Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
OSK
|
aktualizacja

Skuteczne oszczędzanie — jak zacząć oszczędzać?

11
Podziel się:

Nie ma znaczenia, ile zarabiasz, w jakim jesteś wieku, czy czym zajmujesz się zawodowo. Zawsze jest dobry czas na oszczędzanie pieniędzy, a im szybciej się zacznie, tym lepsze rezultaty będzie można zaobserwować w przyszłości. Nie jest to proste, ponieważ wymaga wypracowania nowego nawyku, dlatego warto wiedzieć, jak oszczędzać pieniądze, by cieszyć się finansową niezależnością?

Skuteczne oszczędzanie — jak zacząć oszczędzać?
Jak skutecznie oszczędzać? Osiągnięcie finansowej niezależności nie jest proste, jednak pomaga w tym systematyczność. (Getty Images, Guido Mieth)

Jak zacząć oszczędzać?

Od czego zacząć oszczędzanie pieniędzy, aby zrobić to efektywnie? Po pierwsze trzeba mieć plan działania i trzymać się wszystkich jego kroków. Jedynie regularne odkładnie pieniędzy zapewni sukces, dlatego warto poznać skuteczne sposoby na oszczędzanie. 

Przede wszystkim należy określić cel. Dzięki temu ma się jasny obraz tego, do czego zmierzają podejmowane działania. Najlepszy cel będzie taki, który wzbudza w oszczędzającym sporą motywację. Można obrać także kilka celów i przeznaczać na każdy z nich odpowiednio dostosowaną kwotę. Przykładowo, jednym z celów oszczędzania może być hobby — np. zakup nowego roweru. Innym zaś zabezpieczenie emerytalne. Należy określić kwotę, która pozwoli osiągnąć dany cel.

Aby być systematycznym i pamiętać o odłożeniu części pensji, można od razu po otrzymaniu przelewu część środków przelać np. na konto oszczędnościowe. Jeśli jednak chce się maksymalnie ułatwić sobie pracę, wystarczy ustawić stałe zlecenie i obserwować jak z miesiąca na miesiąc rosną oszczędności. Oszczędzanie wymaga także uwzględnienia domowego budżetu. Bez tego ciężko mówić o realnych szansach na powodzenie. 

Prowadzenie budżetu domowego a oszczędzanie

Rozpoczęcie oszczędzania to także dobra okazja do tego, by przyjrzeć się swojemu domowemu budżetowi. Warto zrobić zestawienie wszystkich miesięcznych wydatków i przychodów. Teraz należy przeanalizować to, na co przeznacza się pensje. Wiele osób może mieć problem z tym, by uwzględnić wszystko, dlatego warto posiłkować się programami do analizy budżetu domowego czy nawet historią wydatków zapisaną na koncie bankowym. Dzięki temu można prześledzić wszystkie wydatki w skali miesiąca. Warto przy szacunkach doliczyć około 10 proc. więcej po stronie wydatków, aby mieć margines błędu.

Dla wielu osób argumentem przeciwko rozpoczęciu oszczędzania jest brak możliwości finansowych. Większość z nas może sobie jednak pozwolić nawet na małe kroki oszczędnościowe, dlatego należy przyjrzeć się wydatkom i zastanowić, które z nich można ograniczyć. Najłatwiej zrezygnować z rozrywki, jedzenia na mieście i niepotrzebnych subskrypcji. Można pomyśleć także o ograniczeniu poruszania się samochodem, czy nawet komunikacją na rzecz roweru. 

Oszczędzanie powinno być dostosowane do budżetu domowego. Jeśli pensja rośnie, powinny wzrosnąć także oszczędności, a nie wydatki. Warto więc stale monitorować to, jak wygląda sytuacja finansowa. 

Od jakich kwot warto zacząć oszczędzanie?

