Notowania

niemcy
30.06.2009 18:02

Niemcy: wybitna tancerka i choreografka Pina Bausch nie żyje

W Niemczech zmarła w wieku 68 lat wybitna tancerka i choreografka Pina Bausch. Uważana za prekursorkę teatru tańca stworzyła charakterystyczny styl tańca i współczesnego spektaklu baletowego.           

Podziel się
Dodaj komentarz

O śmierci Piny Bausch poinformowała rzeczniczka kierowanego przez nią Teatru Tańca w niemieckim Wuppertalu. Bausch zmarła dziś rano, zaledwie pięć dni po tym jak zdiagnozowano u niej raka.

Pina Bausch stała od 1972 r. na czele zespołu Teatru Tańca w Wuppertalu, nazwanego później jej imieniem. Wcześniej uczyła się tańca w Niemczech i w Nowym Jorku, gdzie była członkiem kompanii baletowej Metropolitan Opera.

Bausch stworzyła unikalną, nowatorską formę teatru tańca, pełnego ekspresji i eksponującego stany emocjonlne, wykorzystującego elementy rożnych gatunków sztuki. Charakterystycznym motywem jej spektakli są powtórzenia ruchów tancerzy, a także całych scen z udziałem wielu aktorów.

Często podejmowała w swojej twórczości problematykę relacji między kobietami i mężczyznami, a jeden ze spektakli zainspirował Pedro Almodovara do nakręcenia filmu "Porozmawiaj z nią". Pina Bausch pojawiła się w nim na ekranie.

Tagi: niemcy, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz