Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Facebook pomaga rewolucjonistom

0
Podziel się:

Gdyby nie internet i portal społecznościowy, znacznie trudniej byłoby usunąć w Tunezji dyktatora.

Facebook pomaga rewolucjonistom
(PAP/EPA)
bEJrDNZx

Który dyktator arabski podzieli wkrótce los obalonego przywódcy Tunezji Zin el-Abidina Ben Alego? - pyta francuski dziennik _ Liberation _. Prasa nad Sekwaną podkreśla rolę Faceboka w organizacji tunezyjskiej rewolucji.

Francuskie media pasjonują się tzw. jaśminową rewolucją, w której wyniku odsunięto w ostatnich dniach tunezyjskiego prezydenta Ben Alego. Tunezja była do 1956 roku protektoratem francuskim, a obecnie we Francji mieszka, według szacunków, co najmniej 600 tys. imigrantów z tego kraju Maghrebu.

Lewicowy dziennik _ Liberation _ zamieszcza na swojej okładce - obok przekreślonego zdjęcia Ben Alego - fotografie innych przywódców pobliskich krajów arabskich, posądzanych przez Zachód o dyktatorskie metody rządzenia. _ Świat arabski - na kogo kolej? _ - głosi wielki tytuł obok zdjęć m.in. prezydenta Egiptu, Hosniego Mubaraka, przywódcy Libii, Muammara Kadafiego oraz algierskiego szefa państwa Abdelaziza Butefliki. Według gazety, _ upadek Ben Alego może zagrozić innym reżimom autorytarnym _ w północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie.

bEJrDNZz

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/204/t129228.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polacy;wracaja;z;tunezji;ale;nie;wszyscy,157,0,754333.html) Polacy wracają z Tunezji. Ale nie wszyscy Liberation _ dodaje, że już teraz _ jaśminowa rewolucja _ wyznaczyła _ nowy horyzont świata arabskiego _ i _ jest w centrum wszystkich dyskusji w Libanie, Egipcie i Jordanii _.

Prasa zwraca także uwagę na _ spóźnioną woltę _ Paryża, który - po latach milczenia - dopiero w momencie obalenia Ben Alego wypowiedział się przeciwko reżimowi w Tunezji. _ Sarkozy, ale przed nim także Jacques Chirac i Francois Mitterrand popierali bez zastrzeżeń reżim Ben Alego _ - twierdzi _ Liberation _. W opinii gazety, było tak dlatego, że do tej pory francuskie władze uważały przywódcę Tunezji za _ sojusznika _ w walce z islamizmem.

Konserwatywne _ Le Figaro _ pisze natomiast, że Tunezyjczycy _ zburzyli swój mur berliński _ i że _ mimo napięć i niepewnej przyszłości w tym kraju zapanowała euforia _.

bEJrDNZF

_ Francja i Europa powinny oddać się do dyspozycji nowej Tunezji, aby nadzieja na demokrację, która zrodziła się po drugiej stronie Morza Śródziemnego, nie poszła na marne _ - podkreśla _ Le Figaro _.

W przekonaniu gazety _ jaśminowa rewolucja _ jest przewrotem, w którym ogromną rolę w antyrządowej mobilizacji Tunezyjczyków odegrał internet, a zwłaszcza portal społecznościowy Facebook. _ Ta strona stała się głównym narzędziem rewolucyjnej komunikacji _ - zauważa _ Le Figaro _.

W następstwie antyrządowych demonstracji i zamieszek prezydent Ben Ali, sprawujący Tunezją władzę od ponad 20 lat, opuścił w piątek kraj, udając się do Arabii Saudyjskiej. Rada Konstytucyjna Tunezji uznała oficjalnie, że stanowisko prezydenta kraju jest nieobsadzone oraz że konstytucja wymaga, by wybory prezydenckie zostały przeprowadzone nie później niż w ciągu 60 dni.

W trwających od grudnia ub. roku starciach, w trakcie których policja strzelała do manifestantów, zginęły w Tunezji dziesiątki osób.

bEJrDNZG
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/215/t129239.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bitwa;w;centrum;tunisu;wojsko;kontra;ludzie;ben;alego,129,0,754561.html) Bitwa w centrum Tunisu. Wojsko kontra ludzie Ben Alego W okolicy pałacu prezydenckiego z członkami sił obalonego prezydenta walczy wojsko.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/141/t129165.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chaos;w;stolicy;tunezji;polscy;turysci;sa;bezpieczni;czesc;wraca,144,0,754064.html) Chaos w stolicy Tunezji. Polscy turyści są bezpieczni, część wraca Jeszcze dziś do kraju wrócą 34 osoby. Na razie są pod opieką rezydentów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t128694.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prezydent;tunezji;jak;ceausescu,234,0,751338.html) Prezydent Tunezji jak Ceausescu? Francuskie media piętnują politykę prezydenta Zin el-Abidina Ben Alego. _ Jest despotą _- piszą.
bEJrDOaa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)