Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Hiszpanie będą oszczędzać benzynę

0
Podziel się

Rząd w Madrycie tymczasowo ograniczy prędkość na autostradach i
obniży ceny biletów kolejowych.

Hiszpanie będą oszczędzać benzynę
(ec.europa.eu)
bEgygAJh

Rząd *Jose Luisa Rodrigueza Zapatero *spodziewa się uzyskać w skali krajowej 15-procentową oszczędność benzyny dzięki tymczasowemu ograniczeniu szybkości na autostradach do 110 km/godz i obniżce cen biletów kolejowych.

Zgodnie z decyzją rządu Hiszpanii, od 7 marca na autostradach tego kraju będzie obowiązywało ograniczenie szybkości do 110 km na godzinę. Dotąd limit prędkości wynosił 120 km/godz. Według obliczeń ekonomistów, powinno to o 15 proc. zmniejszyć zużycie benzyny i o 11 proc. paliwa dieslowskiego, co pozwoli na poważne zredukowanie importu paliw, szybko drożejących na rynku światowym.

Prywatne zużycie paliw płynnych w Hiszpanii wynosi 15 proc. całego zapotrzebowania na energię. Rząd postawił sobie za cel uzyskanie oszczędności energetycznych rzędu 5 do 10 proc.

bEgygAJj

Gabinet socjalisty Jose Luisa Rodrigueza Zapatero wprowadza jednocześnie 5-procentową obniżkę cen biletów kolejowych na komunikację krótkiego zasięgu (dojazdową), która jest w gestii RENFE, przedsiębiorstwa publicznego transportu kolejowego, kontrolowanego przez państwo. Obniżka cen biletów dotyczy również połączeń kolejowych średniego zasięgu.

W 2011 r. RENFE otrzyma dofinansowanie od państwa w wysokości 600 milionów euro. Rząd hiszpański liczy również na to, że ograniczenie szybkości na autostradach skłoni wielu ich użytkowników do korzystania z AVE (skrót od hiszpańskiej nazwy Alta Velocidad - Wielka Szybkość), to jest superszybkich pociągów obsługujących łącznie w Hiszpanii 2 660 kilometrów linii kolejowych. Kursują one z prędkością 250-280 km na godzinę.

Hiszpania po inwestycjach dokonanych w tej dziedzinie w ostatnich latach zajmuje pierwsze miejsce w Europie jeśli chodzi o tego rodzaju połączenia kolejowe i drugie na świecie - po Chinach. Do 7 proc z dotychczasowych 5,8 proc. rząd hiszpański postanowił podnieść zawartość biopaliw w oleju napędowym.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/64/t132416.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/zarzadzanie/artykul/santander;jak;sie;pracuje;w;najnudniejszym;banku;swiata,243,0,775411.html) Santander: Jak się pracuje w "najnudniejszym banku świata"? W finansowym miasteczku pod Madrytem znajdziemy roboty jak z Gwiezdnych Wojen i obrazy Picassa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/154/t130970.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/hiszpanskie;banki;cierpia;przez;zle;dlugi,77,0,766029.html) Hiszpańskie banki cierpią przez złe długi Banco Popular miał wyniki gorsze za sprawą odpisów na zagrożone kredyty.
bEgygAJK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)