Notowania

chmura
01.07.2009 16:40

Oberwanie chmury nad aglomeracją trójmiejską

# dochodzi inf. o czasowym wstrzymaniu ruchu pociągów #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi inf. o czasowym wstrzymaniu ruchu pociągów #

1.07. Gdańsk (PAP) - Zalane ulice, torowiska i piwnice - to efekt oberwania chmury nad aglomeracją trójmiejską w środę po południu. Miejscami spadł też grad. W centrum Gdańska z powodu dużej ilości wody są kłopoty z przejechaniem wieloma ulicami.

Marcin Czeczatka z IMiGW w Gdyni powiedział PAP, że w ciągu 15 minut miejscami spadło 12-15 litrów wody na metr kwadratowy. "To jakby wylać wiadro wody na powierzchnię jednego metra" - dodał. Poinformował, że średnio w Polsce miesięcznie spada około 50 litrów wody na m kw.

Zapewnił, że nawet tak duży opad nie stanowi zagrożenia powodziowego. "Może być to jedynie chwilowy problem dla kanalizacji" - dodał.

Dariusz Grabowski z Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa w Gdańsku poinformował PAP, że Straż Pożarna przyjęła już prawie sto zgłoszeń o zalanych piwnicach w Gdańsku, Gdyni i w powiecie wejherowskim. "Myślę, że będzie ich coraz więcej, gdy ludzie wrócą z pracy do domu i zobaczą skutki ulewy" - dodał.

Czeczatka poinformował też, że na późne popołudnie w środę synoptycy przewidują jeszcze opady deszczu i burzę w rejonie Trójmiasta.

Jak poinformowała PAP rzecznik prasowy spółki Polskie Linie Kolejowe Oddział Regionalny w Gdańsku Ewa Cymanowicz-Ginter, ulewa spowodowała osunięcie się na tory fragmentu skarpy w wąwozie, którym przez centrum miasta biegną tory kolejowe.

"W miejscu, gdzie nastąpiło osunięcie, prowadzone były prace na skarpie i nie była ona jeszcze zabezpieczona" - wyjaśniła Cymanowicz-Ginter przyczynę osunięcia się ziemi i gruzu.

Jak wyjaśniła rzeczniczka, w tej chwili ruch pociągów na trasie Gdańsk-Tczew jest niemożliwy. "Za około godzinę powinniśmy oczyścić jeden z torów i wówczas przywrócimy częściowo ruch. Usunięcie zawaliska z drugiego toru potrwa około kilku godzin" - powiedziała dodając, że trwają ustalenia czy wprowadzać komunikację zastępczą.(PAP)

bls/ aks/ pz/ jbr/

Tagi: chmura, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz