Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prywatyzacja GPW: Czekamy na ustawę

0
Podziel się:

Resort zaprosi inwestorów strategicznych do udziału w prywatyzacji GPW.

Prywatyzacja GPW: Czekamy na ustawę
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Resort skarbu skieruje do inwestorów strategicznych zaproszenie do udziału w prywatyzacji GPW, gdy będzie już znana data wejścia w życie nowelizacji ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.

*[Na zdjęciu: Prezes GPW, Ludwik Sobolewski] *

_ Skierujemy je (zaproszenia do udziału w prywatyzacji GPW - PAP) wtedy, kiedy będziemy wiedzieli, kiedy wejdzie w życie nowelizacja ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. To jest uzależnione od terminu rozprawy Trybunału Konstytucyjnego _ - powiedział wiceminister skarbu Michał Chyczewski.

Pod koniec września ub.r. prezydent Lech Kaczyński skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją RP ustawy z dnia 4 września 2008 r. o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw.

W uzasadnieniu wniosku przypomniano, że zgodnie z regulacją, Narodowy Bank Polski zobowiązany byłby do zbycia wszystkich posiadanych akcji Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych na rzecz podmiotu lub podmiotów uprawnionych do ich posiadania.

W opinii prezydenta, regulacja ta budzi wątpliwości co do zgodności z konstytucją. Argumentuje on, że - w opinii Europejskiego Banku Centralnego - zobowiązanie do zbycia posiadanych akcji KDPW narusza zasadę niezależności banku centralnego.

_ Jeszcze nie ma wyznaczonego terminu rozprawy dotyczącej wniosku prezydenta _ - dowiedziała się PAP w biurze prasowym Trybunału Konstytucyjnego.

W ubiegłym tygodniu wiceminister potwierdził, że MSP skieruje zaproszenie do udziału w prywatyzacji GPW do czterech europejskich i amerykańskich giełd: London Stock Exchange, Deutsche Boerse, Nasdaq OMX oraz NYSE Euronext. Zapewnił również, że w sprawie prywatyzacji GPW, resort skarbu prowadzi rozmowy zarówno z inwestorami strategicznymi, jak i inwestorami finansowymi.

_ Zgodnie z ogłoszonymi przez nas założeniami, inwestor strategiczny może wystąpić w tym procesie samodzielnie lub w konsorcjum z inwestorem finansowym. Jeżeli wystąpi z inwestorem finansowym, powinien być gotowy objąć co najmniej 51 proc. akcji GPW. Samodzielny inwestor strategiczny będzie musiał złożyć ofertę na pakiet blisko 74 proc. akcji GPW _ - mówił wiceminister.

Pod koniec stycznia br. minister skarbu Aleksander Grad poinformował, że w pierwszej dekadzie kwietnia możliwe jest porozumienie z rządem Kataru, umożliwiające udział katarskich inwestorów w prywatyzacji, m.in. GPW.

Grad zapowiedział, że inwestorzy katarscy przygotowują się do złożenia propozycji prywatyzacji GPW. _ Jestem przekonany, że taka oferta ze strony funduszy (katarskich - PAP) razem z jednym z inwestorów branżowych zostanie na giełdzie złożona _ - dodał Grad.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)