Trwa ładowanie...
bDSgPOtN

Notowania

Zatrudnienie – Wszystkie wiadomości

5
31.03.2021 16:42

ZATRUDNIENIE
 / 
JSW dogadała się ze związkami zawodowymi. Górnicy dostali gwarancje pracy

Górnicy grozili strajkiem i szybko przyniosło to efekt w postaci porozumienia z władzami Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Nowa umowa zakłada gwarancje zatrudnienia dla wszystkich pracowników na okres 10 lat.

126
26.03.2021 12:50

ZATRUDNIENIE
 / 
Pracownicy z zagranicy jedynym ratunkiem? Brakuje rąk do pracy

W Polsce w wieku zawodach nie ma komu pracować, jest nas za mało. Ratunkiem są imigranci zarobkowi? - Na razie te kierunki bliskie nam są bezpieczniejsze. To nie tylko kwestia Ukrainy, ale i Białorusi. Widzimy również dużą grupę migrantów z Wietnamu. Myślę, że akceptacja dla tego, że nasz rynek pracy zasilają cudzoziemcy jest coraz większa, automatycznie łatwiej będzie zachęcać cudzoziemców coraz większej grupy krajów do przyjeżdżania do pracy w Polsce - powiedziała w programie "Money. To się liczy" dr hab. Agnieszka Chłoń Domińczak, dyrektor Instytutu Statystyki i Demografii SGH. - Ci, którzy przyjeżdżają, raczej uzupełniają lukę, niż zabierają pracę innym. W urzędach pracy nie widać gwałtownego wzrostu bezrobocia, nawet w dobie pandemii praca jest stabilna. Pracodawcy utrzymują miejsca pracy, bo wiedzą jak trudno w dzisiejszych czasach jest znaleźć pracowników - dodała.

31
23.03.2021 16:43

GÓRNICTWO
 / 
Prezes JSW pisze list do pracowników. Zapowiada program oszczędnościowy

Koronakryzys uderzył w górnictwo. Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) ubiegły rok zakończyła 1,5 mld zł pod kreską. Prezes zapowiada oszczędności, ale przekonuje, że cięcia nie dotkną bezpośrednio pracowników.

23.03.2021 15:59

ZAROBKI
 / 
Wynagrodzenia w pandemii - jedni stracili, inni zyskali. Co z podwyżkami?

Pandemia koronawirusa wpływa na zarobki Polaków? - Badamy wynagrodzenia pracowników i bezpośrednio w firmach. Sporo się zmieniło w porównaniu z 2019 rokiem. Przede wszystkim zmieniło się podejście firm do podwyżek i pracowników do wynagrodzeń. Sporo branż utraciło bezpieczeństwo zatrudnienia, ale wiele zyskało na pandemii - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Magdalena Sieczka, kierownik ds. wynagrodzeń i benefitów Sedlak & Sedlak. - To, co w 2021 roku będzie się działo, to zmniejszenie podwyżek, ale nie całkowite ich zatrzymanie. Zgodnie z informacjami od firm, aż 52 proc. planuje przeprowadzenie podwyżek, a tylko 7 proc. nie planuje ich w ogóle - dodała.

199
21.03.2021 14:45

PRACA
 / 
Najniższe bezrobocie to tylko jedna strona medalu. Gorzej jest z szukaniem pracy. Jesteśmy w ogonie UE

Z jednej strony mamy najniższe bezrobocie w UE, z drugiej – prawie najniższy odsetek wakatów, wynika z danych Eurostatu. Po wybuchu pandemii firmy ograniczyły rekrutacje - w ciągu roku w Polsce ubyło 40 tys. wolnych miejsc pracy, z czego ponad 11 tys. w budownictwie i ponad 7 tys. w handlu.

bDSgPOtP
4
19.03.2021 18:56

ZATRUDNIENIE
 / 
Praca. Prawie połowa firm na świecie deklaruje, że utrzyma miejsca pracy. Tylko co dziesiąta chce zwalniać

47 proc. firm zadeklaruje, że nie będzie w tym roku zwalniać, ale też i zwiększać zatrudnienia. Nowe miejsca pracy planuje stworzyć aż 43 proc. przebadanych. Co dziesiąty pracodawca przyznaje, że będzie zwalniał – wynika z badania dla PwC.

102
19.03.2021 11:06

PRACA
 / 
"Nożyce" na rynku pracy. Coraz więcej Polaków pracuje na własny rachunek

Po wybuchu pandemii w Polsce wzrosła liczba samozatrudnionych, a spadła liczba pracowników najemnych w sektorze prywatnym. Czy to źle? Eksperci nie dają jednoznacznej odpowiedzi, ale jedną z przyczyn może być cięcie kosztów przez firmy i "wypychanie" pracowników na B2B. A już przed pandemią należeliśmy do liderów UE pod względem samozatrudnienia.

6
18.03.2021 9:03

PRACA
 / 
Praca w Polsce. Chwilowa przerwa w lockdownie pozytywnie odbiła się w danych

W lutym w sektorze przedsiębiorstw przybyło miejsc pracy. Było ich o 20 tysięcy więcej niż w styczniu. Ale dobre wieści wkrótce mogą przestać do nas płynąć.

73
17.03.2021 10:15

PRACA
 / 
Przeciętne wynagrodzenie 2021. GUS podał dane za luty

Przeciętna płaca w średnich i dużych firmach wyniosła w lutym dokładnie 5 568,82 zł brutto - wynika z najnowszych danych GUS. Być może płace nie dopisały tak, jak byśmy chcieli, ale zmiana zatrudnienia jest pozytywna. Idziemy w dobrym kierunku - komentują ekonomiści. Trzeba jednak pamiętać, że luty był miesiącem luzowania obostrzeń.

bDSgPOtV
7
12.03.2021 19:22

PRACA
 / 
Polacy niezadowoleni z zarobków, a to pensje są decydujące przy wyborze pracy

Większość Polaków nie jest zadowolona z poziomu swoich wynagrodzeń. Jednak, gdy przychodzi do rozmowy o podwyżce, nabieramy wody w usta. Ułatwić sprawę mogłyby przejrzyste warunki już na etapie rekrutacji.

6
10.03.2021 13:18

ZATRUDNIENIE
 / 
Barometr ofert pracy. BIEC: powolne odmrażanie hamuje popyt na pracę

Ekonomiści zauważają, że spada liczba ofert pracy zamieszczanych w internecie. Redukcja wakatów w lutym wystąpiła wszędzie, choć w mniejszym stopniu dotyczyła ofert skierowanych do przedstawicieli zawodów wymagających wykształcenia w naukach ścisłych.

1
08.03.2021 12:04

FOREX
 / 
Komentarz rynkowy. Zatrudnienie w USA odżywa

Ostatnie dane z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych okazały się być naprawdę dobre. W zasadzie wiele osób nie spodziewało się takich odczytów, ale widać, że otwieranie gospodarki odnosi swoje skutki.

5
05.03.2021 13:02

PRACA
 / 
Koronakryzys mocniej dotknął kobiety na rynku pracy. PwC prezentuje ranking

W corocznym indeksie obrazującym przyjazność rynków pracy dla kobiet Polska uplasowała się na 11. miejscu spośród 33 krajów. Eksperci PwC wskazują na fakt, że w sektorach najbardziej dotkniętych przez COVID-19 zatrudnionych jest więcej kobiet niż mężczyzn.

bDSgPOtW
33
17.02.2021 15:25

PRACA
 / 
Zatrudnienie spadło w styczniu pierwszy raz od 2004 roku. Ekonomista tłumaczy powody

Zakończenie i nieprzedłużanie umów terminowych (niekiedy z powodu sytuacji epidemicznej), zwolnienia pracowników i odejścia na emeryturę - to główne powody spadku zatrudnienia w styczniu. Takiej zmiany w statystykach nie było od kilkunastu lat.

16
17.02.2021 11:07

ZATRUDNIENIE
 / 
Nadchodzi trzecia fala epidemii. Będą zwolnienia?

Zbliżająca się trzecia fala koronawirusa wpłynie na rynek pracy? - Pracodawcy, wycieńczeni długotrwałą epidemią, mogą już nie mieć pieniędzy i pomysłu na to, jak poradzić sobie z tą dotkliwością lockdownów. Brakuje też dobrego podejścia instytucji, widać, że brakuje wyrozumiałości. To może się skończyć zwolnieniami - powiedział w programie "Money. To się liczy" Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service. - Wydaje mi się, że firmy jeszcze do końca marca jakoś się przeciągną w tym marazmie. Natomiast w drugim kwartale może się pogorszyć, co będzie widoczne w danych GUS - dodał.

60
17.02.2021 11:03

ZATRUDNIENIE
 / 
Te firmy zatrudniają. Gdzie znaleźć pracę?

Nie wszędzie zwalniają. W której firmie można znaleźć pracę? - W tej chwili zatrudnia sektor nowych technologii. O ile stare przemysły mają swoje zaburzenia, widać, że nowe technologie radzą sobie świetnie. Mówimy o firmach elektrycznych, które montują instalacje, ładowarki, ale też jesteśmy kluczowym producentem baterii do aut elektrycznych w Europie. To jest przyszłość Polski, pójście w kierunku innowacyjności - powiedział w programie "Money. To się liczy" Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service. Był też pytany o zawody, których obecnie najbardziej brakuje na rynku pracy, to pielęgniarki, położne, kierowcy TIR-ów czy spawacze. - To, że są braki w tych zawodach, nie oznacza, że powinniśmy młodych ludzi kształcić w tych kierunkach. Trzeba zbudować bazę dydaktyczną pod zawody, których Polska będzie najbardziej potrzebowała w przyszłości - dodał.

1
11.02.2021 9:42

GOSPODARKA
 / 
Ekonomiści kontra pandemia. Oto z czym radzili sobie najgorzej

Pandemia obniżyła trafność prognoz ekonomicznych, nawet w przypadku szacunków bieżącego stanu gospodarki – zauważają analitycy PIE. Największe błędy prognoz widoczne były w kwietniu, a największy problem eksperci mieli z prognozami dotyczącymi zatrudnienia.

4
01.02.2021 12:34

ZATRUDNIENIE
 / 
Mniej pracy i wniosków o podwyżki. NBP publikuje wyniki ankiet

Spada odsetek firm, które szukają pracowników i odczuwają presję na podniesienie płac - wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez NBP. Choć część pracodawców zamierza ciąć wynagrodzenia, średnio planowane są w tym roku podwyżki na poziomie około 5,3 proc.