Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Losik
Jacek Losik
|
aktualizacja

Gdzie spodziewać się korków na Wszystkich Świętych? Oto mapa możliwych zatorów

30
Podziel się:

Nie trzeba wspominać, że w okolicach 1 listopada, czyli obchodzonej przez katolików uroczystości Wszystkich Świętych, ruch na polskich drogach będzie nieporównywalnie większy niż zwykle. Warto jednak z tej okazji wskazać, gdzie niemal na pewno kierowcy napotkają na zatory drogowe.

Gdzie spodziewać się korków na Wszystkich Świętych? Oto mapa możliwych zatorów
Spodziewane korki na Wszystkich Świętych (East News, WP.pl, Money.pl, Wojciech Strozyk, Reporter)

Wielkimi krokami zbliża się święto Wszystkich Świętych, które w tym roku wypada w najbliższą środę. W okolicy 1 listopada Polacy ruszą na groby bliskich. Również, a może i przede wszystkim te, które znajdują się daleko od miejsca zamieszkania.

Z tego powodu tradycyjnie spodziewamy się wzmożonego ruchu na drogach. Chociażby z tego względu, że według ostatniego spisu powszechnego 71,3 proc. obywateli Polski deklaruje się katolikami.

Podróże na cmentarze tradycyjnie spowodują także korki. Money.pl poprosił Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad o wskazanie, gdzie kierowcy mogą napotkać na zatory. Gdzie zatem zmotoryzowani powinni się spodziewać utrudnień? Zacznijmy od ogólnych porad.

Miejsca, w których mogą się pojawić ewentualne zatory drogowe to tradycyjnie drogi wjazdowe i wyjazdowe z miast, a także odcinki tras, które przebiegają bezpośrednio przy cmentarzach. W przypadku dróg krajowych zarządzanych przez GDDKiA niewiele jest takich miejsc - informują drogowcy, wskazując pięć miejsc zagrożonych korkami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Największy błąd rządów PiS. "Jesteśmy skansenem Europy"

Korki na Wszystkich Świętych. Gdzie się spodziewać zatorów?

Z informacji podanych money.pl przez GDDKiA wynika, że zatorów mogą się spodziewać kierowcy na drodze krajowej nr 7 na północ od Warszawy, która przebudowywana jest do standardu ekspresówki. Mowa o powstającej S7 na odcinku Modlin - Czosnów.

Przy okazji dodajmy, że zgodnie z zapisami umowy z firmą Budimex prace powinny się zakończyć w pierwszej połowie listopada. Wiadomo jednak, że wykonawca tego terminu nie dotrzyma. Zaawansowanie robót wynosi ok. 32 proc., a budowlańcy wnioskują o dodatkowy czas i pieniądze.

Z województwa mazowieckiego przenosimy się na Zachodnie Pomorze. GDDKiA podaje, że korków można się spodziewać w związku z remontem autostrady A6 w kierunku Kołbaskowa na odcinku między węzłami Radziszewo i Szczecin Podjuchy (4,5 km). Co ważne, prace obejmują też węzeł Klucz, który łączy A6 z drogą ekspresową S3. Trwa tam wymiana nawierzchni.

Utrudnienia na styku autostrady i ekspresówki są szczególnie spodziewane, ponieważ prowadzą one w kierunku szczecińskich nekropolii. Cmentarz Centralny jest uznawany za największy w Polsce i trzeci co do wielkości w Europie.

GDDKiA wskazuje drogi, gdzie można spodziewać się utrudnień

Zostajemy na północy, ale zmierzamy bardziej na wschód - do Trójmiasta. Podobnie jak w wakacje i długie weekendy, kierowcy mogą być niemal pewni, że utkną w korkach w okolicach węzła Gdańsk Południe. Jest to efekt budowy ekspresowej Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej.

Węzeł jest w trakcie rozbudowy, dlatego - jak w przypadku wcześniej wspomnianych dróg - jego przepustowość jest mocno ograniczona. Spotykają się tutaj kierowcy m.in. z trasy S7 oraz autostrady A1. Według umowy GDDKiA z wykonawcami w 2025 r. węzeł będzie obsługiwać też ruch z drogi ekspresowej S6, czyli Zachodnią Obwodnicę Trójmiasta.

Jedziemy A1 - zwanej "drogowej kręgosłupem kraju" - na południe. Głównym zadaniem tej niedawno dokończonej autostrady jest szybkie połączenie między Trójmiastem a granicą z Czechami. Nogę z gazu kierowcy na pewno będą musieli ściągnąć między węzłami Blachownia - Częstochowa Południe. Wykonawca w ramach gwarancji wymienia tam betonową nawierzchnię. Dwa lata po oddaniu odcinka do użytku.

Na koniec GDDKiA uprzedza, że zatory spodziewane są także na Śląsku. Drogowcy wskazują przebudowywaną drogę krajową nr 1 na odcinku Podwarpie - Dąbrowa Górnicza, która zmienia się w trasę ekspresową. Na razie przepustowość jest ograniczona. Według umowy roboty powinny się zakończyć pod koniec roku.

Akcja Znicz 2023. Jak było w ubiegłym roku na 1 listopada?

Utknięcie w zatorach powodują nerwy, a nerwy są najgorszym doradcą kierowcy. A o tym, że chłodna - przede wszystkim trzeźwa - głowa za kierownicą jest wymagana, by cało wrócić do domu, pokazują policyjne statystyki z ostatnich lat. Przypomnijmy, że również w tym roku policja prowadzić będzie wzmożone kontrole na drogach.

Policyjna "Akcja Znicz" zaczyna się kilka dni przed 1 listopada i kończy parę dni później. W ubiegłym roku trwała sześć dni. Mimo działań drogówki na polskich drogach doszło do 286 wypadków, w których zginęło 18 osób. 345 zostało rannych.

Wielkim problemem dla bezpieczeństwa ruchu drogowego w kraju są pijani kierowcy. Wstydliwa skłonność wielu zmotoryzowanych do siadania za kółkiem "na podwójnym gazie" jest daleka od wyplenienia. W okolicach Wszystkich Świętych schwytano 1592 nietrzeźwych za kierownicą. O 69 więcej niż rok wcześniej.

Jacek Losik, dziennikarz money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(30)
Kaban
7 miesięcy temu
Janusze w kapeluszach już rozgrzewają oszczędne dizle, za chwilę pogrom na drogach.
To PO
7 miesięcy temu
Tych POdwyzkach taryf dla tirów co je Niemcy wprowadzili??
Roberto
7 miesięcy temu
W Polsce jest najmniej pijanych kierowców w Europie. Ale media głównego ścieku będą zawsze poniżać Polaków.
Kiedy???
7 miesięcy temu
Muzułmanie w Europie zaczną robić ostateczne porządki z szydami i księżmi
SCA
7 miesięcy temu
Na zdjęciu pokazano ze w Modlinie idzie S3 ! Bzdura. Nawierzchnia na A6 kierunek Kołbaskowo jest już przejezdna dwoma pasami, bariery na A6 od Radziszewo do Podjuch w dniu dzisiejszym są likwidowane. Ogarnijcie sie troszkę. Pozdrawiam.
...
Następna strona