Popularna zasada 50/30/20 głosi, że powinno się oszczędzać około 20 proc. swoich miesięcznych dochodów. Główna część wynagrodzenia, czyli 50 proc. powinny pokryć stałe wydatki takie jak czynsz, jedzenie czy zobowiązania finansowe. 30 proc. powinno stanowić kwotę przeznaczoną na wydatki okazjonalne i rozrywkę. Kwota, od jakiej warto zacząć oszczędzanie, jest więc uzależniona od indywidualnej sytuacji danej osoby i jej możliwości finansowych. W idealnym życiu każdy byłby w stanie odkładać 20 proc. swojej pensji. 

Niestety, nie każdy może sobie na to pozwolić, a w szczególności osoby zarabiające najniższe pensje. Jeżeli jednak można ograniczyć jakieś wydatki, warto postarać się wdrożyć to w życie. Nie sztuką jest bowiem zarabiać dużo i sporo wydawać. Największym osiągnięciem jest odkładanie sporych kwot przy stosunkowo niewielkich zarobkach. Co z tego, że ktoś zarabia 8 tys. złotych, jeśli potrafi odłożyć jedynie 500 zł w miesiącu? Inny oszczędzający przy zarobkach wynoszących 4 tys. złotych jest w stanie odłożyć np. 1,5 tys. złotych. 

Na czym polega skuteczne oszczędzanie?

Skuteczne oszczędzanie to takie, którego efekty są zauważalne. Nie wszystko musi wychodzić od razu, ponieważ przygoda z oszczędzaniem wymaga wypracowania nowego nawyku. Nie jest to proste, dlatego nie należy się zrażać. Aby skutecznie uzbierać daną kwotę, warto także uwzględnić poduszkę finansową na niezaplanowane wydatki. Dzięki temu uniknie się sytuacji, w której systematyczne oszczędności są zjadane przez sytuacje wymagające sięgnięcia po oszczędności.

Choroba, wymiana wadliwego sprzętu domowego, stłuczka to tylko przykłady zdarzeń, które mogą stać na drodze skutecznego oszczędzania. Zawsze warto więc uzbierać kwotę zapewniającą poczucie finansowego bezpieczeństwa i dopiero po jej osiągnięciu rozpocząć właściwe oszczędzanie. Zazwyczaj mówi się o kwocie rzędu 5 tys. złotych. Dopiero później można zacząć efektywne oszczędzanie. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
porady
oszczędzanie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
Nigol87
3 miesiące temu
Razem z żoną odkładamy pewnie koło 60% wynagrodzenia ale całość przekazujemy na nadpłatę hipoteki. Oboje zarabiamy około 150% średniej krajowej w mieście 200k ludzi.
X X X
4 miesiące temu
50/30/20. No i spoko. 4000 na rękę. Od pierwszego do pierwszego 2000 na rachunki i jedzenie.... A emeryci to dopiero maja luz.
Maciek
7 miesięcy temu
Wiecie gdzie można sobie włożyć oszczędności przy takim dodruku i inflacji…
POczątek Nord...
8 miesięcy temu
Tusk i Pawlak po wygranych wyborach dzięki kłamstwom w 2007 roku Unieważnili celników i POzwolili na wjazd cystern z nielegalnym paliwem z Niemiec do Polski w ilości 700 sztuk dziennie co sPOwodowało podwyżkę cen w Polsce. Unieważnili urzędników skarbowych i POzwolili okradać polski budżet z podatków VAT CIT AKCYZY na sumę 350 miliardów zł. W tym roku jak wygra wybory dzięki kłamstwom to Unieważnią też prezesa NBP z POpierającymi go Czarzastym , Millerem , KOsiniakiem , Hołownią i SB itp.
Emeryt
2 lata temu
Tak. Najlepiej w banku, 0.01%za oszczędność, ale 26%overdraftu, że niewspomnę o opłacie za obsługę banku(przelewy,zlecenia stałe). Oprocentowanie kredytu wszyscy wiemy.