Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jerzy Malczyk
|

Przewoźnicy w Rosji protestują przeciwko odejściu od karnetów TIR

0
Podziel się

O swojej decyzji Federalna Służba Celna poinformowała 4 lipca.

Przewoźnicy w Rosji protestują przeciwko odejściu od karnetów TIR
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
bErUlINx

Przewoźnicy drogowi w Rosji protestują przeciwko planom zaprzestania przez rosyjską Federalną Służbę Celną (FTS) akceptowania międzynarodowych karnetów TIR i wprowadzenia wymogu przedkładania dodatkowych gwarancji finansowych. Nowe przepisy mają wejść w życie od 14 sierpnia.

Jak informuje w poniedziałek dziennik _ Kommiersant _, w listach do premiera Federacji Rosyjskiej Dmitrija Miedwiediewa, jego zastępców - Igora Szuwałowa i Arkadija Dworkowicza, a także do MSZ FR i Eurazjatyckiej Komisji Gospodarczej (EKG) ostrzegli oni, że decyzja Federalnej Służby Celnej _ sparaliżuje międzynarodowe przewozy samochodowe na granicach Rosji _. Zaapelowali też do rządu FR o uchylenie _ jednostronnej i bezprawnej _ decyzji FTS.

Przedstawiciel RATEK, stowarzyszenia firm handlujących komputerami i elektronicznym sprzętem gospodarstwa domowego, Anton Guśkow oświadczył, że nowe przepisy uderzą w importerów we wrześniu i październiku, tj. w szczycie sezonu sprzedaży. Zauważył on, że ceny wzrosną, a część towarów trafi do sklepów z opóźnieniem.

bErUlINz

O swojej decyzji Federalna Służba Celna poinformowała 4 lipca. Uzasadniła ją długami, jakie wobec skarbu państwa ma Stowarzyszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych (ASMAP), obsługujące w Rosji system TIR.

Według FTS zadłużenie to przekracza 20 mld rubli (604 mln dolarów) i jest nieściągalne. Stowarzyszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych temu zaprzecza. Utrzymuje, że w latach 2004-13 organy celne wystąpiły z roszczeniami na kwotę 945 mln rubli (28,5 mln USD), z czego ASMAP uregulowało 202 mln rubli (6,1 mln dolarów). Pozostałe pretensje Stowarzyszenie uznało za bezpodstawne.

W piśmie do szefa Federalnej Służby Celnej Andrieja Bieljaninowa ASMAP podkreśliło, że nowe wymagania FTS _ nie znajdują podstawy ani w zasadach funkcjonującego prawodawstwa, ani w obiektywnej ocenie sytuacji z zastosowaniem Konwencji TIR na terytorium Federacji Rosyjskiej _ i że wprowadzenie nowych przepisów _ spowoduje naruszenie międzynarodowych zobowiązań FR oraz przyniesie istotny uszczerbek dla wszystkich uczestników międzynarodowej wymiany handlowej _.

_ ASMAP wyraża głębokie zaniepokojenie powstałą sytuacją i prosi FTS Rosji o odwołanie podjętej decyzji _ - czytamy w piśmie.

bErUlINF

Nowe regulacje wprowadzają wymóg przedkładania przez przewoźników gwarancji bankowych lub poręczeń, a także precyzyjnego wytyczania i konsultowania trasy samochodu ciężarowego transportującego ładunek na terytorium Rosji.

Transport towarów samochodami ciężarowymi reguluje przyjęta pod egidą ONZ w listopadzie 1975 roku międzynarodowa konwencja celna (Konwencja TIR). Przystąpiło do niej 68 państw.

Konwencja uprościła procedury na przejściach granicznych i w urzędach celnych, by skrócić czas transportu. Przewoźnicy nie muszą przy każdym przekraczaniu granicy przechodzić kontroli i wnosić opłat celnych. Po kontroli w kraju załadunku samochód jest plombowany, a przewoźnik otrzymuje karnety TIR. Gwarantują one opłacenie należności celnych do 60 tys. euro. Za wystawienie książeczki TIR pobierana jest opłata w wysokości do 100 dolarów za każdą partię towaru.

System jest obsługiwany przez Międzynarodową Unię Transportu Drogowego (IRU), a w poszczególnych państwach przez krajowe organizacje przewoźników. W Rosji jest to ASMAP, a w Polsce - Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych (ZMPD).

bErUlING

Przepisy konwencji stanowią również, że nowe regulacje nie mogą być wprowadzane bez konsultacji z pozostałymi stronami. Rosja konsultacji takich nie przeprowadziła.

Zdziwienie z powodu planów wprowadzenia przez FR nowych przepisów wyraziła już Komisja Europejska. Ostrzegła ona, że zapowiedziane regulacje doprowadzą do poważnych zakłóceń w handlu Unii Europejskiej z Rosją. Swoje zaniepokojenie wobec rządu FR wyraziły też te kraje UE, które decyzja Federalnej Służby Celnej dotknie w największym stopniu, w tym Polska.

Z Unii Europejskiej na Wschód - przede wszystkim do Rosji - transportem samochodowym przewożonych jest ponad 50 mln ton ładunków rocznie. Około 20 proc. rynku przewozów do Rosji przypada na przewoźników z Polski. Polscy przewoźnicy wykonują rocznie około 270 tys. przewozów.

Na granicy Federacji Rosyjskiej w porozumieniu z FTS poręczenia wydaje tylko spółka Rostek. Za swoje usługi każdorazowo pobiera od 25 tys. do 40 tys. rubli (od 755 do 1200 dolarów). Według mediów w Rosji to właśnie ona przejmie lwią część biznesu ASMAP.

bErUlINH
Czytaj więcej w Money.pl
Zbeszcześcili flagę Rosji. To prowokacja? Wasiljew nie wykluczył, że zdarzenie to może mieć związek z przyznaniem przez Rosję tymczasowego azylu byłemu analitykowi służb specjalnych USA Edwardowi Snowdenowi.
Opozycja w Rosji "się zestarzała". Co się stało? Część rosyjskiej młodzieży i studentów przestała brać udział w wiecach opozycji, trzon protestów tworzy obecnie wykształcona 40-letnia inteligencja, zmieniły się też hasła, a miejsce euforii zajął pesymizm.
bErUlIOa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)