Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW osuwa się za europejskimi parkietami

0
Podziel się:

Sądząc po niewielkich obrotach, wskazujących na brak kupujących, ta niewielka relatywna siła GPW ma jedynie charakter czasowy.

GPW osuwa się za europejskimi parkietami

*Sądząc po niewielkich obrotach, wskazujących na brak kupujących, ta niewielka relatywna siła GPW ma jedynie charakter czasowy. *

Spadki cen akcji na głównych europejskich parkietach oraz systematycznie osuwające się kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy postawiły rodzimych graczy pod ścianą.

Pomimo, że wszystkie warszawskie indeksy rozpoczynały notowania od wzrostów licząc na kilkudniowe odbicie, w południe na plusie (minimalnym) był tylko grupujący giełdowe tuzy indeks WIG20. O godzinie 12:42 zyskiwał on 0,1 proc., testując poziom 3497,28 pkt.

Mocno w dół indeks ten ciągną akcje Polnordu i Agory tracące po około 3,5 proc. Po drugiej strony barykady znalazły się natomiast walory Cersanitu i CEZ-u, które drożały w południe o odpowiednio 6 proc. i 4,4 proc.

Pozostałe warszawskie indeksy mają dziś kolor czerwony. Przecena nie jest jednak dramatyczna, jak to często bywało w ostatnich dniach. WIG w południe tracił 0,18 proc., mWIG40 0,56 proc., sWIG80 0,27 proc., a technologiczny TechWIG tanieje o 0,8 proc.

Warszawska giełda dziś nie zachwyca, ale na tle tracącej około 1 proc. giełdy w Londynie, czy spadających po 0,6 proc. parkietów w Paryżu i Frankfurcie, spadek WIG o 0,18 proc. wygląda przyzwoicie.

Sądząc jednak po niewielkich obrotach, wskazujących na brak kupujących, ta niewielka relatywna siła GPW ma jedynie charakter czasowy. Jeżeli najbliższe dwie godziny nie przyniosą poprawy koniunktury w Europie, a więc i popytowych impulsów w Europie, to rodzimi inwestorzy mogą stracić w wiarę w odbicie w tym tygodniu i obserwowane dotychczas powolne osuwanie, może pod koniec notowań przerodzić się w regularną wyprzedaż akcji.

Gdyby do takiej wyprzedaży dziś doszło, to nie musi ona przekreślać scenariusza zakładającego odbicie na GPW w tym tygodniu.

Polski rynek akcji jest już nieco wyprzedany, więc każda poprawa nastrojów na świecie będzie prowokowała ruch korekcyjny. Jednak w nieco dłuższej perspektywie czasu spadki to wciąż najbardziej aktualny scenariusz.

Zwłaszcza w przypadku indeksów mWIG40 i sWIG80, dla których analiza techniczna wyznacza pierwszy możliwy punkt zwrotny w okolicy odpowiednio 3400 pkt. i 13700 pkt.

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)