Trwa ładowanie...
bDKuerHF

Notowania

Szara Strefa – Wszystkie wiadomości

3
08.03.2021 19:57

GOSPODARKA
 / 
Szara strefa w hazardzie mocno w dół. Tak twierdzi resort finansów

Szara strefa w grach kasynowych zmniejszyła się o ponad połowę, a w zakładach wzajemnych prawie całkowicie zniknęła - twierdzi resort finansów. Właśnie opublikował w tej sprawie komunikat.

204
24.02.2021 12:38

PIENIĄDZE
 / 
Luka VAT i kompromitacja ministerstwa. Udało się wreszcie ją wyliczyć?

Pomyłka Ministerstwa Finansów przy liczeniu luki VAT i zupełnie różne dane na rządowych planszach. - Wytłumaczę z czego wzięła się ta pomyłka. Miejmy świadomość, że luka VAT bazuje na szacunkach, jej rozmiar się aktualizuje i przelicza na nowo. Stąd pomyłka, która pojawiła się na naszym Twitterze, była niewielka, dotyczyła tylko jednego roku. Dane, które się pojawiły, były danymi ze stycznia, a mieliśmy już dane z lutego - powiedział w programie "Money. To się liczy" Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów. - Natomiast w grafice KPRM to błąd, ktoś zrobił slajd na szybko, wysokość luki VAT jest podana w procentach PKB, tak nie powinno być. To przeszacowuje lukę VAT - dodał.

3
24.02.2021 11:57

PIENIĄDZE
 / 
Luka VAT niezałatana? Rząd się tłumaczy: to manipulacja

Kontrowersje z luką VAT. Czy walka z wyłudzeniami podatku nie idzie tak dobrze, jak opowiada to rząd? - Przede wszystkim luka VAT to nie tylko wyłudzenia. Luka to różnica pomiędzy tym, co powinno wpłynąć, a tym, co rzeczywiście wpłynęło do budżetu. Natomiast, dzięki działaniom rządu, po roku 2015 udało się sprowadzić tę lukę do średniej europejskiej, a wcześniej była dwa razy większa niż ta średnia - powiedział w programie "Money. To się liczy" Marcin Horała, wiceminister infrastruktury. - To przekłada się na kilkadziesiąt miliardów złotych więcej rok rocznie w budżecie. Natomiast manipulacja "Superwizjera" i TVN polega na tym, że tam nie są podawane kwoty, o ile więcej mamy w budżecie z VAT-u, tylko tego, ile w konkretnym postępowaniu udało się zająć. Powiem najprościej jak się da. Jeżeli w jakimś mieście jest gang złodziei samochodów, który rocznie kradnie 100 samochodów, i policja rozbije ten gang, to pewnie odzyska dwa, trzy samochody. Ale ukradzionych samochodów w tym mieście będzie mniej o 100 rocznie, i to jest ta różnica - dodał.

636
21.02.2021 13:12

LUKA VAT
 / 
"Kłamstwo vatowskie". Opozycja chce zwołania komisji finansów

Koalicja Obywatelska składa wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Komisji Finansów Publicznych. To efekt reportażu "Superwizjera" TVN24 "Kłamstwo vatowskie", który ukazuje, że szara strefa wcale nie została zasypana, a mafie VAT-owskie nadal mają się świetnie.

16
21.01.2021 12:11

GOTÓWKA
 / 
Banknot 1000 zł? Bielecki: nie tak się walczy z szarą strefą

Od nich zależy rata kredytu. Co Rada Polityki Pieniężnej powinna zrobić ze stopami procentowymi? - Ostatnie wystąpienia banku centralnego charakteryzują się tym, że albo ich nie ma, albo są trudno zrozumiałe dla obserwatorów. To również dotyczy kwestii banknotu 1000 zł i konieczności posiadania gotówki. To też wpisanie się w ogólny nasz problem i równocześnie wielką potrzebę, żeby ten, kto ma władzę, był do bólu przejrzysty, i żeby jasno było wiadomo, o co mu chodzi - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jan Krzysztof Bielecki, były premier i przewodniczący Rady Partnerów EY. - Ja niestety przeżyłem jeszcze te czasy, kiedy wszyscy zarabialiśmy w milionach. Dlaczego banknot 1000 zł, dlaczego nie więcej? Jeśli rząd zmierza do uszczelnienia gospodarki, żeby było jak najmniej szarej strefy, to pieniądz bezgotówkowy jest lepszy niż gotówka - podkreśla Bielecki.

bDKuerHH
4
18.09.2020 5:20

PRACA
 / 
Szara strefa. Czym jest? Dlaczego powstaje?

Szara strefa to groźne zjawisko dla finansów państwa. Czym jest szara strefa i dlaczego powstaje?

