Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
NKU
|
aktualizacja

Walka z szarą strefą. Fiskus uderzy podatkiem w pracodawcę, który zatrudnia na czarno

16
Podziel się:

Abolicja dla pracownika, sankcje dla pracodawcy, to plany fiskusa na walkę z szarą strefą - informuje wtorkowa "Rzeczpospolita".

Walka z szarą strefą. Fiskus uderzy podatkiem w pracodawcę, który zatrudnia na czarno
Pracodawcy poniosą koszty zatrudniania na czarno. Resort Finansów przygotował plan (East News)
bELvriqJ

Skarbówka uzyska narzędzia, dzięki którym będzie mogła walczyć z szarą strefą. Ministerstwo Finansów zdradziło, co czeka nieuczciwych pracodawców, którzy zatrudniają pracowników na czarno.

Jak wyjaśnia "Rzeczpospolita", MF proponuje zwolnienie z PIT od uzyskanego dochodu dla pracownika, który przyzna się do pracy na czarno. Koszty, wraz z odsetkami będzie musiał ponieść pracodawca.

Dodatkowo, pracodawca zostanie obciążony jeszcze jedną sankcją - będzie musiał ponieść podatek od wynagrodzenia. "Tych wydatków nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów" - wyjaśnia "Rz".

bELvriqL
Zobacz także: Pieniądze z perspektywy kobiet- mBank x WP webinary

- Aktualnie system podatkowy nie sprzyja pracownikom, którzy nie godzą się na pracę na czarno. W razie wykrycia tego procederu, to pracownik musi odprowadzić niezapłacony od swojej pensji podatek z odsetkami - pisze Ministerstwo Finansów dla "Rz". Tymi działaniami resort chce wspierać legalne zatrudnienie.

bELvriqR

Według badań UN Global Compact Network Poland, opublikowanych w raporcie "Przeciwdziałanie Szarej Strefie w Polsce 2020/21", w 2020 roku szara strefa prawdopodobnie uległa powiększeniu. Eksperci szacują, że jej wielkość w minionym roku wyniosła około 18-20 proc. PKB.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELvrirm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(16)
Marek
2 tyg. temu
Przez biurokrację i okradanie ciężko pracujących przez rząd, pozostaje mi tylko szara strefa. Właśnie zamknąłem firmę i pracy mam więcej niż miałem.
Pawłowicz
4 miesiące temu
To są źle sformułowane tezy. Powinni się chwalić tak jak we wszystkich dziedzinach. PKB rośnie, sprzedaż rośnie, produkcja i eksport rośnie to i szara strefa rośnie. Toż to kolejny sukces władzy.
ZZZ
4 miesiące temu
Niech dalej kombinują przy podatkach, ZUS-e, komplikują Kodeks Pracy a szara strefa będzie rosnąć. Kolejne restrykcje, kary nic nie pomogą. Tylko wkurzą społeczeństwo. Jedynymi zadowolonymi będą beneficjenci socjalu.
bELvrirn
Yaa
4 miesiące temu
Masz kurę która znosi złote jaja, ale jest wredna i niektóre gdzieś chowa. No oczywiste jest że trzeba z niej rosół zrobić, niech sobie nie myśli że cię będzie oszukiwać.
pipek
4 miesiące temu
prawda jest taka że to przeważnie pracownicy wymuszają taką formę zatrudnienia ze względu na komorników, alimenty i alkoholizm.