Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
OSK
|
aktualizacja

Jak nabyć obligacje skarbowe?

6
Podziel się:

Obligacje skarbowe to jeden ze sposobów na ochronę wartości gromadzonych środków. Swego rodzaju pożyczka dla państwa to gwarancja kilku procent zysku, w zależności od okresu trwania obligacji. Niemal każdy może zdecydować się na zakup obligacji, ponieważ cała procedura nie jest skomplikowana. Czy obligacje mogą ochronić oszczędności przed inflacją, jak je kupić i czy opłaca się w nie inwestować?

Jak nabyć obligacje skarbowe?
(East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Czym są obligacje skarbowe?

Obligacje skarbowe papierami wartościowymi, które sprzedawane są przez Skarb Państwa. To rodzaj dłużnych papierów wartościowych, ponieważ ich nabywca, nazywany obligatariuszem, kupując dany rodzaj oraz liczbę obligacji, pożycza środki emitentowi, czyli w tym przypadku Ministrowi Finansów reprezentującemu Skarb Państwa. Jest to więc swego rodzaju pożyczka, która daje możliwość swobodnego zarządzania środkami emitentowi w czasie, kiedy inwestor posiada obligacje

Jak działają obligacje skarbowe?

Sprzedając obligacje, Minister Finansów pożycza od inwestora, czyli nabywcy obligacji, określoną sumę pieniędzy i zobowiązuje się do jej oddania wraz z należnymi odsetkami. Oznacza to, że emitent, czyli Skarb Państwa, wykupi obligacje od nabywcy w określonym czasie. Jest także gwarantem tego wykupu, ponieważ odpowiada za zobowiązania całym majątkiem, dzięki czemu obligacje skarbowe są uznawane za jedne z najbezpieczniejszych form inwestowania pieniędzy. Obligacje skarbowe mogą być zarówno krótko-, średnio- jak i długookresową formą oszczędzania. 

Z czego się składają obligacje skarbu państwa?

Obligacje skarbowe dostępne są w formie emisji. Oferta dostępnych obligacji dostępna jest na stronie obligacjeskarbowe.pl. Seria oznacza nazwę obligacji, a znajdujący się symbol np. DOS lub COI oznacza okres emisji. W przypadku DOS to dwa lata, COI cztery, a EDO 10. Cyfry w nazwie serii obligacji oznaczają w kolejności miesiąc i rok wykupu danej obligacji, np.: COI0826 oznacza obligacje 4-letnie, a termin wykupu to sierpień 2026 r. (0826). 

Oprocentowanie obligacji skarbowych może być różne, co przekłada się na wypracowywany zysk. Dostępne są zarówno obligacje o stałym, jak i zmiennym oprocentowaniu. Wiele osób zastanawia się nad zakupem obligacji o zmiennym oprocentowaniu uzależnionym od poziomu inflacji właśnie ze względu na ciągły wzrost tego wskaźnika. Oprocentowanie opiera się na poziomie inflacji w danym roku oraz marży odsetkowej. Marża stanowi dla posiadacza obligacji gwarancję, że zwrot z inwestycji będzie zawsze przewyższał poziom inflacji. Oprocentowanie rośnie wraz z okresem trwania inwestycji. 

Jak kupić obligacje skarbowe?

Obligacje mogą być sprzedawane na przetargach dla dużych inwestorów (w tym przypadku są to obligacje hurtowe) i często nabywcami są banki. Indywidualni inwestorzy mogą nabyć takie obligacje za pośrednictwem biura maklerskiego na Giełdzie Papierów Wartościowych. Obligacje skarbowe mogą być sprzedawane także przez agenta emisji (Bank PKO BP). Wtedy mówimy o obligacjach oszczędnościowych. W ofercie znajduje się sześć typów obligacji. Są to papiery: 3-miesięczne, roczne, 2-, 3-, 4- oraz 10-letnie. Można je zakupić co miesiąc po stałej cenie sprzedaży wynoszącej 100 zł

Obligacje można nabyć przez internet, przez telefon, czy stacjonarnie w oddziałach PKO Banku Polskiego oraz w Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego PKO BP. Trzeba posiadać do tego umowę z Biurem Maklerskim PKO BP oraz bezpłatny rachunek rejestrowy w PKO BP. Jest to swego rodzaju rejestr posiadanych obligacji. 

W przypadku chęci zakupu obligacji korporacyjnych konieczne jest założenie konta maklerskiego we właściwym dla określonej inwestycji domu maklerskim. Tu ryzyko inwestycji jest o wiele większe, dlatego to narzędzie zarezerwowane jest dla osób, które są o wiele bardziej doświadczone. 

Czy warto inwestować w obligacje skarbowe?

Obligacje skarbowe są bezpiecznym sposobem na oszczędzanie, które stanowi alternatywę dla lokat bankowych czy rachunków oszczędnościowych. Ryzyko związane jest jedynie z dokonywaniem transakcji kupna-sprzedaży na rynku obligacji, jednak do tego inwestor potrzebuje wiedzy oraz znajomości praw rynkowych. Oprocentowanie obligacji nie jest zazwyczaj wysokie, dlatego taki rodzaj inwestycji polecany jest osobom, które nie chcą, by ich środki były narażone na ryzyko inwestycyjne. Coraz chętnie wybierane są obligacje indeksowane inflacją, gdyż pozwala to ochronić swoje oszczędności przed utratą wartości spowodowaną rosnącymi cenami dóbr. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Tak
rok temu
To ostatecznie ile można stracić przy tej inflacji ? Proszę o wyliczenia dla różnych typów obligacji z uwzględnieniem podatków.
Doradca Onlin...
rok temu
Witajcie! Jestem Doradcą Online PEKAO S.A. Chętnie odpowiem na wszelkie Wasze pytania odnośnie inwestowania w obligacje skarbu państwa. Pytania możecie zostawiać w komentarzach pod wpisem. Pozdrawiam Marek Doradca Online PEKAO S.A
Magda
rok temu
Czy zakup obligacji ma w tych czasach sens?
gimpsee
2 lata temu
W przyszłym roku stopy w końcu spadną a oprocentowanie wraz z nimi. To już lepiej poprzez inwestowanie grupowe (PT Management itp.) pomyśleć np. inwestycjach w nieruchomości biurowe. Dzięki inw. grupowemu próg wejścia jest niewysoki, a zwrot gwarantowany umownie (6,5% rocznie). A popyt na przestrzeń biurową rośnie z każdym rokiem. Szybciej od podaży.
Twój nick
2 lata temu
Ja nie dam bankrut obracać moje pieniądze. Ja zainwestuje w papier wartościowy czyli toaletowy