Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

Stopy procentowe pójdą w górę. Tak uważa nawet szef państwowego funduszu

38
Podziel się:

Raty kredytów wzrosły i, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z przewidywaniami ekspertów, znowu wzrosną. Wszystko za sprawą kolejnej podwyżki stóp procentowych, do której prawdopodobnie dojdzie w środę. Tego zdania jest także Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Jak mówi, mamy w tej chwili do czynienia z "normalizacją" polityki pieniężnej.

Stopy procentowe pójdą w górę. Tak uważa nawet szef państwowego funduszu
Stopy procentowe pójdą w górę. Tak uważa nawet szef państwowego funduszu (PAP, Mateusz Marek)

Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe w październiku i listopadzie, i wiele wskazuje, że taką samą decyzję podejmie też w grudniu. Zwracają na to uwagę ekonomiści, przyznaje to także prezes PFR Paweł Borys.

Borys tłumaczył w wywiadzie dla Parkiet TV, że RPP rozpoczęła cykl podwyżek stop procentowych. - Jak zapowiedział prezes NBP Adam Glapiński, będzie on kontynuowany do momentu, kiedy będziemy mieli pewność, że inflacja będzie opanowana, więc należy się spodziewać również kolejnych podwyżek stóp procentowych - ocenił szef PFR.

Zobacz także: Inflacja szaleje. Szykują się najdroższe święta od 20 lat

- Z jednej strony mamy cały czas dobre wyniki gospodarki, ale rzeczywiście wyższą inflację przy niskim bezrobociu. Wyzwaniem jest w tej chwili na pewno obniżenie inflacji, udrożnienie łańcuchów dostaw - skomentował.

Paweł Borys: podwyżki stóp procentowych to normalizacja

Zdaniem Borysa, jeżeli chodzi o politykę pieniężną, to mamy do czynienia w tej chwili z jej "normalizacją". Jak tłumaczył, w czasie pandemii był gwałtowny spadek stóp procentowych, do poziomu bliskiemu zera, żeby pobudzić gospodarkę w trudnym momencie. - Te podwyżki stóp procentowych to jest normalizacja w tym znaczeniu, że polska gospodarka rozwija się w bardzo szybkim tempie i wiadomo, że wtedy wyższe stopy procentowe są czymś normalnym - wyjaśnił.

Przypomnijmy, w listopadzie RPP podniosła stopy procentowe drugi miesiąc z rzędu - stopa referencyjna wynosi aktualnie 1,25 proc. w skali rocznej. Co przyniesie grudzień? Eksperci największego polskiego banku - PKO BP - spodziewają się wzrostu stóp o 0,5 pkt proc., wskazując na to, że obawy inflacyjne przeważą nad obawami o pandemię.

Konkurencyjny Bank Pekao wskazuje tę samą wartość i taka opinia dominuje też wśród bankowych ekspertów. Choć warto zauważyć, że sporo z nich otwiera furtkę, tak jak Pekao, dodając w prognozach sformułowanie "co najmniej".

Inflacja galopuje

RPP podnosi stopy procentowe, by walczyć z galopującą inflacją - w listopadzie inflacja wyniosła aż 7,7 proc. Śrubowany jest więc ponad 20-letni rekord. Rząd też dostrzegł problem i ogłosił tzw. tarczę antyinflacyjną, czyli program, który głównie mniej zamożnym ma złagodzić mocne podwyżki cen np. energii czy paliw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(38)
anyPisior
2 lata temu
jak mam byc szczery wystarczy zmniejszyc ochrone dla Jarka i ukrucic kolesiostwo i zlodziejstwo w naszym cudownym pisiorowym zadzie i pewnie nie trzeba by bylo stop podnosic
laik
2 lata temu
Ano, jak to się mówi: ,,Inflacja musi się wyszumiec", a szumi wszędzie od Alaski po Kamczatke, okrążając Ziemię. I każdy się do tego przylozyl: pandemia, zrywając łańcuchy dostaw, Rosjanie, manipulując ceną gazu, i UE swoją ,,obroną klimatu". Winni wszyscy, czyli nikt.
hm..
2 lata temu
Pracować za miskę ryżu, wtedy kraj najlepiej się rozwija.
24432
2 lata temu
Ceny nieruchomości rosną nie dlatego że zwiększa się ich wartość lecz dlatego że złotówka się osłabia. Ludzie uciekają przed inflacją i dewaluacją złotówki, inwestują w giełdę, waluty obce, kryptowaluty, złoto i nieruch., ludzie budują lub kupują pod wynajem. Na wynajmie da się zarobić, ale głównym problemem jest to, że u nas chroni się najemcę, który nie płaci - złodzieja i oszusta, a właściciel traktowany jest jak bogacz-wyzyskiwacz. Jak ktoś nie wywiązuje się z umowy i naraża innego na straty, powinien być wywalony na zbity pysk. Dlaczego nikt nie pomyśli, że ktoś wynajmujący (właściciel) może być bezrobotny, chory itd, a ma np. mieszkanie po rodzicach, które jest jego jedynym źródłem dochodu. Ma niepracującą żonę i chore dziecko. I musi do tego utrzymywać oszusta. Polecam przeczytac na lotdocelu_pl artykuł pt. Jak dobrze wynająć mieszkanie i uniknąć problemów z najemcami? – są tam też dostępne dokumenty najmu
erdd
2 lata temu
Rządzący robią wszystko żebyśmy znowu byli milionerami Brawo. Inflacja prawie 8%, stopy procentowe i lokaty na zero. Okradają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i niskooprocentowane lokaty. RPP i prezes NBP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotego. Rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.
...
Następna strona