Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nadzór bankowy. Polska na niego się nie zgodzi

0
Podziel się:

- Ta propozycja jest nie do przyjęcia - tak minister do spraw europejskich Piotr Serafin ocenił pomysł utworzenia wspólnego nadzoru bankowego.

Nadzór bankowy. Polska na niego się nie zgodzi
(Redbaron/Dreamstime.com)

_ - Ta propozycja jest nie do przyjęcia _ - tak minister do spraw europejskich Piotr Serafin ocenił pomysł utworzenia wspólnego nadzoru bankowego. Ma on być dla strefy euro, choć kraje spoza niej też są zaproszone do uczestnictwa, ale ze wszystkimi obowiązkami i bez pełnych praw przy podejmowaniu decyzji.

Minister rozmawiał w Brukseli między innymi na ten temat z przedstawicielami gabinetu przewodniczącego Rady Europejskiej.

Piotr Serafin nie wykluczył w przyszłości bliższej współpracy Polski z europejskim nadzorem, ale nie w obecnym kształcie.

Europejski nadzór bankowy to pierwszy krok na drodze do utworzenia unii bankowej. Dzięki niej instytucje finansowe będą pod ściślejszą kontrolą, co ma uchronić Europę przed powtórką z kryzysu. Wspólny nadzór powinien ruszyć w przyszłym roku, jeśli zaakceptują go wszystkie kraje członkowskie.

Zgodnie z propozycją Brukseli, nadzór oddaje władzę Europejskiemu Bankowi Centralnemu. To on ma decydować o udzielaniu licencji bankowych, przejmowaniu pakietów akcji, zalecaniu bankom zwiększania kapitałów czy o ratowaniu bądź likwidowaniu zagrożonych banków.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska musi podjąć tę kluczową decyzję _ - Wybór ma się dokonać w najbliższych miesiącach, do końca 2012 roku - _ twierdzi komisarz UE Janusz Lewandowski.
To dobra wiadomość dla Polskich banków Dzięki temu zagraniczne instytucje będą musiały bardziej liczyć się z naszymi. Nad głową będą miały bat w postaci...
banki
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)