Porady – Wszystkie wiadomości
GOSPODARKA / Kosztorys inwestorski – czym jest i co powinien zawierać?
Budowa domu pociąga za sobą wysokie koszty. By w ogóle móc rozpocząć realizację takiej inwestycji, należy oszacować, jakie nakłady środków finansowych będą potrzebne. W tym celu jest przygotowywany kosztorys inwestorski, który staje się podstawą podjęcia decyzji o budowie. Sprawdź, jak w praktyce wygląda kosztorys inwestorski oraz jak się go przygotowuje.
FINANSE / Na czym polega wezwanie do zapłaty i jak postępować w przypadku jego otrzymania?
Dłużnik musi liczyć się z tym, że jego wierzyciel czy wierzyciele będą podejmować odpowiednie kroki ku temu, by odzyskać swoje należności. Mogą posłużyć się przy tym przedsądowym wezwaniem do zapłaty. Czym ono jest i jak właściwie powinien zachować się dłużnik, jeśli otrzyma na swój adres takie pismo?
PORADY / Społeczna odpowiedzialność biznesu, czyli CSR w praktyce
Przedsiębiorstwa funkcjonują w pewnym otoczeniu, a ich decyzje wpływają na to, jak jest ono kształtowane. Społeczna odpowiedzialność biznesu to koncepcja, która zakłada, że firmy uwzględniają interesy społeczne w swoich działaniach. CSR, czyli Corporate Social Responsibility, to skrót, który coraz częściej można spotkać w mediach czy literaturze branżowej. Co to jest społeczna odpowiedzialność biznesu? Jak wykorzystać narzędzia CSR w swojej firmie?
PORADY / Analiza PEST – co to takiego? Na czym polega?
Każda firma działa w pewnym otoczeniu, które w ekonomii jest dzielone na bliższe i dalsze. Dla przeanalizowania czynników występujących w środowisku funkcjonowania przedsiębiorstwa są przeprowadzane różnego rodzaju testy i badania. Jednym z nich jest analiza PEST. Co to jest i na czym polega?
GOSPODARKA / Na czym polegają przetargi publiczne i jak one wyglądają?
Przetargi publiczne to inaczej zamówienia publiczne organizowane w celu nabywania towarów lub usług. Udział w nich biorą instytucje publiczne oraz wykonawcy przedstawiający swoje oferty, spośród których wybierana jest ta będąca najbardziej ekonomiczną. Jakie są rodzaje przetargów publicznych i gdzie ich szukać?
GOSPODARKA / Konstytucja – jakie ma znaczenie i co zawiera?
W każdym kraju istnieje szereg aktów prawnych regulujących zasady współżycia społecznego, prowadzenia działalności gospodarczej i tym podobne kwestie. Najważniejszą rolę odgrywa przy tym w Polsce ustawa zasadnicza, czyli konstytucja. Sprawdź, co to jest i co zawiera. Jakie ma znaczenie?
GOSPODARKA / Pustostany a podatki. Kto będzie musiał płacić?
Normą w Polsce jest odprowadzanie podatku od posiadanych nieruchomości, w tym mieszkalnych. Jednak jak głoszą plotki, rząd Prawa i Sprawiedliwości ma przymierzać się do wprowadzenia w życie daniny od pustostanów. Kto będzie potencjalnie płatnikiem takiego podatku i ile może on w praktyce wynieść?
GOSPODARKA / Stagflacja - co to jest i jakie ma skutki?
O zjawisku stagflacji słyszy się coraz więcej. W szczególności stało się ono tematem do dyskusji w kontekście wojny w Ukrainie. Sama stagflacja oznacza natomiast występowanie jednocześnie wysokiej inflacji i stagnacji. Zdaniem wielu ekonomistów jest to wysoce niebezpieczne i negatywne zjawisko w gospodarce. Co warto wiedzieć o stagflacji i jak można jej zapobiec?
PORADY / Koniunktura gospodarcza — co to i na czym polegają jej cykle?
Często słyszy się o dobrej lub złej koniunkturze w kontekście kondycji danej gospodarki. Jednak to nie tylko określenie stanu, ponieważ koniunktura gospodarcza pozwala badać dynamikę aktywności gospodarczej. Jak powinno się rozumieć to pojęcie, czym są cykle koniunkturalne i czy można mówić o koniunkturze poszczególnego rynku?
PODATKI / Podatki pośrednie i bezpośrednie – na czym polegają, jakie są różnice?
Z podatkami mamy styczność na co dzień. Wynajmując mieszkanie, otrzymując wynagrodzenie za pracę, a nawet robiąc codzienne zakupy, uiszczamy specjalne opłaty, które zasilają budżet państwa. Lista podatków jest długa i łatwo się w nich pogubić, dlatego stworzono prosty teoretyczny podział na dwie grupy. Czym są podatki bezpośrednie i pośrednie? Jakie są różnice między nimi?
PIENIĄDZE / Dodatek aktywizacyjny - komu przysługuje i jak złożyć wniosek?
Dodatek aktywizacyjny to świadczenie wypłacane z urzędu pracy osobom bezrobotnym, które jednocześnie mają prawo do zasiłku. Warunkiem otrzymania świadczenia jest jednak nie tylko podjęcie pracy zarobkowej, ale i spełnienie ściśle określonych warunków. Kto i jak może uzyskać dodatek aktywizacyjny?
PORADY / Jak wygląda umowa lojalnościowa i do czego zobowiązuje?
Pracodawcy mogą zabezpieczyć swoje interesy poprzez umowę lojalnościową, która zobowiązuje pracownika do zachowania lojalności wobec firmy. Tzw. lojalka może trwać zarówno w czasie trwania stosunku pracy, jak i po jej zakończeniu. Treść takiej umowy często różni się w zależności od specyfiki branży, jednak musi być zgodna z określonymi ramami prawnymi. Czym jest umowa lojalnościowa, kiedy nie jest zgodna z prawem i co się stanie, jeśli pracownik ją złamie?
PORADY / Klauzula poufności – czym jest i jakie są jej funkcje?
Klauzula poufności określa zasady związane z przekazywaniem i wykorzystywaniem wrażliwych informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa. Dokument ten może być zawarty pomiędzy pracodawcą i pracownikiem, jak też pomiędzy współpracującymi przedsiębiorstwami. Co grozi za nieprzestrzeganie klauzuli i jak ją odpowiednio przygotować?
GOSPODARKA / Jakie są prawne skutki separacji?
Separacja formalna jest niejako alternatywą dla rozwodu. W sytuacji, gdy małżonkowie nie mają pewności co do ich dalszej wspólnej przyszłości, umożliwia im ona zastanowienie się nad podjęciem kolejnych kroków. Separacja może być zawarta na wniosek obojga lub wyłącznie jednego z małżonków. Co daje separacja i jak ją ustanowić?
GOSPODARKA / Czym jest współczynnik korelacji i kiedy jest przydatny?
Pomiędzy dwoma danymi mogą występować ścisłe zależności, przy czym jedna może wpływać na drugą i na odwrót, ale bywa i tak, że taka korelacja w ogóle nie występuje. By móc to zbadać można wyliczyć współczynnik korelacji. Sprawdź, w jaki sposób wykonuje się takie obliczenia oraz jak je interpretować.
PORADY / Kapitał obrotowy netto – jak się go wylicza?
Przy dokonywaniu oceny sytuacji finansowej przedsiębiorstwa wymagane jest przeprowadzenie analizy w wielu obszarach jego działalności. Między innymi zwraca się uwagę na kapitał obrotowy netto. Dzięki ustaleniu poziomu i zapotrzebowania danej jednostki na kapitał tego typu można określić, czy przedsiębiorstwo osiągnęło w danym okresie sprawozdawczym równowagę finansową, czyli uzyskało i utrzymało płynność. Sprawdźmy, czym jest kapitał obrotowy netto i w jaki sposób się go wylicza.
GOSPODARKA / Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości, mieszkania i działki
Zakup domu, mieszkania, działki budowlanej czy też działki rekreacyjnej to z reguły poważna decyzja, której nie należy podejmować spontanicznie. Trzeba sobie wszystko dokładnie przemyśleć. Czasem jednak oferta sprzedaży nieruchomości jest na tyle atrakcyjna, że kupujący całkiem słusznie może obawiać się o odkupienie lokalu przez inną osobę. Na rynku w takich sytuacjach znajduje zastosowanie umowa przedwstępna. Sprawdź, czym ona jest. Jakie niesie za sobą konsekwencje dla podpisujących ją stron?
GOSPODARKA / Czym jest pluralizm polityczny?
Na polskiej scenie działa wiele partii politycznych oraz klubów. Wszystkie mają swój program, posłów, senatorów – jakby polityków, którzy nie dostali się w powszechnych wyborach do Parlamentu. Istnienie wielu partii politycznej w kraju powoduje, że mamy do czynienia z pluralizmem. Sprawdź, czym on jest.