Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Iwona Ludwinek
|
aktualizacja

9 rzeczy, które warto przemyśleć, jeśli chcesz zmienić pracę, ale nie masz na siebie pomysłu

ARTYKUŁ POWSTAŁ W RAMACH CYKLU:
Akademia Biznesu
16
Podziel się:

Jeśli czujesz, że twoja obecna ścieżka kariery jest ślepym zaułkiem, być może potrzebujesz zmian. Nie zawsze musi się to wiązać z rewolucją. Czasem wystarczą drobne korekty, aby znów czerpać satysfakcję z obecnie wykonywanego zawodu. Zanim więc podejmiesz stanowcze kroki, odpowiedz sobie na poniższe pytania.

9 rzeczy, które warto przemyśleć, jeśli chcesz zmienić pracę, ale nie masz na siebie pomysłu
Nie lubisz swojej pracy? Przestań sobie mówić "jakoś się przemęczę". Możliwe, że to już czas na zmiany (Getty Images, Westend61 / Daniel Ingold)

W obecnych czasach niewiele osób pracuje w jednej firmie przez całe swoje dorosłe życie. Zmieniamy stanowiska, miejsca pracy, czasem wręcz porzucamy obrane wcześniej kierunki zawodowe. Jak dotrzeć do swoich potrzeb i co zrobić, by zoptymalizować proces zmian? Joanna Goryszewska – coach kariery i Business English Trainer – przygotowała zestaw pytań, na które warto sobie odpowiedzieć.

1. Co mnie napędza do działania?

Zanim określisz, jaka praca by cię uszczęśliwiła, pomyśl, co powoduje, że chcesz wstawać z łóżka. Co jest dla ciebie ważne na co dzień. Może to być kontakt z ludźmi, podtrzymywanie relacji lub kontakt z pięknem, sztuką. A może cieszą cię liczby, statystyki i tabele? W ten sposób odpowiesz sobie na pytanie o to, w jakim kierunku chcesz iść.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ile zarabiają polskie przedsiębiorczynie? "Co siódma ma przychody na poziomie 20 tys. zł i wyżej"

2. Jakie otoczenie mi sprzyja?

Są osoby, które doskonale czują się w pracy zdalnej – sami decydują o potencjalnych "rozpraszaczach", sami organizują sobie przestrzeń roboczą czy własny "dress code". Inni z kolei lubią, gdy stale coś się dzieje, cenią duży zespół, spotkania. Lubią rano wstać i wyszykować się do biura.

A ty? Jaki system pracy wolisz? Co bardziej ci sprzyja? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, jeśli dotychczas nie miałeś okazji zakosztować pracy zdalnej. Trzeba przy tym mieć świadomość, że praca z domu oznacza nie tylko przyjemności, ale również wyzwania, z których nie zawsze zdajemy sobie sprawę.

Można jednak pamięcią cofnąć się do czasów studenckich lub szkolnych – czy prace domowe i nauka w zacisznym pokoju były dla ciebie komfortowe? Czy wręcz przeciwnie – zdarzało ci się przysiadać w zatłoczonych miejscach i tam realizować zadania?

3. Co przychodzi mi naturalnie?

Jesteś osobą spontaniczną, bez problemu dopasowujesz się do nowych sytuacji? Lubisz słuchać innych lub samemu przemawiać? A może nie czujesz się dobrze w bezpośredniej komunikacji, ale drogą mailową jesteś w stanie załatwić wiele spraw?

Wyciągnij kartkę papieru, długopis i rozpisz wszystkie te rzeczy, które przychodzą ci z łatwością – bez zastanowienia i większego wysiłku. Następnie pomyśl, czy jesteś w stanie dopasować te cechy do środowiska, w jakim mógłbyś pracować.

4. W jakim miejscu chcę pracować?

Lubisz jasno określone zasady czy wolisz samodzielnie zarządzać swoją pracą? Zadaj sobie też pytanie, jakie wartości są ci bliskie. Czy ważna jest dla ciebie kwestia ekologii? A może pragniesz współuczestniczyć w projektach, które stawiają na rozwój technologiczny?

Jeśli nie znasz odpowiedzi na te pytania, przejrzyj ogłoszenia o pracę – na poświęconych temu portalach lub LinkedInie. Przeczytaj, co firmy piszą o sobie w zakładce "o nas" lub "nasza misja" i pomyśl, czy utożsamiasz się z tymi wartościami.

5. Co się stanie, jeśli wybiorę "źle"?

Wiele osób boi się podjąć pierwszy krok w obawie, że nowe stanowisko może nie być spełnieniem marzeń. Zawsze można przecież trafić z deszczu pod rynnę. W efekcie mija czas, a zmiany nie nadchodzą.

I faktycznie – nowe miejsce pracy ma szansę być dalekie od ideału. Czy jednak masz pewność, że w twojej obecnej pracy sytuacja nie zmieni się również na gorsze? Zarząd może np. zatrudnić toksycznego menedżera lub biuro przenieść się na drugi koniec miasta.

Nigdy nie masz gwarancji co do przyszłości. Zmiany, nawet te z pozoru będące krokiem w tył, mogą dać ci szansę poznania osób z branży, zaoferować nowe umiejętności i furtkę do pracy, która jest bliższa ideałowi.

6. Ile jestem w stanie zrobić/nauczyć się/poświęcić dla pracy?

Zwykle potrzeba zmian zachodzi wtedy, gdy czujemy, że w obecnej sytuacji nie jesteśmy szczęśliwi. Rodzaj wykonywanej pracy jest szkodliwy dla naszego zdrowia albo po prostu czujemy, że marnujemy swój potencjał.

Być może dotychczas latami próbowałeś się dopasować. Mówiłeś sobie "jakoś się przemęczę". Niestety to nastawienie często prowadzi do poważnych problemów ze zdrowiem, w tym wypalenia, zniechęcenia, aż do poważnych stanów depresyjnych.

Jeśli czujesz, że obecna praca eksploatuje cię lub wręcz miewasz mdłości na myśl o niej, być może warto zdecydować się na zmiany.

7. Jak bardzo ważne są dla mnie pieniądze?

Pracujemy dla pieniędzy – to oczywiste. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy wysokie zarobki nie rekompensują stresu, jaki wiąże się z wykonywaniem danego zawodu.

Jeśli jesteś w takiej sytuacji, pomyśl, czy nie czas na zmiany. Owszem, mniejsze zarobki również wiążą się z pewnymi poświęceniami. Być może będziesz musiał z czegoś zrezygnować.

Zanim podejmiesz kroki ku zmianie, przemyśl, jakie są twoje priorytety. Co możesz poświęcić w imię ewentualnego komfortu psychicznego, który dałaby ci mniej stresująca praca.

8. Jakiego szkolenia/doświadczenia potrzebuję, aby zmienić swoją karierę?

Całkowita zmiana ścieżki kariery wymaga równocześnie przekwalifikowania się. To, że coś lubisz robić, nie oznacza dla potencjalnego pracodawcy, że jesteś w tym dobry. Przejrzyj oferty pracy, na które chciałbyś aplikować. Zobacz opisane tam wymogi.

A teraz pomyśl, co możesz zrobić, aby do tych wymogów się zbliżyć. Przydatne mogą być kursy, staże, warsztaty lub swój własny blog. Owszem, to wszystko wymaga czasu i samozaparcia. Czas jednak będzie i tak upływał. Warto wykorzystać go najlepiej jak to możliwe.

9. Co powinienem wpisać do CV?

CV zmieniło się przez ostatnie lata – już nie jest tylko dokumentem, który zawiera wyłącznie historię twojego zatrudnienia. To rodzaj wizytówki, w której umieszczasz nabyte dotychczas umiejętności oraz swoje mocne strony.

Warto dopasować CV do poszukiwanego stanowiska – umieścić w nim informacje o twoich mocnych stronach, również tych, które udało ci się nabyć w życiu prywatnym oraz obecnym zawodzie. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy całkowicie zmieniasz branżę i twoja dotychczasowa praca z pozoru nie przystaje do nowej.

Przykładowo: wieloletnia praca w osiedlowej kwiaciarni świadczy o tym, że nie brakuje ci umiejętności miękkich - nawiązywania i podtrzymywania relacji, które są bardzo ważne na przykład w branży HR.

praca
rozwój osobisty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
Fakty
rok temu
WALKA Z Pis TO PATRIOTYCZNY OBOWIAZEK
Ganga
rok temu
RADA DNIA TYLKO PASZPORT KRAINU U …DAJE W NASZYM KRAJU BEZSTRESOWE ZYCIE
Stop!
rok temu
z nich się smiejecie? a u nas w Polsce nie lepiej, w niestety ponad połowie artykułów zablokowaliście możliwości komentarzy i wypowiadania się nam obywatelom....
set
rok temu
@hehe "jak będziesz szkolił programistów którzy nie będą kosztów w firmie pilnowali to nikt ich do roboty nie weźmie bo kosztów zrobią na miliardy złotych a przychody firmy to pół miliarda złotych" - programista ma zrobić swoje i pójść. Trzymanie takiego w biznesie chyba nie ma sensu.
hehe
rok temu
polscy biznesmeni z lewiatana i BCC są trochę zagubieni biznesowo a ja swoimi komentarzami wyprowadzam ich z zagubienia. chyba się zgadzamy wszyscy z tym że żeby nasza firma zarabiała duże pieniądze to firmy kontrahentów i klienci też muszą zarabiać duże pieniądze ? jeśli pomagam doradczo innym biznesmenom (a mógłbym mieć tytuł profesorski z dowolnej nauki jednak nie wybrałem naukowej kariery) to pomagam też sobie