Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Meller: potrzebujemy konstytucji europejskiej, żeby prowadzić wspólną politykę wobec Rosji

0
Podziel się:

Polska potrzebuje konstytucji europejskiej po
to, żeby prowadzić razem z innymi krajami Unii Europejskiej
wspólną politykę zagraniczną, w tym także wobec Rosji - powiedział
we wtorek były polski minister spraw zagranicznych prof. Stefan
Meller podczas wygłoszonego w Paryżu wykładu pt. "Polska w
polityce rosyjskiej".

Polska potrzebuje konstytucji europejskiej po to, żeby prowadzić razem z innymi krajami Unii Europejskiej wspólną politykę zagraniczną, w tym także wobec Rosji - powiedział we wtorek były polski minister spraw zagranicznych prof. Stefan Meller podczas wygłoszonego w Paryżu wykładu pt. "Polska w polityce rosyjskiej".

Prof. Meller gościł we wtorek w paryskiej stacji Polskiej Akademii Nauk. W wykładzie zwrócił uwagę, że "wielkim dramatem" w polsko-rosyjskich konfliktach na przestrzeni wieków jest brak "wspólnego języka". Jego zdaniem, Rosja, w przeciwieństwie do Polski, nie podjęła dotychczas wysiłku, żeby rozliczyć się ze swoją historią, m.in. w relacjach z Polską.

W opinii Mellera, priorytetem polskiej polityki wschodniej powinno być wspólne z innymi krajami Unii Europejskiej wpływanie na demokratyzację Rosji.

"Jeżeli chcemy mieć wpływ na miejsce, znaczenie i kierunki rozwoju Rosji wobec Europy, to musimy wziąć aktywny udział w tworzeniu konstytucji europejskiej. Bo tylko jak powstanie ta konstytucja, powstanie wspólna polityka zagraniczna, a polityka wschodnia jest jej częścią" - podkreślił w rozmowie z PAP Meller.

Nie chciał przesądzać, czy ma być to konstytucja w formie rozważanego obecnie traktatu uproszczonego. "Przedwczesne jest mówienie dziś o kryzysie w pracach nad konstytucją. Wypracowanie wspólnej treści dla 27 państw UE jest nadal możliwe" - podkreślił prof. Meller.

Prof. Meller, dyplomata i historyk, był ministrem spraw zagranicznych w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza od października 2005 do maja 2006 roku. W latach 1996-2001 był ambasadorem Polski w Paryżu, w latach 1996-2001 - ambasadorem Polski w Moskwie. Znawca nowożytnej i najnowszej historii Polski i Europy, autor wielu książek i artykułów dotyczących historii Francji (m.in. współautor z prof. Janem Baszkiewiczem "Rewolucji francuskiej 1789- 94").

Szymon Łucyk (PAP)

szl/ gsi/

polityka
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)