Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Michał Kot
|

Belgia: Biskupi podają w wątpliwość celibat

0
Podziel się

Ma to związek z debatą, jaka wybuchła po ujawnieniu skali pedofilii w kościele w Belgii.

Belgia: Biskupi podają w wątpliwość celibat
(historic.brussels/CC/Flickr)
bEgsBnfV

W kontekście debaty, jaka wybuchła po ujawnieniu skali pedofilii w Kościele w Belgii, niektórzy belgijscy biskupi podają w wątpliwość utrzymanie obowiązkowego celibatu duchownych.

_ - Uważam, że Kościół powinien sobie postawić pytanie, czy należy utrzymać obowiązkowy charakter celibatu. Można by powiedzieć, że są księża żyjący w celibacie. Ale jednocześnie, są ludzie, dla których celibat jest po ludzku niemożliwy do utrzymania - i oni również powinni mieć szansę zostać księżmi _ - oświadczył w sobotę biskup Brugii Jozef De Kesel we flamandzkiej telewizji publicznej VRT.

Zyskał wsparcie innego belgijskiego hierarchy, biskupa Liege Aloisa Joustena, który w telewizji francuskojęzycznej RTL-TVI wezwał do debaty na temat celibatu w Kościele. Zastrzegł jednocześnie, że przeprowadzenie debaty nie oznacza koniecznie podjęcia w jej wyniku decyzji o zniesieniu celibatu.

bEgsBnfX

Dzisiaj głos zabrał biskup Hasselt Patrick Hoogmartens, który powiedział: _ - Wcale nie uważałbym za głupie, by żonaci mężczyźni mogli zostać księżmi _. Wprost uznał, że utrzymywanie celibatu jest _ niepotrzebne _.

Na wypowiedź biskupów zareagowała Konferencja Episkopatu Belgii. Jej rzecznik Juergen Mettepenningen powiedział, że priorytetem jest teraz zadośćuczynienie ofiarom wykorzystania seksualnego ze strony księży.

_ - Dopiero w drugiej fazie będziemy mogli rozpocząć debatę, którą sugeruje biskup De Kesel. Ale chodzi tu o debatę w wewnętrznych strukturach Kościoła _ - zaznaczył rzecznik.

W zeświecczonej, choć tradycyjnie katolickiej Belgii tegoroczny sondaż wykazał, że 69 proc. Belgów opowiada się za małżeństwami duchownych, a wśród katolików ten odsetek sięga 73 proc. Dyskusja o celibacie rozgorzała na nowo po ogłoszeniu raportu działającej z poparciem Kościoła komisji w sprawie nadużyć seksualnych w Kościele, do której nadeszło blisko 500 skarg na duchownych, w tym na przypadki pedofilii, których ofiarą były kilkuletnie dzieci.

bEgsBngy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)