Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Najstarszy człowiek świata jest Boliwii. Ma 123 lata

0
Podziel się:

Dotąd, według Księgi rekordów Guinessa za najstarszego człowieka uważano 112-letniego Salustiano Sancheza Blazqueza, muzyka, który przed ponad 80 laty zamieszkał w Nowym Jorku.

Najstarszy człowiek świata jest Boliwii. Ma 123 lata

Urodzony i zamieszkały nadal w gminie Frasquia w boliwijskiej prowincji Omasuyos 123-letni Indianin z górskiego plemienia Ajmarów, rolnik Carmelo Flores Laura, jest najstarszym człowiekiem na świecie - ogłosiło dziś boliwijskie MSW.

Delegacja ministerstwa odwiedziła Floresa, po czym opublikowano faksimile oryginału jego metryki urodzenia z datą 16 lipca 1890 roku, wystawionej przez władze gminy Frasquia.

Dotąd, według Księgi rekordów Guinessa za najstarszego człowieka uważano 112-letniego Salustiano Sancheza Blazqueza, muzyka, który przed ponad 80 laty zamieszkał w Nowym Jorku.

Sanchez zajął miejsce Japończyka Jiroemona Kimury, który zmarł w czerwcu tego roku w wieku 116 lat.

Carmelo Flores miał troje dzieci, z których jedno nadal żyje. Ma 16 wnucząt i 39 prawnucząt.

Indiański lud Ajmara zamieszkujący tereny w pobliżu wysokogórskiego jeziora Titicaca (pomiędzy wschodnimi i zachodnimi pasmami wysokich Andów na terenie Peru i Boliwii) stworzył w okresie od II do V wieku wysoką cywilizację. W XIV wieku został podbity przez Inków, po czym częściowo wyniszczony w czasie hiszpańskiej konkwisty.

Ajmarowie - około 2 milionów ludzi - mieszkają dziś głównie w górach Boliwii, w zwartych wspólnotach plemiennych. 300 tys. Ajmarów mieszka w sąsiednim Peru.

Silne więzy wspólnotowe zachowują Ajmarowie również na terenie boliwijskich miast, dokąd emigrują w poszukiwaniu pracy, co dokumentował podczas swych podróży słynny polski dziennikarz i pisarz Ryszard Kapuściński.

Czytaj więcej w Money.pl
Hiszpania przeprasza prezydenta Boliwii Do incydentu doszło najprawdopodobniej przez podejrzenia, że na pokładzie maszyny znajduje się Edward Snowden.
Prezydent Morales oferuje azyl Snowdenowi Ofertę azylu składa w proteście przeciwko USA i państwom europejskim.
Skandal dyplomatyczny. Szukali Snowdena... Madryt zażądał inspekcji samolotu prezydenta Boliwii, czyniąc z tego warunek wydania zgody na przelot przez hiszpańską przestrzeń powietrzną.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)