Notowania

serbia
04.11.2010 13:50

Serbia przeprasza za masakrę w chorwackim Vukovarze

Serbowie zabili wtedy 200 osób. 50 zostało uznanych za zaginionych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Prezydent Serbii Boris Tadić przeprosił za masakrę około 200 chorwackich jeńców wojennych i cywilów w szpitalu w chorwackim Vukovarze po opanowaniu przez Serbów miasta w listopadzie 1991 roku w czasie wojny 1991-1995. *

_ - Jestem tutaj, by oddać cześć ofiarom i wyrazić słowa przeprosin i ubolewania _ - powiedział Tadić dziennikarzom w Vukovarze.

Serbski prezydent przybył dziś z historyczną wizytą do Vukovaru, miasta na wschodzie Chorwacji, miejsca najgorszych okrucieństw w wojnie w Chorwacji w latach 1991-1995. Jego wizyta postrzegana jest jako kolejny krok pojednania pomiędzy Belgradem a Zagrzebiem. Oblężenie Vukovaru rozpoczęło się niemal natychmiast po oficjalnym wystąpieniu Chorwacji z federacji jugosłowiańskiej 25 czerwca 1991 roku.

Leżące przy granicy z Serbią miasto zostało zdobyte przez armię jugosłowiańską i serbskie oddziały paramilitarne po trzymiesięcznym oblężeniu, w którym zginęło co najmniej 1,1 tys. cywilów. W miejscowym szpitalu schroniło się kilkuset chorwackich i innych nieserbskich uchodźców, w przekonaniu, że zostaną ewakuowani pod nadzorem sił międzynarodowych, co uzgodniono w czasie negocjacji armii jugosłowiańskiej z władzami chorwackimi.

20 listopada 1991 roku ze szpitala wywleczono ok. 300 mężczyzn i wywieziono na farmę trzody chlewnej w Ovczarze, gdzie ich torturowano, a następnie wymordowano. Zginęło ok. 200 osób, ok. 50 osób uznano za zaginione. Miejsce pochówku splantowały potem buldożery.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: serbia, przeprosiny, chorwacja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz