Notowania

syria
22.03.2012 23:18

Sankcje wobec Syrii. Celem żona Asada

Asma el-Asad jest na liście 12 osób, których aktywa zastaną zamrożone.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Roosewelt Pinheiro/Abr/CC/Wikipedia)

Unia Europejska przyjmie jutro nowe sankcje wobec syryjskiego reżimu, które będą wymierzone głównie w żonę prezydenta Baszara el-Asada - pisze agencja AFP, powołując się na unijne źródła dyplomatyczne.

[Na zdjęciu prezydent Baszar el-Asad]

Asma el-Asad jest na liście 12 osób, w tym członków rodziny prezydenta, których aktywa zastaną zamrożone i które będą miały zakaz poruszania się po UE - powiedział anonimowy dyplomata. Decyzję mają podjąć w piątek ministrowie spraw zagranicznych państw UE na posiedzeniu w Brukseli.

Jednak wprowadzenie zakazu podróżowania po UE może okazać się trudne w sensie prawnym, ponieważ Asma el-Asad oprócz syryjskiego ma także brytyjskie obywatelstwo._ - Obywatelom brytyjskim objętym zakazem podróżowania po UE nie można zabronić wjazdu na teren Zjednoczonego Królestwa _ - powiedział rzecznik brytyjskiej służby ochrony granic (United Kingdom Border Agency, UKBA).

36-letnia Asma, wychowana w Wielkiej Brytanii córka znanego syryjskiego kardiologa z Londynu Fauaza al-Achrasa i byłej syryjskiej dyplomatki Sahar, przez długi czas była postrzegana jako łagodne oblicze dyktatury.

Ta szczupła brunetka o ciepłym uśmiechu często była porównywana do żony prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego Carli Bruni i jordańskiej królowej Ranii. Razem z mężem przyjmowała w Syrii m.in. króla i królową Hiszpanii, a także Brada Pitta i Angelinę Jolie.

Podczas wizyty syryjskiej pary prezydenckiej we Francji w 2010 r. w wywiadzie udzielonym tygodnikowi _ Paris Match _ Asma przyznała, że poślubiła Baszara ze względu na _ wartości, których jest ucieleśnieniem _. Tygodnik nazwał ją _ światłem w kraju pełnym ciemnych miejsc _.

W Syrii wiele osób miało nadzieję, że to właśnie dzięki Asmie ten odizolowany kraj się zmodernizuje. To żonie prezydenta, która pracowała w międzynarodowych bankach w Londynie, przypisywano ważną rolę w liberalizacji gospodarki.

Jednak Asma obecnie jest krytykowana za to, że milczy, podczas gdy reżim krwawo rozprawia się ze swoimi przeciwnikami. Z e-maili przechwyconych przez hakerów i opublikowanych w ostatnich dniach przez brytyjski dziennik _ Guardian _ wynika, że Asma całkowicie popiera represje. W jednym z listów żona prezydenta nazwała siebie _ prawdziwym dyktatorem _.

Łącznie ok. 150 organizacji i osób, w tym prezydent Asad, objętych jest unijnym zakazem wizowym i zamrożeniem aktywów. Według szacunków ONZ w Syrii w wyniku tłumienia antyprezydenckich wystąpień przez siły rządowe oraz starć z dezerterami z armii zginęło co najmniej 8 tys. ludzi. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka ocenia, że od połowy marca 2011 roku w wyniku rewolty śmierć poniosło już ponad 9 tys. osób.

Czytaj więcej na temat Syrii w Money.pl
Obama chce to powiedzieć Asadowi wprost Rząd amerykański przygotowuje jednocześnie kolejny pakiet sankcji ekonomicznych na reżim syryjski.
Apelują do USA o presję i nowe sankcje Syryjscy dysydenci mieszkający w USA zaapelowali do władz w Waszyngtonie, by wywarły presję na prezydenta Syrii Baszara el-Asada i skłoniły go do natychmiastowego ustąpienia ze stanowiska.
Jest zgoda na rozszerzenie sankcji wobec Syrii Państwa unijne osiągnęły zgodę w sprawie objęcia sankcjami wobec Syrii czterech firm syryjskich związanych z wojskiem i reżimem oraz siedmiu osób, w tym trzech Irańczyków - podali dyplomaci w Brukseli.
Tagi: syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz