Notowania

kghm
06.03.2012 08:30

Przejęcie Quadry przez KGHM. Zmieniają nazwę

Największe przejęcie w historii polskiego rynku kapitałowego zakończyło się...

Podziel się
Dodaj komentarz
(Archiwum KGHM)

*Herbert Wirth, prezes KGHM, zamknął transakcję przejęcia Quadry FNX za 9,1 mld zł i zmienił nazwę tej kanadyjskiej spółki na KGHM International. Ponadto podjęta została decyzja o wycofaniu jej z obrotu na rynku regulowanym. *

Aktualizacja, godz. 13.11

_ - KGHM International skupi się na budowie wartości poprzez doprowadzenia do produkcji projektów górniczych. Jednocześnie pozwoli nam na zbudowanie wehikułu inwestycyjnego. Nie wykluczamy, że w ciągu kilku lat KGHM International zostanie przygotowany do wejścia na giełdę w Toronto _ - powiedział prezes KGHM Herbert Wirth.

Zobacz jak KGHM radził sobie na przestrzeni ostatniego roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Prezes Wirth powiedział, że przy wprowadzaniu KGHM International na giełdę w Toronto KGHM mógłby upublicznić kilkadziesiąt procent akjci tej firmy, ale chce zachować nad nią minimum 51 procent.

_ - Chcemy, w momencie gdy pojawi się dobry klimat makroekonomiczny i konsekwentna realizacja projektu Sierra Gorda, wyjść jeszcze raz na giełdę i pozyskać środki finansowe na rozwój KGHM Polska Miedź. Myślę, że mogłoby to się stać między 2014 a 2016. Chcielibyśmy utrzymać władztwo kapitałowe nad tą firmą, czyli minimum 51 proc. _ - powiedział prezes Wirth.

Minister skarbu Mikołaj Budzanowski powiedział, że dzięki inwestycji lubińskiej spółki w Quadrę polskie firmy mogą zdobyć kontrakty przy budowie kopalni Sierra Gorda w Chile.

_ - To na co będziemy zwracali uwagę, to to w jaki sposób polskie przedsiębiorstwa i polski przemysł będzie mógł na tej inwestycji skorzystać. Największe szanse dla polskiego przemysłu to wybudowanie nowej kopalni miedzi w Chile i ta budowa, ta inwestycja będzie odbywała się z udziałem co najmniej 20 polskich firm _ - powiedział Budzanowski.

_ - Cel jest jasno postawiony. Początek 2015 roku to rozpoczęcie produkcji i zwiększenie produkcji miedzi o 25 proc. w stosunku do tego co dziś Polska Miedź produkuje _ - dodał.

Prezes Herbert Wirth powiedział, że działania KGHM będą w dalszych ciągu skupiać się na maksymalizacji produkcji i kontroli kosztów, na realizacji synergii między KGHM i KGHM International, doprowadzeniu projektów Sierra Gorda, Głogów Głęboki i Afton Ajax do fazy produkcji zgodnie z harmonogramem, wykorzystaniu KGHM International jako platformy wzrosty do rozwoju nowych projektów i pozyskiwaniu nowych aktywów.

_ - Aby zrealizować te 700 tys. ton do 2018 roku musimy dokonać jeszcze co najmniej jednego przejęcia _ - powiedział Wirth. Główne założenia procesu integracji KGHM i nowej spółki KGHM International to zapewnienie ciągłości biznesowej, odpowiedniej kontroli i budowa wartości z przejęcia.

KGHM poinformował, że w Polsce i Kanadzie powołano 18 grup roboczych w ramach zespołów integracyjnych, które ściśle ze sobą współpracują we wszystkich istotnych obszarach m.in. produkcji, sprzedaży i zarządzania ryzykiem, finansów, projektów eksploracyjnych, zakupów, podatków. Polska Miedź będzie mieć sześciu spośród dziewięciu członków w Radzie Dyrektorów KGHM International. Na czele spółki pozostaje dotychczasowy prezes Paul Blythe, w skład Komitetu Wykonawczego (odpowiednik zarządu) z ramienia KGHM wejdą dwie osoby.

Dzięki transakcji KGHM zwiększy w tym roku produkcję o blisko 25 proc, tj. 100 tys. ton miedzi górniczej, a docelowo prawie o 50 procent. Produkcja miedzi z obecnych aktywów KGHM ma wzrosnąć do 2018 roku o ok. 25 proc. do 635 tys. ton (448 tys. ton to obecne aktywa KGHM Polska Miedź oraz Afton Ajax, a ok. 187 tys. ton to kopalnie KGHM International) z ok. 509 tys. ton obecnie (ok. 410 tys. ton to KGHM Polska Miedź, a ok. 100 tys. ton to kopalnie KGHM International).

