Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
times square
14.05.2010 06:29

Aresztowano podejrzanego o zamach na Times Square

Zeznał on, że pomagał w organizacji udaremnionego zamachu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Władze Pakistanu aresztowały mężczyznę związanego z pakistańskimi talibami, który zeznał, że pomagał w organizacji udaremnionego zamachu na Times Square - podał dziennik _ Washington Post _.

Zatrzymany przedstawił śledczym _ niezależny strumień _ dowodów na to, że to pakistańscy talibowie stali za próbą zamachu na nowojorski Times Square, której dokonał pakistański imigrant Faisal Shahzad.

Aresztowany, związany najprawdopodobniej z organizacją Tehrik-e-Taliban (TTP), zeznał również, że pomógł Shahzadowi wyjechać do Pakistanu na szkolenie w zakresie konstruowania bomb.

Jak wynika z doniesień _ Washington Post _, zaangażowani w śledztwo urzędnicy dostrzegli rozbieżności w zeznaniach Shahzada i mężczyzny aresztowanego w Pakistanie.

Wcześniej w czwartek przedstawiciele amerykańskich organów ścigania poinformowali, że podczas porannej obławy w stanach Massachusetts, Nowy Jork i New Jersey aresztowali trzy osoby mające związki z Shahzadem. Dwie z nich to Pakistańczycy.

_ - Ci ludzie są powiązani z Shahzadem, ale wciąż próbujemy ustalić, jaka dokładnie była natura tego powiązania _ - powiedział amerykański prokurator generalny Eric Holder.

_ - Istnieją przynajmniej powody do podejrzeń, że przekazywali mu (Shahzadowi) pieniądze _ - dodał. Jak jednak podkreślił, śledczy wciąż próbują ustalić, czy zatrzymani byli świadomi, na jaki cel przeznaczone były ich pieniądze.

1 maja wieczorem Shahzad umieścił bombę zegarową w samochodzie, który zaparkował przy Times Square. Wydobywający się z auta dym został jednak dostrzeżony przez okolicznych sprzedawców i wybuch udaremniono. Policja aresztowała Shahzada dwa dni później na nowojorskim lotnisku im. Kennedy'ego, skąd zamierzał wylecieć do Dubaju.

Prokuratura postawiła Shahzadowi pięć zarzutów, w tym usiłowania użycia broni masowego rażenia, zabicia i okaleczenia ludzi na terytorium Stanów Zjednoczonych. W razie skazania grozi mu dożywotnie więzienie.

Niedoszły zamachowiec przyznał się do próby zdetonowania bomby oraz do tego, że został w tej dziedzinie przeszkolony w Pakistanie. Zapewnia jednak, że działał w pojedynkę.

Tagi: times square, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz