Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. RWP
|
aktualizacja

Sąsiad chce pieniędzy za ogrodzenie? Oto co mówią przepisy

94
Podziel się:

Ogrodzenie to fragment zabudowy, który chroni nas przed wtargnięciem osób trzecich czy zwierząt. Zapewnia nam prywatność i bezpieczeństwo. Czasami zdarza się, że sąsiad wymaga od nas opłat za wymianę ogrodzenia. Czy ma do tego prawo?

Sąsiad chce pieniędzy za ogrodzenie? Oto co mówią przepisy
Część z nas dzieli ogrodzenie ze swoim sąsiadem (Adobe Stock)

Wiele osób decyduje się na montaż ogrodzenia wokół swojej działki. W ten sposób wyznaczają one granice swoich posiadłości i utrudniają dostęp osobom trzecim oraz zwierzętom. Niektórzy dzielą ogrodzenie ze swoim sąsiadem. Co zrobić w sytuacji, gdy sąsiad chce je wymienić i wymaga od nas zapłaty? Przepisy nie pozostawiają wątpliwości - wyjaśnia WP Kobieta.

Powiadomienie i zgoda na budowę ogrodzenia

Co zrobić, jeśli działka sąsiada nie jest jeszcze ogrodzona, a on chce postawić na niej płot? Po pierwsze, musi powiadomić nas o swoich zamiarach, bowiem nasza pisemna zgoda jest niezbędna do zawarcia umowy. W dokumencie powinny znaleźć się informacje dotyczące wymiarów, kształtu oraz kosztów budowy i utrzymania ogrodzenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zbudowała ogromny biznes, jeden z największych w Europie! - Marta Półtorak w Biznes Klasie

Podział kosztów budowy ogrodzenia

Czy sąsiad ma prawo wymagać od nas pieniędzy za ogrodzenie? Prawo są jasne. Art.154 Kodeksu Cywilnego mówi, że 'mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia podobne, znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku sąsiadów. To samo dotyczy drzew i krzewów na granicy'. W praktyce oznacza to, że wspólnie z sąsiadem musimy pokryć koszty budowy i utrzymania ogrodzenia.

Skutki nieprzestrzegania przepisów

Niezastosowanie się do obowiązujących przepisów może skończyć się w sądzie. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy płot nie znajduje się na granicy obu działek. Wówczas sąsiad nie ma prawa żądać od ciebie zwrotu kosztów za ogrodzenie. Jeśli jednak płot zostanie bezprawnie postawiony na granicy obu działek, można zażądać jego rozbiórki. Pamiętaj jednak, że dotyczy to sytuacji, kiedy nie doszło do zawarcia umowy lub innych wspólnych ustaleń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
porady
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Kobieta
KOMENTARZE
(94)
fucktoid
2 tyg. temu
Jezeli ogrodzenie bylo wybudowane bez SURVEY i nie jest precyzyjnie na pograniczu obu dzialek to albo to ogrodzenie nalezy do sasiada i wowczas nie jest wspolnota, albo jezeli jest na posiadlosci dzialki obok dzialki sasiada, to wowczas mozna wystawic sasiadowi rachunek za leasing powierzchni na ktorej stoi to ogrodzenie.
Ole
2 tyg. temu
Zanim bym sąsiadowi co kolwiek podpisał to wybrał bym się do adwokata żeby sprawdził to co sąsiad napisał w umowie i na jakiej podstawie prawa działa.I jak można zmieć umowę w taki sposób żeby mu nic nie dopłacać.Na każdy artykuł jest odpowiedni artykuł.Wiec pisząc jedno trzeba pomyśleć o drugim.A nie tylko w jedną stronę.
deneb
2 tyg. temu
Oto właśnie typowe polskie komentarze. Albo cwaniakują albo są przekonani, że sąsiad ich oszuka.
Haha
2 tyg. temu
Jak postawie płot na moim terenie, kilka cm od jego ziemi to mnie może cmoknac, nie potrzebuje jego pozwolenia
Covid
2 tyg. temu
Ja mam dwa płoty swój i sąsiada blisko obok siebie. Ja mam z siatki on ma drewniany. A między płotami biegają psy i koty.
...
Następna strona