Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Moskwa: Nie atakujemy rurociągów

0
Podziel się:

Strategiczny ropociąg Baku-Ceyhan nie jest celem naszych bomb - zapewnia Kreml.

Moskwa: Nie atakujemy rurociągów
(PAP/EPA)

ac">fot: PAP/EPAfot: PAP/EPA[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://www.money.pl/galeria/rejon;walk;w;osetii;poludniowej;i;gruzji,galeria,1331,0.html)aktualizacja 15:05

Rosja zdementowała gruzińskie doniesienia, jakoby jej lotnictwo bombardowało gruzińskie rurociągi naftowe, w tym przebiegający przez Gruzję odcinek strategicznego rurociągu z Baku do tureckiego portu Ceyhan.

_ - Nie bombardujemy rurociągów naftowych _ - powiedział na konferencji prasowej w Moskwie zastępca szefa rosyjskiego sztabu generalnego, generał Anatolij Nogowicyn. Wcześniej zaznaczył, że rosyjskie samoloty atakują tylko gruzińskie instalacje wojskowe.

Zbudowany dla zamorskiego eksportu azerskiej ropy rurociąg Baku-Ceyhan omija wygiętym ku północy łukiem terytorium skonfliktowanej z Azerbejdżanem Armenii. Jego gruziński odcinek liczy 249 kilometrów i znajduje się daleko od strefy działań wojennych, przebiegając na południe od Tbilisi.

Moskwa ogłasza aresztowanie gruzińskich szpiegów

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa FSB aresztowała dziesięciu agentów gruzińskiego wywiadu, którzy przygotowywali _ akty terrorystyczne _ na terytorium Rosji - poinformował szef FSB Aleksandr Bortnikow.

Gruzińscy agenci _ szpiegowali bazy wojskowe i przygotowywali akty terrorystyczne, szczególnie na terytorium Federacji Rosyjskiej _ - powiedział Bortnikow, nie podając innych szczegółów.

Rosyjskie samoloty bombardowały Gruzję

Ponad 50 samolotów rosyjskich prowadziło jednoczesne bombardowania celów gruzińskich w ciągu ostatnich godzin - podało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Gruzji.

Ministerstwo ostrzegło, iż celem rosyjskich nalotów może także stać się stolica kraju Tbilisi.

W nocy z niedzieli na poniedziałek - zakomunikował MSZ - w przestrzeni powietrznej Gruzji znajdowało się jednocześnie kilkadziesiąt bojowych samolotów Rosji.

Rosjanie: W walkach zginęło 18 żołnierzy

_ - W walkach na terytorium Gruzji rosyjskie siły zbrojne straciły dotąd 18 poległych, w tym jednego oficera - _ poinformował zastępca szefa rosyjskiego sztabu generalnego, generał Anatolij Nogowicyn.

Według niego, straty lotnictwa wynoszą cztery samoloty: trzy poddźwiękowe samoloty myśliwsko-szturmowe Su-25 (oznaczenie zachodnie Frogfoot) i jeden naddźwiękowy bombowiec Tu-22 (oznaczenie zachodnie Blinder).

Nogowicyn dodał, iż 14 szeregowych i podoficerów zaginęło bez wieści, a wśród łącznie 52 rannych jest dowodzący armią generał Anatolij Chrulew.

Gruzini obronili Gori

Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili ogłosił, że siły gruzińskie odparły atak rosyjskich czołgów w odległości pięciu kilometrów od miasta Gori. Gori - miejsce urodzenia Józefa Stalina - leży niedaleko administracyjnej granicy między Gruzją a Osetią Południową.

Saakaszwili oskarżył Rosję, iż dąży do zastąpienia obecnego rządu w Tbilisi. Zdaniem gruzińskiego prezydenta, Moskwa chce przede wszystkim kontrolować główne szlaki energetyczne przebiegające przez Kaukaz.

Nie chodzi o Osetię Południową lecz o kontrolowanie szlaków energetycznych - powiedział gruziński prezydent.

_ - Działania Federacji Rosyjskiej nie zagrażają wyłącznie obywatelom Gruzji, lecz także przebywającym tu obecnie zagranicznym dygnitarzom _ - ostrzegło ministerstwo.

W Gruzji aktualnie prowadzi rozmowy m.in. szef dyplomacji francuskiej Bernard Kouchner. Francja przewodniczy w tym półroczu UE.

*Premier Rosji Władimir Putin *powiedział, że w gruzińskim konflikcie Zachód myli agresorów z ofiarami
MSW Gruzji podało w poniedziałek, że w nocy samoloty rosyjskie zbombardowały m.in. miasto Gori, bazę wojskową oraz instalacje radarowe międzynarodowego lotniska pod Tbilisi. Radary zostały _ lekko uszkodzone _, jednakże port lotniczy nadal funkcjonuje - podano w komunikacie resortu spraw zagranicznych.

W poniedziałek połączenia lotnicze z Tbilisi odwołały regularnie tu lądujące linie Azerbejdżanu.

Gruzińskie wojska zablokowane w Abchazji

Władze Abchazji informują o zablokowaniu wojsk gruzińskich znajdujących się w górnej części Wąwozu Kodorskiego. Jest to ostatnia enklawa w Abchazji, kontrolowana przez wojska gruzińskie.

Minister obrony Abchazji Mirab Kiszmarija poinformował, że jego siły zbrojne zablokowały wszelkie drogi dojazdowe i górskie przejścia do wąwozu. Mieszkańcy Abchazji zaproponowali, że utworzą tak zwany korytarz humanitarny, przez który będą mogli wyjść stamtąd gruzińscy żołnierze i cywile. Minister zagroził, że jeśli gruzińscy żołnierze nie opuszczą wąwozu to - rozpocznie się wojskowa operacja ich usunięcia.

Abchazja przez dwa ostatnie dni ostrzeliwała gruzińskie pozycje w Wąwozie Kodorskim. Abchazja - tak jak Osetia Południowa - jest zbuntowaną gruzińską prowincją, wspieraną przez Rosję.

Moskwa stawia ultimatum

Rosja wystosowała w poniedziałek rano ultimatum siłom gruzińskim w Abchazji, aby złożyły broń - podała agencja Reutera, powołując się na Interfax cytujący rosyjskie dowództwo. Gruzja natychmiast odrzuciła rosyjskie ultimatum.

Sekretarz gruzińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Lomaja poinformował, że dowódca rosyjskich sił pokojowych w Abchazji, generał Siergiej Czaban, przekazał ultimatum przez oenzetowskich obserwatorów wojskowych w regionie.

Jeśli ultimatum zostanie odrzucone, zostaną użyte wszystkie konieczne środki - zapowiedział generał Chaban.

Ultimatum wygasło o godzinie 8.00 rano czasu polskiego.

Rzecznik gruzińskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych powiedział, że gruzińskie siły się nie rozbroją. Również gruziński minister stanu ds. reintegracji Temur Jakobaszwili oświadczył w telewizji Rustawi-2, że żaden gruziński policjant nie odda broni.

Kouchner: Gruzja chce pokoju

_ - Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili jest zdecydowany doprowadzić do pokojowego rozwiązania obecnego kryzysu - _ zapewnił przebywający z misją mediacyjną w Tbilisi szef dyplomacji francuskiej Bernard Kouchner. Minister wypowiadał się w wywiadzie, nadanym rano przez stację radiową RTL.

Kouchner, który w niedzielę spotkał się z gruzińskim prezydentem, powiedział, że Saakaszwili _ zaakceptował niemal wszystkie propozycje _, przedstawione mu przez ministra.

Kouchner powtórzył, że propozycje Francji - przewodniczącej w tym półroczu Unii Europejskiej - zakładają poszanowanie terytorialnej integralności Gruzji, zawarcie natychmiastowego bezwarunkowego rozejmu, wycofanie sił na pozycje sprzed 6 sierpnia (początku konfliktu) oraz zaakceptowanie międzynarodowej obecności na terenach konfliktu.

Kouchner ujawnił, iż towarzyszyć będzie prezydentowi Nicolasowi Sarkozy'emu w czasie jego wizyty w Moskwie, planowanej na wtorek. Celem wizyty Sarkozy'ego - dodał francuski minister w wywiadzie dla RTL - będzie _ podjęcie próby sfinalizowania _ porozumienia rozejmowego pomiędzy Gruzją a Rosją.

Niemcy wzywają do zawieszenia broni

Niemcy wezwały w poniedziałek do natychmiastowego zawieszenia broni w konflikcie wokół separatystycznych regionów gruzińskich Abchazji i Osetii Południowej oraz do podjęcia rozmów: _ - Nie ma usprawiedliwienia dla dalszych ataków _ - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Gernot Erler w porannym programie telewizji ZDF.

- _ Ponownie wzywamy stronę rosyjską do przerwania ataków i wyjścia na przeciw wysiłkom mediacyjnym _ - dodał. Według Erlera wydarzenia w Gruzji pokazały zdecydowana przewagę sił rosyjskich: - _ Nadszedł czas na zawieszenie broni, przerwanie działań wojennych i podjęcie rozmów _ - ocenił Erler.

Bronił on także planowanego na piątek spotkania kanclerz Angeli Merkel z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem w Soczi nad Morzem Czarnym.

Zdaniem Erlera odwołanie wizyty byłoby błędem. - _ Jest ważne, by rozmawiać teraz z odpowiedzialnymi za sytuację _ - powiedział.

Sarkozy jedzie do Gruzji

_ - Prezydent Francji Nicolas Sarkozy uda się we wtorek do Gruzji - _poinformował gruziński prezydent Micheil Saakaszwili. Służba prasowa francuskiego prezydenta odmówiła jednak potwierdzenia tej informacji. Francja sprawuje w tym półroczu przewodnictwo w UE.

Również na wtorek planowana jest wizyta Sarkozy'ego w Moskwie. W rozmowach z rosyjskimi politykami ma mu towarzyszyć szef dyplomacji francuskiej Bernard Kouchner, który po rozmowach w Tbilisi oczekiwany jest jeszcze w poniedziałek w rosyjskiej stolicy.

Moskwa nie chce zawieszenia broni, chce misji OBWE

Rosja odrzuciła gruzińską propozycję w sprawie zawieszenia broni ze względu - jak twierdzi - na trwające walki. Moskwa nie rozważy teraz nawet dokumentu w sprawie rozejmu podpisanego przez prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego.

_ - Zgodnie z informacjami rosyjskich sił pokojowych w Osetii Południowej, Gruzja nadal wykorzystuje oddziały wojskowe i z tego względu nie możemy rozważyć tego dokumentu _ - powiedział dziennikarzom rzecznik Kremla.

Wcześniej zastępca szefa rosyjskiego sztabu generalnego, generał Anatolij Nogowicyn oświadczył, że jednym z niezbędnych warunków zawieszenia broni jest zawarcie przez Rosję i Gruzję _ prawnie wiążącego traktatu o niestosowaniu siły _.

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew opowiedział się w poniedziałek za ustanowieniem misji OBWE w Osetii Płd. - napisała AFP.

_ - Miedwiediew opowiedział się za tym, by misja przedstawicieli OBWE stacjonowała w regionie Osetii Płd. _ - głosi oświadczenie Kremla na temat rozmowy telefonicznej prezydenta Rosji z prezydent Finlandii Tarją Halonen.

Finlandia sprawuje obecnie przewodnictwo w OBWE.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)