Dzięki transakcji całkowite zasoby surowca KGHM wzrosły o ponad 8,2 mln ton miedzi, plasując KGHM na czwartym miejscu na świecie. Polska Miedź stała się zdywersyfikowanym producentem metali, pozyskującym oprócz miedzi i srebra, także molibden, nikiel, ołów, złoto, platynę, pallad, ren i selen.

_ - Spółka ma teraz dalszy potencjał wzrostu wynikający z projektów będących w różnych fazach realizacji oraz eksploracji. W perspektywie kilku lat obniżymy o ok. 20 proc. średni koszt produkcji miedzi. To także gwarancja długoterminowego utrzymania rentowności Grupy KGHM na podlegającym wahaniom rynku miedzi _ - powiedział Wirth, cytowany w komunikacie prasowym.

W proces przygotowania tej transakcji KGHM zaangażował renomowane firmy doradcze: BNP Paribas oraz Rothschild (doradcy finansowi), Davies Ward Philips&Vineberg LLP oraz Gide Loyrette Nouel (doradcy prawni), Ernst & Young (doradcy podatkowi), Citibank (doradca zarządu) oraz AMC Consultants i KGHM Cuprum (doradcy techniczni).

Quadra FNX (obecnie KGHM International) jest średniej wielkości spółką górniczą z siedzibami: w Vancouver oraz Toronto w Kanadzie, a akcje spółki notowane były na giełdzie w Toronto. Łączna skonsolidowana produkcja Quadra FNX Mining w 2011 roku wyniosła 99,8 tys. ton miedzi, 103 tys. uncji metali szlachetnych oraz 4,5 tys. ton niklu.

Według danych na koniec września 2011 r., przychody Quadra FNX wyniosły 326,2 mln dolarów (amerykańskich), co oznaczało wzrost o 26 proc. w porównaniu z końcem września 2010 roku.

Zasoby KGHM po przejęciu Quadra FNX zwiększą się o 28 proc. do 37,4 mln ton miedzi w złożu z obecnych 29,3 mln ton, plasując KGHM na czwartym miejscu na świecie. Grupa KGHM posiada teraz zdywersyfikowany portfel aktywów w krajach niskiego ryzyka oraz portfel projektów zapewniających rozwój obecnej bazy produkcyjnej. To 9 kopalń w: Polsce, Kanadzie, USA i Chile oraz 5 projektów w fazie inwestycyjnej i przedinwestycyjnej: Sierra Gorda w Chile, Głogów Głęboki Przemysłowy w Polsce, Afton Ajax i Victoria w Kanadzie oraz Malmbjerg na Grenlandii.

To także projekty eksploracyjne w Waisswasser (Niemcy), Wartowicach, Szklarach, Gaworzycach-Radwanicach (Polska) oraz Kirkwood, Falconbridge, Footwall, Foy (Kanada).

Quadra FNX (obecnie KGHM International) jest średniej wielkości spółką górniczą z siedzibami: w Vancouver oraz Toronto w Kanadzie, a akcje spółki notowane były na giełdzie w Toronto. Łączna skonsolidowana produkcja Quadra FNX Mining w 2011 roku wyniosła 99,8 tys. ton miedzi, 103 tys. uncji metali szlachetnych oraz 4,5 tys. ton niklu.

Według danych na koniec września 2011 r., przychody Quadra FNX wyniosły 326,2 mln dolarów (amerykańskich), co oznaczało wzrost o 26 proc. w porównaniu z końcem września 2010 r.

Zasoby KGHM po przejęciu Quadra FNX zwiększą się o 28 proc. do 37,4 mln ton miedzi w złożu z obecnych 29,3 mln ton, plasując KGHM na czwartym miejscu na świecie.

KGHM podpisał w grudniu 2011 roku warunkową zobowiązującą umowę, w ramach której lubińska spółka nabędzie od dotychczasowych akcjonariuszy kanadyjskiej spółki górniczej Quadry FNX 100 proc. jej akcji za 2,87 mld CAD (ok. 9,44 mld zł).

Więcej o KGHM czytaj w Money.pl
Wypłacą akcjonariuszom więcej niż 3 mld zł Tak zapowiada minister skarbu Mikołaj Budzanowski.
Rekordowy zysk KGHM. Spółka zarobiła miliardy Miedziowy gigant pochwalił się wynikami za 2011 rok.
Wyższa rekomendacja dla KGHM. Analitycy zalecają... Analitycy Credit Suisse w raporcie z 28 lutego podnieśli rekomendację dla KGHM do "przeważaj" z "neutralnie", a cenę docelową obniżyli do 164 zł ze 173 zł wcześniej.
Tagi: kghm, kgh, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz