Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wypłacą odszkodowania za Fukushimę.

0
Podziel się:

Po milionie jenów (około 8 tys. euro) dostaną od operatora elektrowni atomowej rodziny poszkodowane wskutek jej awarii. Rząd rozważa podatek na odbudowę po trzęsieniu ziemi.

Wypłacą odszkodowania za Fukushimę.
(PAP/EPA)

Tepco, operator uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima, jest już gotów do wypłaty pierwszych odszkodowań. Spółka chce wypłacić każdej poszkodowanej rodzinie milion jenów (około 8 tysięcy euro) - poinformowała agencja Kyodo. * *Natomiast japońskie władze nie wykluczają wprowadzenia specjalnego podatku, z którego sfinansowana byłaby odbudowa zniszczonych przez trzęsienie ziemi i tsunami terenów na północnym wschodzie kraju.

Aktualizacja 9:20

Trzęsienie ziemi i tsunami z 11 marca poważnie uszkodziły elektrownię w Fukushimie. Doszło do radioaktywnego wycieku i skażenia środowiska. Wielu rolników i rybaków z okolic siłowni obawia się teraz o swój byt.

Prawo do rekompensat będzie miało około 50 tysięcy rodzin z rejonu w promieniu 30 kilometrów od zakładu. To tymczasowa wypłata. Zdaniem ekspertów banku JP Morgan, w tym roku pozwy o odszkodowania wobec firmy TEPCO mogą sięgnąć 24 miliardów dolarów.


- **_ Jestem pewien, że istnieje zrozumienie, iż potrzebujemy olbrzymich ilości pieniędzy na odbudowę _ - powiedział Yukio Edano, rzecznik rządu Japonii na konferencji prasowej. - _ Rząd musi rozpatrzyć zakres tych spraw, ale kwestia ta będzie najpierw omawiana przez radę odbudowy _ - dodał.

Rada zebrała się po raz pierwszy w czwartek. Podczas obrad jej przewodniczący Makoto Iokibe, szef narodowej akademii obrony, zaproponował wprowadzenie nowego podatku na odbudowę regionów zniszczonych przez kataklizm z 11 marca. Według Edano pierwsze propozycje zostaną przedstawione do końca czerwca, jednak rzecznik nie chciał komentować, czy taki podatek jest potrzebny.

Tymczasem w czwartek Departament Stanu USA odwołał swoje zalecenie dla rodzin amerykańskich dyplomatów w Tokio, by opuściły Japonię, oceniając, że opanowywanie sytuacji w uszkodzonej w wyniku wstrząsów i tsunami elektrowni atomowej Fukushima I przebiega sprawnie.

Jednak, jak podkreśla agencja Kyodo, obywatele USA wciąż nie powinni przekraczać strefy o promieniu 80 km wokół elektrowni, ponieważ _ sytuacja pozostaje poważna i istnieje możliwość nieprzewidzianego rozwoju wydarzeń _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/80/t137296.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/japonia;uczci;rocznice;czarnobyla,92,0,811356.html) Japonia uczci rocznicę Czarnobyla Wyświetlonych zostanie 17 filmów na temat energii atomowej i incydentów nuklearnych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/81/t137297.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ekspert;dla;money;pl;o;fukushimie;spokojnie;to;tylko;awaria,185,0,810937.html) Ekspert dla Money.pl o Fukushimie: Spokojnie, to tylko awaria _ - Dziś promieniowanie kilka kilometrów od Czarnobyla jest niższe niż na Placu Defilad _- przypomina prof. Ludwik Dobrzyński z Instytutu Problemów Jądrowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/76/t137036.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/fukushima;nie;taka;grozna;twierdza;polacy,39,0,811047.html) Fukushima nie taka groźna, twierdzą Polacy Stanisław Latek, rzecznik prezesa Państwowej Agencji Atomistyki przekonuje, że skala skażenia w Japonii jest na razie mniejsza niż w Czarnobylu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)

© 2026 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.