Notowania

inwestor
26.11.2009 16:14

Majątek SD do końca roku przejmą prywatni inwestorzy lub fundacja

Szef Stronnictwa Demokratycznego Paweł Piskorski chce sprzedać do 31 grudnia majątek partii składający się z kilku nieruchomości w różnych miastach Polski. Jeśli nie znajdą się chętni inwestorzy, budynki kupi założona przez członków Stronnictwa Fundacja Samorządność i Demokracja.

Podziel się
Dodaj komentarz

Szef Stronnictwa Demokratycznego Paweł Piskorski chce sprzedać do 31 grudnia majątek partii składający się z kilku nieruchomości w różnych miastach Polski. Jeśli nie znajdą się chętni inwestorzy, budynki kupi założona przez członków Stronnictwa Fundacja Samorządność i Demokracja.

Chodzi o nieruchomości w atrakcyjnych lokalizacjach m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Szczecinie, Elblągu, Bielsku-Białej oraz Jeleniej Górze.

W Warszawie SD wystawiło do sprzedaży swoją główną siedzibę, mieszczącą się w zabytkowej kamienicy przy ulicy Chmielnej 9, w samym centrum. W Krakowie, partia posiada atrakcyjny pałacyk przy ulicy Batorego 14, o łącznej powierzchni ok. 2 tys. metrów kw. oraz spory ogród w centrum Krakowa.

W Szczecinie siedziba Stronnictwa mieści się w poniemieckiej willi o powierzchni 470 metrów kw. na działce o powierzchni ponad 1100 m. kw, położonej również w centrum miasta. We Wrocławiu Stronnictwo wystawiło na sprzedaż zabytkową piętrową kamienicę przy ul. Świdnickiej 36, w jednej z najbardziej atrakcyjnych części miasta.

Piskorski powiedział PAP, że decyzja o sprzedaży majątku partii do końca roku jest podyktowana ustawą o partiach politycznych. "Jeśli mamy działać jak normalna partia, PKW ma przyjmować nasze sprawozdania, musimy pozbyć się majątku" - powiedział.

Ustawa o partiach politycznych stanowi, że partia nie może prowadzić działalności gospodarczej. W myśl tych przepisów partia polityczna może pozyskiwać dochody pochodzące jedynie z oprocentowania środków zgromadzonych na rachunkach bankowych i lokatach, z obrotu obligacjami Skarbu Państwa i bonami skarbowymi Skarbu Państwa, ze zbycia należących do niej składników majątkowych. Partia polityczna może użyczać posiadane nieruchomości i lokale jedynie na biura poselskie, senatorskie oraz biura radnych gminy, powiatu albo województwa.

Piskorski podkreślił, że nie zgadza się na taką sytuację, by zachować majątek i czerpać z niego korzyści. "Partia nie jest po to, by zarządzać nieruchomościami" - mówił.

Poinformował, że otrzymał już siedem ofert kupna nieruchomości i obecnie toczą się rozmowy z potencjalnymi inwestorami. Zapewnił, że żadna część majątku partii nie zostanie sprzedana poniżej jej wartości rynkowej. "Wygra najlepsza oferta" - dodał. Piskorski odniósł się w ten sposób do zarzutów grupy działaczy, którzy sprzeciwiają się jego polityce i uważają, że tryb oraz sposób, w jaki szef SD chce sprzedać majątek jest niezgodny z wcześniejszymi ustaleniami.

Zaznaczył jednocześnie, że jeśli nie uda się sprzedać budynków inwestorom prywatnym, to nieruchomości SD kupi założona przez członków Stronnictwa Fundacja Samorządność i Demokracja.(PAP)

joko/ la/ jra/

Tagi: inwestor, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz