Notowania

wall street
05.09.2009 07:00

Dane nie wystraszyły graczy w USA

Początek sesji na Wall Street przyniósł mieszane notowania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shiny Things/CC/Flickr)

*Początek sesji na Wall Street przyniósł mieszane notowania. Inwestorzy mieli najwyraźniej problem z oceną danych makro. *

Najpierw został opublikowany sierpniowy indeks ISM dla usług w Stanach Zjednoczonych, który wyniósł 48,4 proc., podczas gdy w lipcu miał wartość 46,4 proc. Rynek oczekiwał wzrostu do 48 procent.

Wydawało się, więc ze wszystko jest jak na najlepszej drodze do zwyżek cen na parkietach. Jednak już kolejna publikacja wprowadziła nieco zamieszania.

Departament Pracy odnotował wolniejsze tempo utraty miejsc pracy w zeszłym miesiącu, ale jednocześnie podał, że stopa bezrobocia wzrosła w sierpniu do 9,7 procent z 9,4 proc. w lipcu. Jak podają amerykańskie media jest to najwyższy poziom od czerwca 1983 roku. Nic więc dziwnego, że początek sesji na Wall Street był bardzo nerwowy. Inwestorzy przełknęli jednak ten rekord ze względu na fakt, że dane miesięczne pokazują kontynuację poprawy na tym rynku.

Spadek zatrudnienia wyniósł bowiem w sierpniu 216 tys. i jest to najmniejszy spadek od sierpnia 2008 roku. Ekonomiści prognozowali utratę 230 tys. miejsc pracy.

Z pewnością humory nieco poprawił również sam Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który podwyższył swoje globalne prognozy na 2009 i 2010. MFW szacuje, że globalny PKB spadnie w 2009 r. o 1,3 proc. wobec prognoz z kwietnia na poziomie minus 1,4 proc.

Kolejne godziny sesji na Wall Street przynosiły poprawę nastrojów. Główne wskaźniki pięły się w górę coraz wyżej. Indeks S&P 500 po spadku poniżej 1000 punktów w pierwszych minutach sesji zakończył ostatecznie rajd na poziomie 1016 punktów, co oznacza wzrost o 1,31 proc.

Podobnie zachował się Dow Jones i również jak S&P wzrósł podczas wczorajszej sesji o 1,03 proc. Z kolei Nasdaq zwiększył swoją wartość o 1,79 proc.

Najlepszymi spółkami w indeksie Dow Jones były General Electric (+3,1 proc.) i Caterpillar (+2,4 proc.), czyli spółki przemysłowe. A najlepszym sektorem był znów transportowy (+2,3 proc.). Mimo, że ropa lekko traciła to świetnie prezentowały się spółki paliwowe. Exxon Mobil wzrósł o 1,35 proc..

Tagi: wall street, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz