Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Bądź świadomy" - projekt dotyczący kradzieży intelektualnej

0
Podziel się:

7 tys. uczniów i ponad 300 nauczycieli z 22 szkół wzięło udział w
tegorocznej edycji projektu "Bądź świadomy", który ma na celu uświadomienie młodzieży, że ściąganie
z internetu pirackich nagrań muzycznych, filmów czy programów komputerowych to kradzież.

7 tys. uczniów i ponad 300 nauczycieli z 22 szkół wzięło udział w tegorocznej edycji projektu "Bądź świadomy", który ma na celu uświadomienie młodzieży, że ściąganie z internetu pirackich nagrań muzycznych, filmów czy programów komputerowych to kradzież.

Podsumowanie tegorocznej edycji projektu "Bądź świadomy", realizowanego przez Związek Producentów Audio-Video, Narodowe Centrum Kultury i dziennikarza muzycznego Hirka Wronę, odbyło się w czwartek w siedzibie Polskiego Radia. W spotkaniu uczestniczyła młodzież warszawskich gimnazjów.

Projekt został rozpoczęty w maju. Do tej pory odbyło się 35 spotkań w 22 szkołach w Polsce, podczas których Hirek Wrona tłumaczył uczniom szkół jakie są konsekwencje pobierania nieautoryzowanych pirackich plików (od grzywny po karę pozbawienia wolności), zapoznawał ich z procesem powstawania nagrań muzycznych, filmów oraz programów komputerowych.

Inicjatywa zyskała wsparcie wielu środowisk. Wśród ambasadorów projektu są m.in. dziennikarz i historyk Bogusław Wołoszański, wokalista i kompozytor Łukasz "Mrozu" Mróz, piłkarz, bramkarz Jerzy Dudek, aktor Mateusz Damięcki, zespół Elektryczne Gitary, wokalistka Dorota Miśkiewicz.

Podczas czwartkowego spotkania minister kultury Bogdan Zdrojewski przypomniał, że Polska jeszcze do niedawna znajdowała się na tzw. Watch List - liście krajów, które nie przestrzegają praw autorskich. Jak zauważył Zdrojewski - Polska figurowała na liście od lat, na czym cierpiał jej wizerunek, a skreślona z niej została dopiero w kwietniu 2010.

Jak ocenił minister kradzież własności intelektualnej w Polsce nie tylko psuje wizerunek naszego kraju, ale powoduje również, że ceny płyt czy biletów na koncerty są bardzo drogie.

"Jeżeli Madonna czy jakikolwiek inny artysta przyjeżdża do Polski, to za bilety na swoje koncerty żądają gigantycznych pieniędzy. Dlaczego? Ponieważ Polska nie przestrzega praw autorskich, oni w cenę swego pobytu wliczają koszty związane z piractwem, nielegalnym rozpowszechnianiem skopiowanych płyt, na których ci artyści nie zarabiają" - tłumaczył Zdrojewski. "Jeżeli ograniczymy piractwo, to ceny biletów i płyt będą spadać" - zauważył.

"Wydaje się, że internet (...) sprawia, że jesteśmy anonimowi i możemy sobie na wszystko pozwolić, a poza tym - (...), że wszystko tam należy do nas? Tak nie jest" - mówił aktor Mateusz Damięcki, ambasador projektu "Bądź świadomy".

"Wejście na stronę internetową i przywłaszczenie sobie cudzej własności intelektualnej niczym nie różni się od wyjęcia mi telefonu z kieszeni" - mówił aktor.

"W 2008 roku opublikowano raport, z którego wynikało, że gdyby w ciągu 4 lat, kradzież oprogramowania w Polsce spadłaby o 10 procent, w efekcie powstałoby 2 tys. nowych miejsc pracy, a Polska gospodarka zostałaby zasilona kwotą 2 mld 680 mln zł" - mówił Hirek Wrona.

Projekt "Bądź świadomy" - jak zapewnił minister kultury - będzie kontynuowany w latach kolejnych. Szczegóły projektu oraz lista stron internetowych, na których można legalnie odsłuchiwać bądź pobierać (za opłatą) pliki, znajdują się na stronie www.badzswiadomy.pl (PAP).

agz/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)