Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Terroryści rekrutują we francuskich więzieniach

0
Podziel się:

Szefowa francuskiego MSW jest zaniepokojona nową taktyką islamistów.

Terroryści rekrutują we francuskich więzieniach
(PAP)
bESDxfIl

We Francji aresztowano w tym roku 55 islamistów. Francuskie więzienia stały się ulubionymi miejscami rekrutacji, prowadzonej przez islamistyczne ugrupowania - powiedziała minister spraw wewnętrznych Michele Alliot-Marie.

_ - Mogę ujawnić, że 89 islamistycznych aktywistów aresztowano we Francji w 2007 roku, a 55 od początku tego roku _ - powiedziała Alliot-Marie w wywiadzie dla _ Le Figaro _.

Więzienia i niektóre biedne przedmieścia z wielką liczbą rodzin pochodzących z Maghrebu i Czarnej Afryki stały się dla radykalnych islamistów ulubionymi miejscami werbunku. Alliot-Marie podkreśliła, że jest tym zaniepokojona.

bESDxfIn

_ - Zasugerowałam moim europejskim kolegom stworzenie podręcznika o islamizmie w więzieniach, aby lepiej informować (służby więzienne) o tym, jak wykrywać tego rodzaju werbunek i jak mu zapobiegać _ - powiedziała szefowa francuskiego MSW.

Według Alliot-Marie, niektórzy islamiści wciąż udają się do Iraku, ale umocniły się pakistańskie i afgańskie siatki islamistyczne i na tamtym obszarze koncentrują się obecnie _ obiekty treningowe i ośrodki indoktrynacji _.

Francuska minister mówiła też o zmianie taktyki Al-Kaidy. - _ Kilku przywódców państw nad Zatoką Perską powiedziało mi, że ataki organizowane z dużym wyprzedzeniem ustępują miejsca atakom okazjonalnym, nieplanowanym, których dokonują indywidua indoktrynowane przez internet - powiedziała Alliot-Marie. - Czasem nie należą oni nawet do żadnej siatki. Dlatego też to nowe zagrożenie jest o wiele trudniejsze do wykrycia _.

bESDxfIt

Szefowa francuskiego MSW opowiada się za rozszerzeniem sprawdzania pasażerów linii lotniczych. Obecnie w przypadku lotów z pięciu krajów, w tym z Pakistanu i Jemenu, dane pasażerów uznanych za _ niebezpiecznych _ są przekazywane francuskim władzom, w porozumieniu z liniami lotniczymi.

Alliot-Marie chciałaby rozszerzyć tę praktykę na inne kraje i na loty z międzylądowaniami, aby np. zapobiec przybyciu do Francji z Pakistanu przez Szwajcarię kogoś, kto chciałby zatrzeć swoje ślady.

bESDxfIO
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)