Notowania

wiadomości
13.07.2012 19:42

Francja-lawina-rodziny

W Chamonix, światowej stolicy alpinizmu, spotkały się rodziny dziewięciu ofiar śmiertelnych, które zginęły wczoraj pod lawiną jaka zeszła w Masywie Mont Blanc. W uroczystościach żałobnych udział wziął ambasador Wielkiej Brytanii.

Podziel się
Dodaj komentarz

Do tragedii doszło na Mont Maudit "Przeklętej górze", której zboczami prowadzi niezwykle popularny wśród alpinistów letni szlak na Mont Blanc, najwyższy szczyt Europy. Wśród ofiar było trzech Brytyjczyków -stąd w Chamonix obecność ambasadora Zjednoczonego Królestwa, który przyznał, że Alpy stanowią dla jego rodaków jedno z ulubionych miejsc spędzania wakacji. Mont Maudit jako pierwsi zdobyli także obywatele Wielkiej Brytanii. Działo się to w 1878 roku.
Tym razem 28. osobowa ekipa złożona z przedstawicieli kilku narodowości wyruszyła o świcie. Wiał silny wiatr. Po czterogodzinnej wspinaczce, gdy znaleźli się na północnej ścianie "Przklętej góry" zeszła na nich lawina. Nie wiadomo co ją spowodowało. W tym rejonie jest dużo świeżego śniegu, który jednak ze względu na panujące tam temperatury jest słabo przyczepiony do podłoża. Możliwe, że oderwanie się lodu, który ruszył masy śniegu, zostało spowodowane uderzeniem czekana. Wszyscy członkowie wyprawy byli świetnie wyposażeni. Tę trasę latem codziennie przemierzają setki alpinistów.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz