Notowania

bryliński
16.12.2010 18:30

Bohater filmu "Dług" ułaskawiony

Wraz z nim Bronisław Komorowski okazał łaskę dwunastu skazańcom.

Podziel się
Dodaj komentarz
(CxOxS/CC/Flickr)

Prezydent Bronisław Komorowski ułaskawił 13 osób - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Jest wśród nich Artur Bryliński - pierwowzór jednego z bohaterów filmu _ Dług _.

Informację o ułaskawieniu Brylińskiego potwierdziły źródła w prokuraturze. Zastosowano wobec niego warunkowe zwolnienie z odbywania reszty kary.

Bryliński, skazany w 1997 roku na 25 lat więzienia za zabójstwo dwóch prześladujących go wcześniej gangsterów, połączone z odcięciem ich głów, był ostatnim z trzech sprawców głośnej zbrodni przedstawionej w filmie, na którym ciążył wyrok sądowy.

Na decyzję dotycząca ułaskawienie Bryliński oczekiwał na wolności. W kwietniu 2006 r. przerwę w odbywaniu orzeczonej w 1997 r. przez Sąd Wojewódzki kary 25 lat więzienia zarządził ówczesny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Zrobił to po zapowiedziach prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który mówił o ułaskawieniu Brylińskiego.

Prezydent odrzucił jednak w 2008 r. pierwszy wniosek o ułaskawienie. Stało się to po zapoznaniu się z wymaganymi stanowiskami stron, choć nie były one wiążące dla głowy państwa. Prokuratura wydała wtedy opinię pozytywną, ale orzekające sądy dwóch instancji negatywną. W tej sytuacji Bryliński w lipcu ponowił wniosek do Lecha Kaczyńskiego o akt łaski. Wówczas ówczesny wiceprokurator generalny Jerzy Szymański przedłużył skazanemu termin przerwy w odbywaniu kary, by mógł on czekać na wolności na decyzję prezydenta.

Spośród pozostałych dwóch sprawców zbrodni Sławomir Sikora został ułaskawiony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w ostatnich dniach jego urzędowania w 2005 r., zaś trzeci wspólnik Tomasz K. - którego rolę sąd uznał za pomniejszą - odsiedział już swój wyrok.

Na początku lat 90. młodzi biznesmeni Bryliński, Sikora i Tomasz K. wplątali się w układy z pochodzącym ze Śląska Grzegorzem G., zajmującym się m.in. handlem kradzionym towarem i wymuszaniem zwrotu fikcyjnych długów. G. zażądał od nich zwrotu nieistniejącej pożyczki. Szantażował ich, groził śmiercią, zmuszał do popełniania przestępstw, m.in. fałszowania czeków.

Brylińskiemu zabrał dokumenty i odcisnął na nożu jego odciski palców, strasząc, że podrzuci ten nóż w miejscu jakiejś zbrodni. W marcu 1994 r. Bryliński z kolegami zwabił Grzegorza G., który przyjechał ze swym _ ochroniarzem _ Mariuszem K. W mieszkaniu Sikory skrępowali ich i wywieźli za miasto. W lesie pod Maciejowicami obaj prześladowcy zostali zabici - nożem i tasakiem.

Odcięte piłką do metalu głowy obu ofiar zostały zmasakrowane, by utrudnić ich identyfikację. Sprawcy pozbyli się bezgłowych ciał, wrzucając je w foliowych workach do Wisły. Głowy i narzędzia zbrodni wrzucili do Pilicy. Zbrodnia wyszła na jaw po kilku dniach, gdy ciała wypłynęły na brzeg. Sprawcy przyznali się policji do zbrodni i szczegółowo o niej opowiedzieli.

Te zdarzenia stały się kanwą głośnego filmu Krzysztofa Krauzego _ Dług _. Reżyser nie ukrywał, że film to jego głos za ułaskawieniem sprawców zbrodni, którzy byli jednocześnie ofiarami. Jako pierwsze informację o ułaskawieniu Brylińskiego podało Radio ZET.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: bryliński, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz