Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Rząd bierze się za patodeweloperkę. Wkrótce przedstawi pakiet przepisów

52
Podziel się:

Rzad nie będzie dłużej przymykać oczu na tzw. patodeweloperkę. Już w styczniu ma przedstawić pakiet rozwiązań w sprawie patologii na rynku mieszkaniowym. Zapowiedział to w środę minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. – Mamy siedem rozwiązań, które ograniczą patologie m.in. w tzw. patodeweloperce – zapewnił.

Rząd bierze się za patodeweloperkę. Wkrótce przedstawi pakiet przepisów
Patodeweloperka. Rząd bierze się za ten problem na rynku mieszkań (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, Mr Twister)

W trakcie rozmowy z "Rzeczpospolitą" Waldemar Buda zapewnił, że już w styczniu światło dzienne ujrzy pakiet rozwiązań dla rynku mieszkaniowego. Podkreślił, że chodzi o te kwestie, "które są pewnym problemem na rynku".

Pierwsze to są instytucje finansowe, które skupują mieszkania, drugie to są pustostany, trzecie to jest najem okazjonalny. Te elementy muszą być rozwiązane; plus, oczywiście skupowanie mieszkań – wskazał Waldemar Buda.

O co konkretnie chodzi? Rządzącym nie podobają się praktyki zarówno funduszy skupujących hurtowo lokale, jak i także osoby prywatne, które kupują mieszkania w celach inwestycyjnych. Rząd zamierza ukrócić praktyki, w których osoba prywatna "ma 7., 10., 11. mieszkanie".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Na nieruchomościach można też stracić". Deweloperzy dostaną bolesną lekcję?

Będzie uderzenie w tzw. patodeweloperkę

Przygotowywane przez rząd rozwiązania mają też dotyczyć warunków technicznych, czyli tego, "jak się buduje dzisiaj w Polsce". – Mamy to zebrane, mamy to opisane, mamy siedem rozwiązań, które ograniczą patologie również w tzw. patodeweloperce – zapowiedział minister rozwoju.

Widzimy szereg tzw. patodeweloperki, czyli zasad technicznych budowania. W tym zakresie mam przygotowane również rozwiązania. Styczeń będzie pod tym kątem gorący – zapowiedział Waldemar Buda.

Zaznaczył, że nie chciałby, żeby obchodzono przepisy dotyczące metrażu mieszkań. – Ja bym chciał, żeby budowano mieszkania nie mniejsze niż rzeczywiście 25 m kw. – a są tzw. oferty mieszkań inwestycyjnych, gdzie traktuje się to jako lokal usługowy i np. proponuje się 15 m kw. i to jest bardzo złe – podkreślił szef MRiT.

Co jeszcze szykuje resort rozwoju?

Resort przygląda się również zjawisku tzw. flippingu. – Pytanie, czy nie doregulować tego na poziomie umów deweloperskich, bo to często są umowy deweloperskie z rynku pierwotnego – zwrócił uwagę polityk.

A czy pojawi się podatek katastralny? Waldemar Buda odpowiedział krótko: "nie, absolutnie nie bierzemy tego pod uwagę".

Następne w kolejce będą rozwiązania dotyczące najmu. Waldemar Buda zwrócił uwagę "na rekordową ilość wybudowanych mieszkań komunalnych w 2022 r.". – Zwiększyliśmy dofinansowanie do 85 proc. (w odniesieniu do – przyp. PAP) mieszkań komunalnych – stwierdził i dodał, że kiedyś się budowało ich w Poslce "po 2-3 tys., teraz się buduje po 8-10 tys.".

– Samorządy mają budować tanie mieszkania na wynajem – stwierdził Waldemar Buda. – Ta machina się rozpędza – ocenił. Jego zdaniem "w zasadzie każdy chętny samorząd będzie mógł wybudować mieszkanie komunalne".

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(52)
aleco
rok temu
Kto się wreszcie weźmie za patorząd?
PRAWDA
rok temu
STOP✋ czynszom STOP ✋ kamienicznikom
Oko
rok temu
I tak niedouczeni, źle wykształceni ludzie, wszystko sp....lą... Jakości po tym nie przybędzie. Wzrosną tylko ceny... co z tego że plany będą obowiązujące, jak jakość projektowania woła o pomstę do nieba..
logiczny
rok temu
Mati gotow obiecać nawet tańsze miejsca postojowe pod swoje elektryki przed wyborami☝️! To taki talmudyczny spryt tych stojących za plecami albo przybierających imiona i nazwiska których nie rozumieją !🤷‍♂️
logiczny
rok temu
Pierwsze zdanie tego artykułu dyskwalifikuje ten rząd dlatego reszta tekstu nie ma już żadnego znaczenia bo to tak jakby wierzyć złodziejowi samochodów, że drugiego Tobie już nie ukradnie ☝️🤷‍♂️
...
Następna strona