Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Wysoka inflacja wypchnie Polaków do szarej strefy. Eksperci alarmują

42
Podziel się:

Wysoka inflacja wiąże się z drożejącymi produktami i usługami. A to z kolei oznacza, że część osób będzie szukać tańszych zamienników, nie zawsze legalnych - alarmują eksperci. Jeżeli zatem w Polsce drożyzna będzie się utrzymywać na wysokim poziomie, to rosnąć będzie również szara strefa. Według szacunków już dziś ulokowane w niej jest nawet jedna piąta polskiego PKB.

Wysoka inflacja wypchnie Polaków do szarej strefy. Eksperci alarmują
Szara strefa to wciąż spory problem dla polskiej gospodarki. Inflacja może go tylko pogłębić (zdj. ilustracyjne) (Pixabay)

O sprawie pisze "Puls Biznesu", powołujący się na dane firmy UN Global Compact Network Poland (UN GCNP). W czerwcu przedstawiła ona raport dotyczący szarej strefy w Polsce. Wynika z niego, że obecnie szara strefa wynosi nawet 18-20 proc. PKB.

Inflacja napędzi szarą strefę

Te szacunki szybko mogą okazać się nieaktualne. Wszystko przez galopującą w Polsce inflację. W grudniu ceny rosły średnio o 8,6 proc. - wynika z danych Głównego Urzędu Statycznego.

Zdaniem przedstawicieli UN GCNP szara strefa będzie rosła, gdyż w czasie drożejących produktów i usług Polacy będą szukać tańszych zamienników, nie zawsze opodatkowanych. Przez to uszczuplą się dochody budżetowe państwa.

Zobacz także: Kończy się czas na rozliczenie tarczy PFR. Kto nie zdąży, będzie musiał oddać pieniądze

Inną sprawą jest kwestia żywności. W 2022 r. należy się spodziewać dalszych wzrostów cen, a to oznacza, że część konsumentów i firm sięgnie po tańsze, ale szkodliwe dla środowiska produkty.

- Kto będzie miał własne możliwości wytwórcze, może preferować sprzedaż nierejestrowaną. Możliwe też, że część osób borykających się z problemami finansowymi zajmie się kłusownictwem. Ponadto, z powodu zaburzonego łańcucha dostaw może dochodzić do okłamywania organów skarbowych co do rzeczywistego stanu wolumenu produkcji - wskazuje w rozmowie z "PB" Adam Wudarczyk, ekspert UN GCNP.

Szara strefa znacznym problemem w Polsce

Problem szarej strefy napędziła w Polsce też pandemia, która wygoniła do niej pracowników zamkniętych branż. Mechanizmy pomocowe państwa amortyzowały straty firm tylko częściowo i tylko do pewnego czasu. Dlatego wraz z utrzymującymi się obostrzeniami, coraz więcej osób "umykało" państwu z radarów.

Fiskus jednak w ostatnich miesiącach wziął się mocno za walkę z tym zjawiskiem. Państwo przygotowało kilka strategii do przeciwdziałania szarej strefie. A czym w ogóle ona jest, przeczytasz TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(42)
anty_pis
2 lata temu
Ostatnio znajomy był w warsztacie. Rachunek około 1000 zł z paragonem, bez paragonu 800 zł. Oczywiście paragonu nie wziął. Przy okazji dowiedział się, że około 50% kwoty, którą płaci klient to koszty fiskalne i ZUS. Masakra.
pier.. pińcet...
2 lata temu
Robiąc zakupy u znajomych od kilku lat nie dostaję już paragonów. I bardzo dobrze !
Dziadek
2 lata temu
w lutym idę na emeryturę i żaden PIT-0 cz PIT-2 tylko szara strefa , tam nie ma podatków , 9% składki zdrowotnej tylko żywa gotówka
Nipol
2 lata temu
Tak jest zawsze, gdy za ekonomię biorą się pseudouczeni dyletanci.
maria
2 lata temu
Jak to nie zyskacie na Polskim NIEŁADZIE -cała szara strefa przytuli z rozliczenia wspólnie z małżonkiem 5100 -taki jest ten nasz POLSKI NIEŁAD
...
Następna strona