Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Petru: plan Morawieckiego to pic na wodę

114
Podziel się

Nie ma żadnych przesłanek, aby uważać, że plan wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego jest realny. To hucpa i pic na wodę - ocenił w środę lider Nowoczesnej Ryszard Petru, który uczestniczył w XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Petru: plan Morawieckiego to pic na wodę
(Lukasz Szelag/REPORTER / Eastnews)
bDzZbved

Na konferencji prasowej Petru nawiązał do Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, określanego jako plan wicepremiera Morawieckiego. Ma on wyjść naprzeciw przedsiębiorcom i wzmocnić ich rozwój - zarówno małych i średnich firm, jak i dużych, konkurujących na globalnym rynku.

- Plan wicepremiera Morawieckiego jest cały czas w formie slajdów, które wszędzie pokazuje. Panie premierze, gdzie jest ustawa o działalności gospodarczej, która jest w tym planie od kilku miesięcy i nie możemy jej zobaczyć? Gdzie jest ustawa Ordynacja podatkowa? Gdzie jest reforma Kodeksu pracy? - pytał Petru.

- Obawiam się, że ten plan jest hucpą. Ma pokazać, że niby jest, a de facto mamy sytuację taką, że inwestycje spadają zarówno w pierwszym jak i drugim kwartale tego roku, czyli polskie firmy mniej inwestują niż przed rokiem. Obawiam się, że w kolejnych kwartałach będzie jeszcze gorzej - dodał polityk.

bDzZbvef

Lider Nowoczesnej wskazał, że polskie firmy przenoszą swoją produkcję do innych krajów, m.in. do Czech i w efekcie przestają być firmami polskimi. - Takie są efekty tego planu - podkreślił.

W jego ocenie powodem takich decyzji firm jest chaos prawny, m.in. związany z sytuacją wokół Trybunału Konstytucyjnego, czy też planowane wprowadzenie ustawy frankowej. - To wszystko powodują, że firmy polskie, ale i zagraniczne wstrzymują się z inwestycjami - ocenił Petru.

- To nie jest plan dla Polski, to jest pic na wodę. Nie ma żadnej działalności, która wskazywałaby, że ten plan jest realny - podkreślił lider Nowoczesnej.

bDzZbvel

Poinformował, że w najbliższy weekend Nowoczesna przedstawi swój program, "który będzie bazował na podstawowych zasadach". - Po pierwsze na tym, że to co nie jest zabronione jest dozwolone. Podatki muszą być proste, przejrzyste, jasne, a interpretacje muszą być wiążące - zapowiedział.

Mateusz Morawiecki na wtorkowym spotkaniu w Krynicy poświęconemu Planowi na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju podkreślił, że "bardzo dużo już nam się udało się osiągnąć - począwszy od dokonań w sferze społecznej, a skończywszy na pakiecie proeksportowym".

- Pytanie o plan jest pytaniem o model rozwoju - tłumaczył Morawiecki. - Czy chcemy się rozwijać w oparciu o niskie płace, niskie koszty i model niskokosztowy, czy chcemy poszukiwać wysoko dochodowych mechanizmów rozwoju? Wcześniej przyciągaliśmy inwestorów głównie w oparciu o model niskokosztowy, ale czy możemy w ten sposób konkurować, kiedy w Azji jest 3,5 mld ludzi, którzy mogą wytwarzać po kosztach znacznie niższych niż my? - pytał wicepremier. "A więc nie tędy droga; szukamy ścieżek opartych o rewolucję cyfrową - skonkludował wicepremier.

Podczas konferencji prasowej Ryszard Petru odniósł się też do wtorkowej gali na Forum Ekonomicznym, podczas której premier Węgier Viktor Orban otrzymał nagrodę Człowieka Roku.

bDzZbvem

- Orban, z którego mamy niby brać przykład doprowadził do sytuacji, że Węgry były na kolanach i w kryzysie finansowym. Musiały prosić Międzynarodowy Fundusz Walutowy o pomoc finansową. Mają znacznie wyższy dług publiczny od tego, jaki jest w Polsce, mają znacznie wyższe podatki, od tych w Polsce. Pytanie jak taka osoba może być wzorem do postępowania dla przedsiębiorców? - zastanawiał się Petru.

- Na Węgrzech doprowadzono do upadku małych i średnich firm, a promuje się oligarchów związanych z partią rządzącą. Jak rozumiem prezes PiS Jarosław Kaczyński chce iść tą samą drogą, tylko pytanie czy dzięki temu nam będzie lepiej - dodał polityk.

bDzZbveG
Źródło:
KOMENTARZE
(114)
max kolanko
4 lata temu
Żeby kogoś krytykować trzeba pokazać konkretną alternatywę dla planu oponenta. U Perru nie widzę żadnego konstruktywnego kontrplanu. Mało tego jego partia nie umie nawet jednego projektu ustawy napisać dla dobra społeczeństwa. W tym wypadku myślę, że chodzi wyłącznie o dorwanie się do koryta i żarcie ośmiorniczek za naszą kasę innego wytłumaczenia nie ma. Mieleć ozorem każdy potrafi ale nic nie mają do zaproponowania oprócz straszenia pisem taka prawda
sir
4 lata temu
Za to plan Petru jest wyśmienity!
Qwe
4 lata temu
Rysiek ty się do klanu nadajesz. Nic mądrego nie zrobiłeś do tej pory. Krytykować kazdy potrafi, do roboty się weź.
bDzZbveH
henryk
4 lata temu
Weź się do porządnej pracy - wysil swój mózg i myśl szybko nowymi technologiami - nie musimy stosować pośrednich rozwiązań. Specjalisty Petru to nawet dzieci już przestały słuchać - po spotkaniu z KOD reprezentuje partyjny poziom gruntu.
jej
4 lata temu
Napisano - Petru uczestniczył na Forum - Forum zaczęło się dzisiaj a go nie ma - czyli on uczestniczył ale np. w zeszłym roku !
...
Następna strona