623.html) Grecja tonie w długach. Jest recepta? Coraz więcej ekspertów podkreśla, że jedyną szansą jest restrukturyzacja greckiego długu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/213/t94165.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecy;zapewniaja;ze;mimo;poglosek;jeszcze;nie;bankrutuja,195,0,814275.html) Grecy zapewniają, że mimo pogłosek jeszcze nie bankrutują Szef banku centralnego podkreśla, że restrukturyzacja długu miałaby katastrofalne skutki dla banków i funduszy emerytalnych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/242/t162546.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecja;zainteresowana;francuskimi;fregatami,45,0,939053.html) Grecy przesadzili! Kupują drogą superbroń Pogrążona w kryzysie zadłużenia Grecja zamierza jednak zmodernizować swą marynarkę wojenną francuskimi fregatami
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)