Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BOŚ Bank: Wzrost PKB przyspieszy do 4,1% r/r w I kw., ale spowolni w II kw.

0
Podziel się:
BOŚ Bank: Wzrost PKB przyspieszy do 4,1% r/r w I kw., ale spowolni w II kw.

Wzrost gospodarczy przyspieszył w I kw. tego roku do 4,1% r/r z 2,5% r/r odnotowanych w ostatnim kwartale ub.r., ale II kw. br. przyniesie lekkie spowolnienie wzrostu do 3,5% r/r, prognozują ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).

"W I kw. br. odnotowano bardzo silną poprawę danych miesięcznych ze sfery realnej (stopniową sprzedaży detalicznej, silną produkcji sprzedanej przemysłu i spektakularną produkcji budowlano-montażowej). Lepsze marcowe dane ze sfery realnej (głównie dotyczące produkcji budowlano-montażowej) wpłynęły na korektę w górę i tak już wysokiej prognozy wzrostu PKB za I kw. (sygnalizowaliśmy ryzyko takiej korekty). Szacujemy, że dynamika wzrostu PKB w I kw. wyniosła 4,1% r/r, wobec 2,5% r/r w IV kw. 2016 r." - napisali ekonomiści BOŚ w raporcie miesięcznym.

Biorąc pod uwagę bardzo korzystną sytuację dochodową, oczekują oni, że nadal najwyższą kontrybucję we wzrost PKB miało spożycie gospodarstw domowych. Z kolei najsilniejszego wzrostu kontrybucji wobec danych za IV kw. ub.r. spodziewają się w zakresie nakładów brutto na środki trwałe.

Według ich szacunków, konsumpcja prywatna wzrosła w I kw. br. o 4,6% r/r (po wzroście o 4,5% w IV kw. ub.r.). Oczekują też wzrostu inwestycji o 3% r/r (wobec spadku o 9,8% r/r kwartał wcześniej).

"Tak silne odbicie dynamiki produkcji budowlano-montażowej daje przesłanki dla oczekiwania skokowego odbicia inwestycji budowlanych (w I kw. ok 50% nakładów brutto na środki trwałe ogółem) i tym samym dużo lepszych danych dot. inwestycji ogółem, nawet przy wyższej niepewności co do inwestycji w maszyny, urządzenia czy środki transportu" - wskazali ekonomiści.

Wyniki badania NBP dot. koniunktury przedsiębiorstw wskazują na bardzo ostrożne plany zwiększenia inwestycji przez przedsiębiorstwa prywatne oraz zdecydowaną poprawę tych planów w przypadku przedsiębiorstw publicznych, zauważyli także.

"Ponadto, biorąc pod uwagę notowaną już w IV kw. lekką poprawę dynamiki wydatków inwestycyjnych jednostek samorządu terytorialnego pod koniec ub.r., przyspieszenie wydatkowania środków UE z programów regionalnych, zakładamy, że z początkiem br. mniej negatywnie na aktywność gospodarki wpływały właśnie inwestycje publiczne" - czytamy dalej.

Według BOŚ, solidny wzrost produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej w ujęciu zmian miesięcznych oczyszczonych z wahań sezonowych od IV kw. 2016 r., wyraźnie lepsze nastroje gospodarcze w wielu sektorach gospodarki wskazują na trwałość bieżącego odbicia aktywności po słabych wynikach z II połowy 2016 r.

"Taki scenariusz jest także spójny z notowaną poprawą sytuacji w gospodarce globalnej, dobrymi danymi dot. dochodów gospodarstw domowych oraz perspektywą solidnego odbicia inwestycji publicznych. Jednocześnie jednak dostrzegamy kilka czynników o charakterze okresowym, które mogły podbijać wyniki wzrostu PKB w I kw.:

  • sprzyjający efekt liczby dni roboczych (porównując do poprzednich lat dla I kw.),
  • sprzyjający układ Świąt Wielkanocnych (od kilku lat coraz bardziej widoczny w danych dot. produkcji efekt kumulacji urlopów w okresach świątecznych, wydłużonych weekendów),
  • przesunięcie wypłat dopłat bezpośrednich dla rolników: w IV kw. 2016 skala wypłat dopłat bezpośrednich dla rolników była równa sumie zazwyczaj wypłacanej w pierwszych 4-5 miesiącach kolejnego roku, stąd możliwe że na początku 2017 r. nastąpiła kumulacja wydatkowania tych środków, które zazwyczaj rozkładały się bardziej równomiernie na okres II i III kw.

Biorąc pod uwagę powyższe, jesteśmy ostrożni co do prognoz dynamiki wzrostu PKB w kolejnych kwartałach i oczekujemy obniżenia dynamiki PKB w II kw. br. w kierunku 3,5% r/r." - napisali ekonomiści także w raporcie.

Jednocześnie podtrzymali ocenę, że w całym 2017 r. dynamika wzrostu PKB powinna ukształtować się na poziomie ponad 3,5% r/r.

"Cały czas dostrzegamy potencjał dla wyższej dynamiki wzrostu PKB (bliżej poziomu 4% r/r), niemniej pozostajemy ostrożni co do rewizji tej prognozy biorąc pod uwagę opisane wcześniej efekty okresowego podbijania wzrostu PKB w I kw., niepewność dot. skali ożywienia prywatnych inwestycji przedsiębiorstw w br. oraz bardzo silny wzrost kontrybucji zapasów pod koniec ub.r. (bardzo prawdopodobne wyraźne ograniczenie tej kontrybucji w 2017 r.)" - podsumowali.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikuje szybki szacunek produktu krajowego brutto w I kw. 2017 r. we wtorek, 16 maja.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)