369
15.09.2020 17:46

SZARA STREFA
 / 
Szara strefa. Budżet w rok stracił 38 mld złotych w podatkach

W 2018 roku przez tzw. szarą strefę Polska straciła ponad 38 mld złotych według cen z tamtego roku - wynika z analizy EY. Gdyby natomiast udało się ograniczyć szarą strefę za pomocą płatności bezgotówkowych, to udałoby "zaoszczędzić" dla budżetu przeszło 31 mld złotych.

20
11.05.2020 14:54

KORONAWIRUS
 / 
Podziemie kosmetyczne kwitnie. Klientki zapraszają na "kawę"

Klientki i kosmetyczki zrzeszają się w mediach społecznościowych. Umawiają się na "kawę" lub "obiad", w rzeczywistości to kosmetyczna szara strefa.

2
17.02.2020 11:20

LUKA W VAT
 / 
Szara strefa staje się głównym polem do walki z wyłudzeniami podatkowymi

Eksperci przekonują, że możliwości powstrzymywania samych wyłudzeń podatkowych są już na wyczerpaniu. Dlatego też zamiast szukać nowych sposobów walki z nimi, skarbówka powinna uderzyć w szarą strefę.

bDKuerHN
18
05.12.2019 9:43

PRACA
 / 
Szara strefa nadal silna. Przy takich przepisach nie może być inaczej

Państwowa Inspekcja Pracy regularnie sprawdza legalność zatrudnienia w polskich firmach. I wnioski od lat są te same: szara strefa ma się bardzo dobrze.

39
01.11.2019 13:04

FIRMY
 / 
Czy szara strefa pogrzebie branżę pogrzebową? Regulują ją przepisy z 1959 roku

Legalnie działające firmy mają w tej branży nieco pod górkę. A to podskubuje konkurencja z szarej strefy, a to klienci żądają nierynkowych cen. A na dodatek przedsiębiorcy nie mogą doprosić się nowego prawa. Obecne jest mocno archaiczne.

11
28.10.2019 7:24

BRANŻA POGRZEBOWA
 / 
Usługi pogrzebowe z rosnącą szarą strefą. Jej wartość szacuje się na ponad 3 mld złotych

W tworzeniu szarej strefy w branży pogrzebowej uczestniczą zakłady kamieniarskie, grabarze, producenci trumien oraz inne firmy związane z organizacją pogrzebów. Tymczasem służby skarbowe nie są zainteresowane ściganiem nieuczciwych przedsiębiorców.

73
12.10.2019 13:14

GOSPODARKA
 / 
Ukraińcy w szarej strefie. Wypracowują prawie połowę PKB

Ukraińska gospodarka ma poważny problem z szarą strefą i co gorsza, sytuacja się nie poprawia. Blisko połowę PKB generują firmy ukrywające dochody czy zatrudniające pracowników na czarno.

bDKuerHO
236
02.10.2019 7:57

STRAŻ MIEJSKA
 / 
Straż miejska będzie tropić przekręty skarbowe? Rząd szykuje nowe prawo

Strażnicy mają dostać nowe kompetencje. Będą na przykład sprawdzali, czy alkohol jest sprzedawany legalnie albo czy handlarze wydają paragony i nabijają sprzedaż na kasę fiskalną. Funkcjonariusze na te wieści albo wymownie milczą, albo mówią wprost: brakuje ludzi, więc będzie ciężko.

15
25.09.2019 8:37

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Praca na czarno w Polsce. Będzie gorzej

Dziś w "Money. To się liczy" tematem raport o skali zatrudnienia na czarno w Polsce. Gościem będzie dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju. W drugiej części o zmianach w opłacaniu podatku dochodowego dla wszystkich Polaków mówi Paweł Jurek, rzecznik Ministerstwa Finansów. Zapraszamy od 9.15.

6
12.08.2019 7:47

SZARA STREFA
 / 
Skarbówka wkracza do internetu. Usunie handlarzy tytoniem z sieci

Mimo dyrektywy tytoniowej zakazującej handlu tytoniem na odległość, w sieci proceder wciąż ma się dobrze. KAS nasila więc działania.

362
22.07.2019 21:02

SKARBÓWKA
 / 
Walka z szarą strefą. Rząd szykuje zaostrzenie kar

Szykuje się zaostrzenie przepisów dotyczących kar za przestępstwa i wykroczenia skarbowe. Rząd we wtorek zajmie się projektem zmian w kodeksie karnym skarbowym.

3
11.07.2019 8:07

SZARA STREFA
 / 
Mniej nielegalnych papierosów. Czarny rynek skurczył się o połowę

Rynek nielegalnych papierosów w Polsce zmalał prawie o połowę - powiedział wiceminister finansów i szef KAS Piotr Walczak. Dodał jednak, że poza przemytem spoza UE, pojawiła się nielegalna produkcja we Wspólnocie.