Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dymisja Mario Montiego po uchwaleniu ustawy budżetowej

0
Podziel się:

Zakładano, że rząd ekspertów Mario Montiego będzie pracować do wiosny przyszłego roku.

Dymisja Mario Montiego po uchwaleniu ustawy budżetowej
(PAP/EPA/SEBASTIEN NOGIER)

Premier Włoch Mario Monti zadeklarował dziś chęć złożenia dymisji po uchwaleniu ustawy budżetowej - poinformował Pałac Prezydencki po spotkaniu szefa państwa Giorgio Napolitano z prezesem Rady Ministrów. Budżet ma być uchwalony w najbliższych tygodniach.

W wydanym po rozmowie komunikacie wyjaśniono, że Monti uważa, że nie ma możliwości dalszego wypełniania swego mandatu.

Premier, jak wynika z noty, uznał za _ kategoryczne wotum nieufności _ wobec swego rządu piątkowe słowa sekretarza generalnego centroprawicowego Ludu Wolności Angelino Alfano, który oświadczył, że formacja ta uważa _ doświadczenie z rządem Montiego za zakończone _. W czwartek Lud Wolności byłego premiera Silvio Berlusconiego po raz pierwszy nie głosował za udzieleniem wotum zaufania dla rządu.

Oświadczenie głosi: Monti _ upewni się jak najszybciej, czy siły polityczne, które nie zamierzają wziąć na siebie odpowiedzialności za doprowadzenie do prowizorium budżetowego, przyczyniając się do jeszcze poważniejszych konsekwencji kryzysu rządowego również na szczeblu europejskim, gotowe są do przyjęcia w krótkim czasie ustawy budżetowej _.

Natychmiast potem prezes Rady Ministrów w porozumieniu z nią złoży formalnie swoją nieodwołalną rezygnację na ręce prezydenta - ogłoszono po spotkaniu, którego rezultat media uznały za zaskakujący obrót wydarzeń. Zakładano bowiem, że rząd ekspertów Mario Montiego będzie pracować do wiosny przyszłego roku. Wybory parlamentarne mają odbyć się we Włoszech w marcu.

Dziś Silvio Berlusconi ogłaszając zamiar ponownego startu w wyborach oznajmił zarazem w imieniu swego ugrupowania: _ W wielkim poczuciu odpowiedzialności będziemy popierać rozporządzenia, które już są w parlamencie, począwszy od ustawy budżetowej _.

Czytaj więcej w Money.pl
Poważne problemy we Włoszech. Powód? 73 procent Włochów nie chce, aby były premier Silvio Berlusconi ponownie kandydował w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych. Decyzję były trzykrotny szef rządu ma ogłosić w najbliższym czasie.
Znaczna poprawa we Włoszech. Dzięki komu? Poczytny włoski tygodnik podsumowuje pierwsze cztery miesiące od utworzenia rządu przez Mario Montiego.
Berlusconi przekonuje się do swojego następcy Były premier chciałby, aby Mario Monti rządził krajem dłużej niż tylko do wiosny 2013 roku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)