Notowania

Centrolewica prosi prezydenta, by zgodził się na reelekcję

Dotychczas prawie 88-letni szef państwa wykluczał ewentualność pozostania na stanowisku, rozważaną przez siły polityczne od dłuższego czasu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Dyjuk/Reporter)

*W związku z pewnym już fiaskiem rozpoczętego piątego głosowania nad wyborem prezydenta Włoch w parlamencie i pogłębiającym się impasem centrolewicowa Partia Demokratyczna poprosiła obecnego szefa państwa Giorgio Napolitano, by zgodził się na reelekcję. *

Odpowiedź prezydenta nie jest znana. Przywódca centrolewicy Pier Luigi Bersani udał się w sobotę do ustępującego w maju Napolitano, by prosić go, by zgodził się ubiegać o ponowny wybór po tym, gdy nie udało się wybrać dwóch kandydatów, mających teoretycznie zagwarantowaną większość głosów: Franco Mariniego i Romano Prodiego.

Dotychczas prawie 88-letni szef państwa wykluczał ewentualność pozostania na stanowisku, rozważaną przez siły polityczne od dłuższego czasu. Jako powód podawał swój wiek oraz to, że żaden prezydent w historii republiki nie został na drugą kadencję.

Coraz częściej wyrażane są jednak opinie, że najlepszym rozwiązaniem byłoby właśnie pozostanie cieszącego się wielkim autorytetem Napolitano - nawet nie na całą następną 7-letnią kadencję, ale do czasu uspokojenia głęboko podzielonej sceny politycznej.

W czasie piątego już głosowania nad wyborem najwięcej do urn wrzucono pustych kartek. To kolejny zabieg, by przeczekać i tę turę, gdy podejmowane są nerwowe próby wypracowania porozumienia wokół jednego kandydata.

Puste kartki bez nazwisk wrzucili parlamentarzyści Partii Demokratycznej oraz frakcji Obywatelski Wybór premiera Mario Montiego. Na głosowanie nie przyszedł centroprawicowy Lud Wolności byłego premiera Silvio Berlusconiego.

Występujący przeciwko całej klasie politycznej Ruch Pięciu Gwiazd konsekwentnie i tym razem oddał głosy na liberalnego konstytucjonalistę o lewicowych poglądach Stefano Rodotę. Głosowała na niego też postkomunistyczna lewica.

Polityczny pat pogłębia się, a dwa największe bloki nie są w stanie znaleźć kandydata, który zniósłby polityczne podziały. Wyniki piątego głosowania będą znane w najbliższych godzinach.

Czytaj więcej w Money.pl
Zamknęli strony wrogów prezydenta Znajdowały się tam wrogie i obraźliwe wypowiedzi na temat prezydenta. Odpowie za to 9 osób.
Rating Włoch drastycznie w dół. Będzie spadał nadal Włoska recesja jest jedną z najgłębszych w Europie, a gospodarka w roku 2013 może się skurczyć o 1,8 proc.
Ma 88 lat i nie chce już rządzić krajem Prezydent Włoch Giorgio Napolitano, który w czerwcu skończy 88 lat, oświadczył, że nie chce zostać na drugą siedmioletnią kadencję. Obecna wygasa w maju.
Tagi: wybory we włoszech, napolitano, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz