Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|
aktualizacja

Jak osiągnąć finansową niezależność? Strategie i kroki do realizacji celu.

1
Podziel się:

Każdy powinien mieć oszczędności. Wdrożenie w życie skutecznego systemu, pozwalającego na odkładanie środków finansowych, nie zawsze jest łatwe. Z badania "Wskaźnik gotowości inwestycyjnej Polaków", przeprowadzonego w 2022 roku przez Assay Index, wynika, że aż 43% badanych nie ma żadnych oszczędności. Trudno więc mówić o powszechnie osiąganej wolności finansowej. Co to jest niezależność finansowa? Jak należy ją interpretować oraz jakie są sposoby na jej osiągnięcie?

Jak osiągnąć finansową niezależność? Strategie i kroki do realizacji celu.
Jak stać się niezależnym finansowo? (unsplash.com)

Czym jest niezależność finansowa?

Jednoznaczne i uniwersalne zdefiniowanie pojęcia niezależności finansowej, określanej niekiedy jako wolność finansowa, nie jest takie proste, ponieważ dla każdego człowieka może ona oznaczać coś innego. Dla jednych będzie to posiadanie na tyle wysokich oszczędności, by na przykład utrata pracy nie wiązała się z natychmiastowym obniżeniem poziomu życia. Inni w niezależności finansowej będą upatrywać natomiast sytuacji, gdy mogą żyć z posiadanego kapitału czy odsetek wypracowywanych z niego. 

Można przyjąć, że niezależność finansowa oznacza sytuację, w której jesteś w stanie zaspokajać swoje potrzeby na własną rękę, czyli bez udziału finansowania ze strony osób trzecich, nawet bliskich.

Dlaczego warto dążyć do niezależności finansowej?

Uznaje się, że niezależność finansowa przynosi pewność stabilnego, bezpiecznego życia. Jest związana z tym, że na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń, zarówno tych pozytywnych jak powiększenie rodziny, jak i negatywnych, np. poważna choroba czy wypadek, masz na tyle dużą finansową poduszkę bezpieczeństwa, że nie musisz korzystać z kredytów, pożyczek od rodziny czy rezygnować z bieżącego opłacania rachunków bądź rat zobowiązań. Do niezależności finansowej warto dążyć już w młodym wieku. Pozwala to na uniezależnienie się od wsparcia ze strony rodziców czy opiekunów. 

Pierwsze kroki do osiągnięcia finansowej niezależności. Jak osiągnąć niezależność finansową?

Na ogół tuż po zakończeniu edukacji, a czasami również w jej trakcie, młodzi ludzie dążą do uniezależnienia się pod względem finansowym od swoich rodziców. W ten sposób mogą wykonać pierwszy krok na drodze do dorosłego życia. Niezależność finansowa idzie wówczas w parze z usamodzielnieniem się. Jak ją osiągnąć? Jakie kroki podjąć i jakie są strategie osiągnięcia niezależności finansowej? Można tego dokonać poprzez:

  • Analizę bieżącej sytuacji finansowej – zanim zaczniesz oszczędzać, inwestować i szukać sposobu na niezależność finansową, obiektywnie oceń swoją sytuację materialną. 
  • Oszacowanie, jakich środków potrzebujesz, by żyć na pożądanym przez Ciebie poziomie.
  • Podejmowanie odważnych, ale dobrze przemyślanych, trafnych decyzji – zgodnie z zasadą, by chwytać okazje, kiedy tylko pojawiają się na horyzoncie. Powinieneś umieć je rozpoznać i odważyć się na ryzyko. Wielu ludzi zwyczajnie obawia się wprowadzić w życie pewne zmiany. Boi się, że nie da rady, np. samodzielnie się utrzymać w innym mieście, gdzie być może będą mieli szersze perspektywy podjęcia pracy w zawodzie. 
  • Inwestowanie w rozwój osobisty – jednym z najważniejszych kroków, jakie powinieneś wykonać na drodze ku niezależności finansowej, jest inwestowanie w rozwój osobisty. Im więcej umiesz, masz specjalistyczną wiedzę i kompetencje, tym zyskujesz większe możliwości zdobycia dobrej pracy i wypracowania wyższych dochodów. Te środki możesz przeznaczyć na poduszkę finansową i na budowanie kapitału do dalszych inwestycji.
  • Zachowanie rozsądku przy budżetowaniu – racjonalizacja wydatków pozwala na ograniczenie ich tam, gdzie jest to możliwe, a nawet wskazane. Wielu z nas z pewnością wydaje czasem pieniądze na rzeczy, których nie potrzebuje. Skrupulatna analiza swojego budżetu i wydatków pozwoli na uzyskanie pewnych oszczędności. 
  • Znalezienie innego źródła dochodu – jeśli tylko masz takie możliwości, możesz zarobkować dodatkowo i budować większy kapitał na przyszłość.

Kiedy uda Ci się zgromadzić pewien kapitał, dobrym pomysłem jest zbudowanie dla siebie pasywnego dochodu. Istnieje kilka strategii, które mogą Cię do tego doprowadzić:

  • Inwestycje w nieruchomości na wynajem.
  • Inwestycje finansowe – na początek dobrym pomysłem może być bezpieczne gospodarowanie pieniędzmi, a właściwie ich oszczędzanie na lokatach i kontach oszczędnościowych. Z czasem można również przemyśleć inwestycje, takie jak zakup obligacji i akcji.
  • Dzierżawa miejsca na reklamę – można wygospodarować, np. część ogrodzenia czy działki i ustawić billboard reklamowy albo oddać w dzierżawę miejsce na stronie internetowej.
  • Inwestycje alternatywne, np. w kryptowaluty, złoto czy srebro

Plan bezpieczeństwa finansowego może zakładać zbudowanie poduszki finansowej w racjonalnej wysokości, która będzie równa wydatkom, jakie potencjalnie będziesz ponosił przez okres 6 miesięcy. Środki te powinny być na tyle wysokie, byś mógł utrzymać się na dotychczasowym poziomie, np. choroby czy w obliczu utraty pracy. Kapitał rezerwowy daje poczucie wolności finansowej i niezależności od tego, co może Ci się przytrafić w życiu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
porady
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
The Truth
rok temu
Edukację finansową warto zacząć od książki „Najbogatszy człowiek w Babilonie”. Wiedza podana w tak przystępny sposób, że każdy jest w stanie przeczytać i wyciągnąć lekcje.